Czy koszt abonamentu dla właściciela oraz koszty pakietów w części dotyczącej rodziny pracowników (...)

Czy koszt abonamentu dla właściciela oraz koszty pakietów w części dotyczącej rodziny pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów?
Czy usługi takie stanowią przychód pracownika?
Czy abonamenty zakupione dla pracowników nie zatrudnionych na podstawie umowy o pracę tylko na podstawie umowy zlecenia oraz umów o świadczenie usług pracy tymczasowej stanowią koszty uzyskania przychodów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2008 r. (data wpływu 29 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup abonamentów medycznych jest:

  • w części dotyczącej osób zatrudnionych ? prawidłowe
  • w części dotyczącej właściciela, rodzin pracowników oraz osób zatrudnionych na podstawie umowy-zlecenia oraz umowy o świadczenie usług pracy tymczasowej ? nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup abonamentów medycznych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14f § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 14 listopada 2008 r., znak ILPB1/415-780/08-2/RP, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.


Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 18 listopada 2008 r., a w dniu 20 listopada 2008 r. wniosek uzupełniono o brakującą wpłatę.

Ponadto pismem z dnia 10 grudnia 2008 r., znak ILPB1/415-780/08-4/RP, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku o własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego w części dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup abonamentów medycznych. Wezwanie odebrano w dniu 12 grudnia 2008 r., wniosek uzupełniono w dniu 19 grudnia 2008 r.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W miesiącu wrześniu 2008 r. Wnioskodawczyni podpisała umowę z Firmą X na zakup abonamentów medycznych dla pracowników Firmy oraz Wnioskodawczyni. W ramach abonamentu pracownicy oraz Wnioskodawczyni mogą korzystać z bezpłatnych usług medycznych. Specjalny pakiet tych usług dla kadry zarządzającej obejmuje także świadczenia medyczne dla członków ich rodzin.


W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup abonamentów medycznych.


  1. Czy koszt abonamentu dla właściciela oraz koszty pakietów w części dotyczącej rodziny pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów...
  2. Czy abonamenty zakupione dla pracowników nie zatrudnionych na podstawie umowy o pracę tylko na podstawie umowy zlecenia oraz umów o świadczenie usług pracy tymczasowej stanowią koszty uzyskania przychodów...

Zdaniem Wnioskodawczyni, koszty związane z zakupem abonamentów medycznych w części dotyczącej właściciela oraz rodziny pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów. Opiekę medyczna finansowana przez pracodawcę należy traktować jako ?inne świadczenia związane z pracą?. Wykupienie pakietu medycznego obejmującego pracowników i członków ich rodzin to wydatek o charakterze pracowniczym i powinien stanowić koszt podatkowy. Dbanie o zdrowie pracownika, jego małżonki i dzieci ma przełożenia na stan zdrowia samego pracownika. Wydatki na usługi dla pracowników są racjonalne i uzasadnione, mogą więc zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:

  • prawidłowe w części dotyczącej pracowników zatrudnionych na umowę o pracę,
  • nieprawidłowe w części dotyczącej właściciela, rodzin pracowników oraz osób zatrudnionych na podstawie umowy-zlecenia oraz umowy o świadczenie usług pracy tymczasowej.


Podstawowa zasada dotycząca kosztów uzyskania przychodów została zawarta w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w myśl którego kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Pojęcie ?w celu osiągnięcia przychodów? oznacza bezpośredni związek pomiędzy kosztem a przychodem. W efekcie istotną przesłanką zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest wystąpienie związku przyczynowo-skutkowego między tym wydatkiem, a osiągniętym przychodem.

Zauważyć należy, iż przez sformułowanie ?w celu? należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot ?celowości?, jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód). Zatem, możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu, uzależniona jest od obiektywnej, rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien przewidzieć, iż wydatek ten spodziewanego przychodu nie przysporzy.

Obowiązkiem podatnika, jako odnoszącym ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego przepisu.

Stwierdzić należy, że wykupienie dla pracowników świadczeń medycznych niewątpliwie będzie miało wpływ na poprawę ich stanu zdrowia, dzięki czemu może ulec ograniczeniu absencja w pracy, co przełoży się na efektywność wykonywanych zadań. Oznacza to, że poniesienie przedmiotowych wydatków jest racjonalnie uzasadnione jako zmierzające do osiągania przychodów lub powiększania poziomu przychodów osiąganych przez Wnioskodawczynię.

Natomiast wykupienie świadczeń medycznych dla Wnioskodawczyni jak również dla członków rodzin pracowników oraz osób zatrudnionych na umowę-zlecenie bądź umowę o świadczenie usług pracy tymczasowej, nie może być uznane za takowy koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Są to bowiem świadczenia na rzecz osób, które nie są pracownikami, a Wnioskodawczyni nie wykazała w tym przypadku związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu. Tym samym w przeciwieństwie do pracowników, brak jest podstaw aby świadczenia na ich rzecz uznać za koszty uzyskania przychodów.


Reasumując, należy stwierdzić, iż przedmiotowe świadczenia dla pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej Wnioskodawczyni.

Wydatki poniesione na zakup świadczeń medycznych (abonamentów medycznych) w ramach umowy z wyspecjalizowaną jednostką medyczną dla Wnioskodawczyni, członków rodzin pracowników, a także osób zatrudnionych na podstawie umowy-zlecenia oraz umów o świadczenie usług pracy tymczasowej nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń medycznych został rozstrzygnięty interpretacją indywidualną z dnia 22 grudnia 2008 r. nr ILPB1/415-780/08-7/RP.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB1/415-780/08-7/RP, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika