Kiedy w obowiązującym stanie prawnym powstaje przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób (...)

Kiedy w obowiązującym stanie prawnym powstaje przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ? w dacie protokołu przekazania (wydania) lokalu, czy w dacie podpisania aktu notarialnego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2008 r. (data wpływu 4 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu uzyskania przychodów ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 4 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu uzyskania przychodów.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność developerską w formie spółki jawnej, polegającą na budowie budynków mieszkalnych i następnie sprzedaży poszczególnych lokali. W tym celu zawierane są przedwstępne umowy sprzedaży (nie zawsze w formie aktu notarialnego), w których określone są warunki kupna lokalu z harmonogramem spłat w postaci zaliczek. Przeniesienie prawa własności lokalu następuje w formie aktu notarialnego. Po zakończeniu prac wewnątrz budynku, jeszcze przed przeniesieniem własności, tj. przed podpisaniem aktu notarialnego ? około 3 miesiące wcześniej ? następuje protokolarne przekazanie (wydanie) lokalu przyszłemu właścicielowi w celu umożliwienia nabywcom wykończenia ich we własnym zakresie jeszcze przed odbiorem całego budynku. Do tego czasu nabywcy muszą wpłacić ostatnią kwotę zaliczki, która jednocześnie stanowi spłatę całej wartości lokalu, ustalonej w umowie przedwstępnej sprzedaży. Po dokonaniu całkowitego zakończenia budowy budynku zawierane są akty notarialne z poszczególnymi nabywcami.

W dniu 5 września 2005 r. na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Zainteresowany uzyskał z właściwego dla siebie urzędu skarbowego interpretację, zgodnie z którą przychód dla celów podatku powstaje z datą przeniesienia własności w formie aktu notarialnego (zgodnie z art. 158 i 535 Kodeksu cywilnego) chyba, że wcześniej wydano kupującemu rzecz, tj. lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość na podstawie protokołu przekazania ? wydania lokalu sporządzonego przed podpisaniem aktu notarialnego.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Kiedy w obowiązującym stanie prawnym powstaje przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ? w dacie protokołu przekazania (wydania) lokalu, czy w dacie podpisania aktu notarialnego...

Zdaniem Wnioskodawcy, skoro zgodnie z art. 14 ust. 1 i 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za datę powstania przychodu należnego, co do zasady, uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Za datę powstania przychodu spółki z tytułu prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności deweloperskiej, podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, należy uznać datę przeniesienia własności wynikającą z aktu notarialnego.

Ponadto moment przeniesienia własności nieruchomości został określony w art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Zgodnie z art. 158 Kodeksu cywilnego umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy, która przenosi własność i jest zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości (zobowiązanie powinno być w akcie wymienione).

Ponadto odnosząc się do faktu otrzymywanych przez Wnioskodawcę zaliczek, wynikających z faktur wystawianych na podstawie art. 19 ust. 10, 11 i 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) należy mieć na uwadze, że zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w podatku dochodowym nie zalicza się do przychodów pobranych wpłat lub zarachowanych należności (w tym zaliczek) na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Zainteresowany uważa, że zasada ta nie ma zastosowania także w Jego przypadku do otrzymywanych zaliczek na poczet budowy i sprzedaży lokali określonych w przedwstępnych umowach sprzedaży.

W związku z powyższym Wnioskodawca uważa, że w Jego przypadku obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych powstanie dopiero w momencie przeniesienia prawa własności, tj. w dniu podpisania aktu notarialnego dotyczącego sprzedaży lokali.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje ILPB3/423-807/09-3/JG, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika