Czy w latach 2010 i 2011 Wnioskodawcy przysługuje prawo do rozliczania dochodów z pozarolniczej działalności (...)

Czy w latach 2010 i 2011 Wnioskodawcy przysługuje prawo do rozliczania dochodów z pozarolniczej działalności według stawki 19%, czyli podatkiem liniowym?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2011 r. (data wpływu 30 maja 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca do dnia 31 października 2010 r. był pracownikiem szpitala na stanowisku starszego asystenta. Do obowiązków starszego asystenta należało pomaganie ordynatorowi w jego pracy w oddziale, w szczególności:

  • przeprowadzenie wstępnego obchodu, obecność na obchodzie ordynatora referowanie stanu zdrowia chorych powierzonych jego pieczy oraz notowanie podczas obchodu zleceń ordynatora,
  • wpisywanie do ?Księgi zleceń dla lekarza dyżurnego? zleceń ordynatora przeznaczonych dla lekarza dyżurnego,
  • obecność przy badaniach radiologicznych chorych powierzonych jego pieczy i omawianie z radiologiem wyników badania, udział w naradach lekarskich,
  • aktualne i staranne prowadzenie historii chorób powierzonych jego pieczy,
  • czuwanie nad przestrzeganiem przez chorych regulaminu szpitalnego,
  • dokonywanie w godzinach popołudniowych obchodu chorych w uzasadnionych przypadkach,
  • udzielanie na zlecenie ordynatora rodzinom wiadomości o stanie zdrowia chorych,
  • prowadzenie ?Księgi oddziałowej chorych? oraz nadzór nad ?Księgą inwentarza lekarskiego o ile mu to będzie powierzone przez ordynatora,
  • wypisywanie epikryzy do historii choroby ? chorych wypisanych lub zmarłych,
  • przygotowanie dokumentacji potrzebnych przy wypisywaniu lub w razie śmierci chorego powierzonego jego pieczy i przygotowywanie odpisów historii choroby lub krótkich wyciągów z historii choroby chorego stosownie do polecenia ordynatora,
  • utrzymywanie należytego stanu sanitarnego i porządku na powierzonej części oddziału,
  • nadzór nad powierzonym jego opiece inwentarzem, jego wykorzystywaniem i utrzymaniem,
  • osobiste dopilnowanie dokonania zarządzeń wydanych przez ordynatora w razie ujawnienia w oddziale choroby zakaźnej,
  • pełnienie dyżurów zgodnie z przepisami instrukcji dla lekarza dyżurnego.

Do obowiązków starszego asystenta należało ponadto:

  • dopilnowanie dokładnego prowadzenia przez podległych mu lekarzy historii chorób przebywających na oddziale,
  • zapisywanie (leków w receptariuszach i przedstawianie ich do podpisu ordynatorowi oraz wnikliwa kontrola zużycia środków odurzających i silnie działających,
  • dopilnowanie, aby wszystkie niezbędne zabiegi i badania pomocnicze zlecone przez ordynatora były wykonywane w terminie ustalonym,
  • nadzór nad przygotowaniem przez podległych mu lekarzy dokumentów przy wypisaniu lub w razie śmierci chorego.

W dniu 4 listopada 2010 r. Wnioskodawca rozpoczął działalność gospodarczą. W ramach działalności gospodarczej zawarł 2 umowy o świadczenie usług zdrowotnych ze szpitalem. Przedmiotem umów jest świadczenie usług przez lekarza specjalistę z zakresu chirurgii naczyniowej w podstawowej ordynacji czasu pracy oraz w ramach dyżurów medycznych.

Zgodnie z § 2 ww. umów, przyjmujący zamówienie w czasie pełnienia obowiązków wynikających z niniejszej umowy wykonuje czynności służące zachowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia pacjentów szpitala. polegające w szczególności na leczeniu i sprawowanie opieki nad pacjentami oddziału i komórek organizacyjnych szpitala, w których udziela świadczenia zdrowotnego.

Zgodnie z § 3 ww. umów, Wnioskodawca wykonując usługi medyczne zobowiązany jest do:

  • pozostawania na terenie szpitala w gotowości do świadczenia usług medycznych,
  • konsultowanie pacjentów w szpitalnym oddziale ratunkowym wymagających leczenia angiochirurgicznego,
  • leczenia i diagnozowania pacjentów przebywających w klinice chirurgii naczyniowej oraz poradni chirurgii naczyniowej,
  • prowadzenia dokumentacji medycznej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa,
  • konsultowania pacjentów angiochirurgicznych w ramach szpitala,
  • badania przedoperacyjnego pacjentów w celu zakwalifikowania ich do leczenia angiochirurgicznego,
  • wykonywania zabiegów operacyjnych w trybie ostrodyżurowym,
  • pełnienia funkcji lekarza inspekcyjnego.

Ponadto, na podstawie aneksu do umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych Wnioskodawca zobowiązany jest do udzielania świadczenia wysokospecjalistycznego ? przeszczep nerki na podstawie wezwania przez uprawnioną osobę.

W dniu 3 grudnia 2010 r. (przed dniem uzyskania pierwszego przychodu) Wnioskodawca złożył oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w latach 2010 i 2011 Wnioskodawcy przysługuje prawo do rozliczania dochodów z pozarolniczej działalności według stawki 19%, czyli podatkiem liniowym...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisem art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ww.

ustawy. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Deklarując wybór 19% podatku liniowego podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 9a ust. 3 ww. ustawy jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym ? w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek. Zatem możliwość opodatkowania podatkiem liniowym jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki osobowej), wykonywał, bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Stosownie do treści art. 9a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Wnioskodawca złożył oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym przed dniem uzyskania pierwszego przychodu z tej działalności i nie zrezygnował ze stosowania tej formy opodatkowania.

Zakres obowiązków Wnioskodawcy w ramach umowy o pracę jest zupełnie inny od zakresu usług świadczonych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz szpitala. Żaden z obowiązków wykonywanych na rzecz tego szpitala przez Wnioskodawcę w ramach umowy o pracę nie pokrywa się z obowiązkami określonymi w umowie o udzielanie świadczeń zdrowotnych.

Wnioskodawca od listopada 2010 r. uzyskuje przychody od byłego pracodawcy, jednakże z tytułu świadczenia na jego rzecz innych usług niż te, które świadczył w 2010 r. w ramach umowy o pracę.

Zatem, wobec braku tożsamości usług świadczonych w ramach działalności gospodarczej z czynnościami wykonywanymi na rzecz byłego pracodawcy na podstawie umowy o pracę, w przypadku Wnioskodawcy nie zachodzi wyłączenie prawa do opodatkowania w formie podarku liniowego w latach 2010 i kolejnych.

Z uwagi na to, że przesłanki uprawniające do opodatkowania w formie podatku liniowego zostały spełnione Wnioskodawcy przysługuje prawo do opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w Iatach 2010 i 2011 na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zainteresowany podaje, że podobne stanowisko zajął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 4 października 2010 r. sygn. ITPB1/415-699b/10/TK).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 9a ust. 1 powołanej ustawy, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 9a ust. 2 cytowanej ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego ? do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2010 r., podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Ustawą z dnia z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.

U. Nr 226, poz. 1478 ze zm.) nadano nowe brzmienie art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem zgodnie z tym artykułem, w brzmieniu obowiązującym w 2011 r., podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Natomiast stosownie do postanowień art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1. (uchylony)
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

   - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Zgodnie z powyższym, możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał na rzecz tegoż pracodawcy w tym samym roku podatkowym, w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 9 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca do końca października 2010 r. był pracownikiem szpitala. Od listopada 2010 r. rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, w ramach której zawarł umowę o świadczenie usług zdrowotnych dla tego szpitala. Zakres obowiązków Wnioskodawcy w ramach umowy o pracę jest zupełnie inny od zakresu usług świadczonych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz szpitala. Żaden z obowiązków wykonywanych na rzecz tego szpitala przez Zainteresowanego w ramach umowy o pracę nie pokrywa się z obowiązkami określonymi w umowie o udzielenie świadczeń zdrowotnych.

Wobec powyższego, w przedmiotowej sprawie, nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłączające możliwość opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez Wnioskodawcę w 2010 r. na zasadach tzw. podatku liniowego w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku.

Opis informacji zawartych we wniosku wskazuje również, że w roku 2011 Wnioskodawca, będzie świadczył usługi na rzecz byłego pracodawcy na podstawie umowy cywilnoprawnej, jednak nie będzie już u niego zatrudniony w ramach umowy o pracę. Umowa o pracę rozwiązana została z dniem 31 października 2010 r. Przed uzyskaniem pierwszego przychodu Wnioskodawca złożył oświadczenie o wyborze formy opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że w przedmiotowej Wnioskodawca nie utraci również prawa do opodatkowania dochodów uzyskiwanych w 2011 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, mając na uwadze informacje przedstawione we wniosku oraz powołane przepisy uznać należy, że w latach 2010 i 2011 Wnioskodawcy przysługuje prawo do rozliczania dochodów uzyskanych z wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej według zasad określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc się do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnej, tut. organ informuje, że została ona wydana w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Końcowo należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku ? nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika