Jaki kurs waluty obcej przyjąć do przeliczenia kwoty kosztów uzyskania przychodów (podatek dochodowy (...)

Jaki kurs waluty obcej przyjąć do przeliczenia kwoty kosztów uzyskania przychodów (podatek dochodowy od osób fizycznych) wydatku poniesionego w walucie obcej. Dokonując zakupu licencji 31 marca (data wystawienia faktury) a otrzymując tą fakturę 28 kwietnia czy prawidłowo Wnioskodawca przyjmuje średni kurs NBP z dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 16 czerwca 2010 r. (data wpływu 21 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad przeliczania kosztów poniesionych w walutach obcych ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 21 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad przeliczania kosztów poniesionych w walutach obcych.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług telewizji kablowej tj. rozprowadza programy telewizyjne za pośrednictwem sieci kablowej. Aby móc dokonać sprzedaży sygnału telewizji kablowej musi dokonać zakupu licencji na rozprowadzanie programów telewizyjnych od nadawców zagranicznych, co stwarza po stronie Wnioskodawcy obowiązek podatkowy od importu usług i w świetle znowelizowanej ustawy o VAT jest to art. 19 ust. 19, 19a, 19b. Wnioskodawca rozumie, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie wykonania usługi o ile wcześniej nie uiścił zapłaty, zaliczki, przedpłaty, zadatku oraz raty za tą usługę (przed jej wykonaniem).

Faktury na zakup licencji Wnioskodawca otrzymuje za okresy miesięczne, kwartalne, półroczne oraz otrzymuje faktury za wyrównanie niedopłaty ze względu na różnice w liczbie abonentów (jest to również zakup licencji). Bardzo często zdarzają się sytuacje, że faktury przez podmiot zagraniczny są wystawiane np. po zakończeniu kwartału, którego dotyczą np.: za 1 kwartał faktura wystawiana jest w miesiącu maju, a wpływa do Wnioskodawcy czasem nawet w czerwcu ? a zgodnie z art. 19 ust. 19, 19a, 19b ? obowiązek podatkowy od importu usług powstaje u Wnioskodawcy w momencie wykonania usługi czyli w miesiącu marcu, przy kwartalnej fakturze. Notorycznie zdarza się, że faktury na zakup licencji wpływają do firmy Wnioskodawcy z miesięcznym a nawet i dłuższym opóźnieniem czyli oznacza to, że po 25 dniu miesiąca, w którym Wnioskodawca złożył już deklaracje VAT-7 otrzymuje fakturę na zakup licencji, od której obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powinien być wykazany w tej deklaracji VAT-7 już złożonej w Urzędzie Skarbowym.

Zainteresowany prowadzi PKPiR.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jaki kurs waluty obcej przyjąć do przeliczenia kwoty kosztów uzyskania przychodów (podatek dochodowy od osób fizycznych) wydatku poniesionego w walucie obcej. Dokonując zakupu licencji 31 marca (data wystawienia faktury) a otrzymując tą fakturę 28 kwietnia czy prawidłowo Wnioskodawca przyjmuje średni kurs NBP z dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.


Zdaniem Wnioskodawcy, do przeliczenia kwoty kosztów uzyskania przychodów (podatek dochodowy od osób fizycznych) wydatku poniesionego w walucie obcej należy przyjąć średni kurs NBP z dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51 poz. 307 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.


Stosownie do art. 22 ust. 6b ww. ustawy dla podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Przy ustaleniu podatkowych różnic kursowych do przeliczenia poniesionego kosztu w walucie obcej na złotówki powinien być uwzględniany kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Z art. 24c ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika bowiem, iż przy ustalaniu wartości określających różnice kursowe za koszt poniesiony uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku) lub innego dowodu w przypadku braku faktury, a zatem do przeliczenia waluty obcej należy przyjąć datę wynikającą z faktury, która określa powstanie zobowiązania.

W związku z powyższym dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, faktury (rachunki) lub inne dowody będące podstawą zaksięgowania (ujęcia) kosztu wyrażone w walucie obcej, przelicza się na złotówki stosując kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień ich wystawienia lub dokonania operacji gospodarczej.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Tutejszy organ informuje, że wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług został rozstrzygnięty odrębnymi interpretacjami z dnia 10 września 2010 r. nr ILPP2/443-901/10-2/EWW, ILPP2/443-901/10-3/EWW i ILPP2/443-901/10-4/EWW.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje ILPP2/443-901/10-2/EWW, interpretacja indywidualna ILPP2/443-901/10-3/EWW, interpretacja indywidualna ILPP2/443-901/10-4/EWW, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika