Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu.

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2014 r. (data wpływu 4 sierpnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 sierpnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, będącą komandytariuszem w spółce komandytowej. Spółka prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Spółka wybrała kasową metodę rozliczeń podatku od towarów i usług, na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.).

Spółka zamierza zawrzeć umowę o świadczenie usługi na rzecz osoby fizycznej, prowadzącej działalność gospodarczą. Strony umowy o świadczenie przedmiotowej usługi zamierzają ustalić w treści umowy, że usługa jest rozliczana w rocznych okresach rozliczeniowych. Wnioskodawca zamierza również określić okres rozliczeniowy umowy wraz ze wskazaniem ostatniego dnia okresu rozliczeniowego, w treści wystawionej faktury. Wnioskodawca zamierza wystawić fakturę w ciągu 7-miu dni od daty zawarcia umowy.

Obejmujący hipotezę pytania nr 1 stan faktyczny to zdarzenie opisane we wstępie.

Obejmujący hipotezę pytania nr 2, możliwy do zaistnienia stan faktyczny to zdarzenie, w którym przy uwzględnieniu opisanego we wstępie stanu faktycznego, druga strona umowy uiści należność umowną przed upływem terminu ostatniego dnia okresu rozliczeniowego umowy, wskazanego w treści wystawionej faktury lub w treści zawieranej pomiędzy stronami umowy.

Obejmujący hipotezę pytania nr 3, możliwy do zaistnienia stan faktyczny to zdarzenie, w którym przy uwzględnieniu opisanego we wstępie stanu faktycznego, strony określą w treści umowy oraz wystawionej faktury, termin płatności wciągu 7-miu dni od daty doręczenia drugiej stronie umowy faktury z tytułu świadczonej usługi.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy w opisanym przez Wnioskodawcę we wstępie stanie faktycznym, za datę powstania przychodu z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze?
  2. Za jaki termin uważa się datę powstania przychodu z prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej, w przypadku gdy w opisanym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym, druga strona umowy uiści należność umowną przed upływem ostatniego dnia okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze?
  3. Za jaki termin uważa się datę powstania przychodu z prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej, w przypadku gdy w opisanym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym, w treści umowy określony zostanie termin płatności w ciągu 7-miu dni od daty doręczenia drugiej stronie umowy faktury z tytułu świadczonej usługi?

Zdaniem Wnioskodawcy, (w zakresie pytania oznaczonego nr 1) w opisanym stanie faktycznym, na podstawie art. 14 ust. 1e updof za datę powstania przychodu z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze.

Zdaniem Wnioskodawcy, (w zakresie pytania oznaczonego nr 2) na podstawie art. 14 ust. 1e updof za datę powstania przychodu z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, w przypadku gdy w opisanym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym druga strona umowy uiści należność umowną przed upływem ostatniego dnia okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze.

Zdaniem Wnioskodawcy, (w zakresie pytania oznaczonego nr 3) na podstawie art. 14 ust. 1e updof za datę powstania przychodu z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, w przypadku gdy w opisanym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym, w treści umowy określony zostanie termin płatności w ciągu 7-miu dni od daty doręczenia drugiej stronie umowy faktury z tytułu świadczonej usługi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przychody należne to wszelkiego rodzaju przychody, co do których przysługuje podatnikowi uprawnienie do ich dochodzenia, czyli takie, które wynikają z konkretnego stosunku prawnego. ?Należność? odnosi się zarówno do możliwości dochodzenia konkretnego świadczenia oraz do powinności jego spełnienia. Oznacza to, że powstanie przychodów należnych związane jest z powstaniem wierzytelności. Ponieważ wierzytelność to termin wywodzący się z prawa cywilnego, to przychodami należnymi są przychody wymagalne w rozumieniu prawa cywilnego, tj. możliwe do prawnie skutecznego ich dochodzenia.

W myśl natomiast art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Z wyżej przytoczonych przepisów wynika generalna zasada, że co do zasady, przychód podatkowy dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych powstaje w dniu wykonania (w tym częściowego) usługi.

Ustawodawca przewidział również szczególną sytuację, gdy strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych.

Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 1e ww. ustawy, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Przepis ten ma zastosowanie w przypadku usług o charakterze ciągłym, gdy strony uzgodnią, że regulowanie wzajemnych należności i zobowiązań między stronami będzie obejmować kolejne określone okresy świadczenia tych usług w czasie trwania umowy. W sytuacji, gdy postanowienia umowy, która jest wykonywana stale, w dłuższym ? określonym bądź nieokreślonym czasie, przewidują, że wynagrodzenie wypłacane będzie w okresach rozliczeniowych (np. rocznych), to przychód z tytułu usług wykonywanych w ramach tej umowy powstaje zawsze w ostatnim dniu okresu wskazanego w umowie (lub na fakturze), jako okres rozliczeniowy.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, spółka komandytowa, w której Wnioskodawca jest komandytariuszem, zamierza zawrzeć umowę o świadczenie usługi na rzecz osoby fizycznej, prowadzącej działalność gospodarczą. Strony umowy o świadczenie przedmiotowej usługi zamierzają ustalić w treści umowy, że usługa jest rozliczana w rocznych okresach rozliczeniowych. Wnioskodawca zamierza również określić okres rozliczeniowy umowy wraz ze wskazaniem ostatniego dnia okresu rozliczeniowego, w treści wystawionej faktury.

Możliwe są trzy sytuacje:

  • Wnioskodawca wystawi fakturę w ciągu 7-miu dni od daty zawarcia umowy,
  • kontrahent uiści należność umowną przed upływem terminu ostatniego dnia okresu rozliczeniowego,
  • termin płatności zostanie wyznaczony na 7-miu dni od daty doręczenia drugiej stronie umowy faktury z tytułu świadczonej usługi umowy.

Wnioskodawca uważa, że w każdym z tych przypadków za datę powstania przychodu z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy w odniesieniu do przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że skoro świadczone przez spółkę komandytową, której Wnioskodawca jest wspólnikiem, usługi mają być rozliczane w rocznych okresach rozliczeniowych, to w takiej sytuacji w przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie powołany art. 14 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem datą powstania przychodu jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie, bez względu na określenie okresu rozliczeniowego umowy, wcześniejsze uiszczenie należności przed upływem ostatniego dnia okresu rozliczeniowego, czy też bez względu na określony w treści umowy termin płatności.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację ? w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika