Czy słuszne jest stanowisko Podatnika, że po jego stronie kosztem sprzedaży Przedsiębiorstwa przez (...)

Czy słuszne jest stanowisko Podatnika, że po jego stronie kosztem sprzedaży Przedsiębiorstwa przez SPK, rozpoznawalnym proporcjonalnie do jego udziału w zysku SPK jest wartość początkowa poszczególnych składników Przedsiębiorstwa, wykazana w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych SPK, pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, reprezentowanego przez Radcę Prawnego, przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2008 r. (data wpływu 21 października 2008 r.), uzupełnionym w dniach 23 grudnia 2008 r. i 23 stycznia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży Przedsiębiorstwa przez spółkę komandytową ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży Przedsiębiorstwa przez spółkę komandytową.

W dniu 23 grudnia 2008 r. do tut. Organu wpłynął wniosek o podobnej treści. W związku z tym pismem z dnia 7 stycznia 2009 r. nr ILPB1/415-857/08-2/IM, ILPB1/415-10/09-2/IM wezwano Wnioskodawcę do wyjaśnienia, czy wniosek złożony w dniu 23 grudnia 2008 r. jest uzupełnieniem do wniosku złożonego w dniu 21 października 2008 r., czy stanowi odrębny wniosek indywidualny.

W odpowiedzi wskazano, że wniosek złożony w dniu 23 grudnia 2008 r. jest uzupełnieniem wniosku złożonego w dniu 21 października 2008 r.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Wraz ze swoją siostrą otrzyma w drodze darowizny od rodziców całe przedsiębiorstwo Firmy Produkcyjno-Handlowej X ('Przedsiębiorstwo). Wraz z Przedsiębiorstwem na Wnioskodawcę i jego siostrę zostaną przeniesione zobowiązania związane z prowadzeniem Przedsiębiorstwa.

W związku z planowaną restrukturyzacją prowadzonej działalności Wnioskodawca zamierza wspólnie ze swoją siostrą wnieść Przedsiębiorstwo do spółki komandytowej (?SPK). Wraz z Przedsiębiorstwem na SPK zostaną przeniesione zobowiązania związane z jego prowadzeniem. Wartość wkładu zostanie określona w umowie SPK na poziomie wartości rynkowej Przedsiębiorstwa.

Następnie SPK zamierza utworzyć samodzielnie lub z innymi podmiotami spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (?SP. Z O. O. '), do której wniesie aportem Przedsiębiorstwo oraz związane z nim zobowiązania w zamian za udziały w SP. Z. O.O. o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej przedsiębiorstwa z dnia wniesienia.

W dalszej kolejności SPK sprzeda swoje udziały w SP. Z. O.O. podmiotowi trzeciemu lub innemu udziałowcowi SP. Z. O.O. po cenie rynkowej z dnia zbycia.

Alternatywnie SPK sprzeda Przedsiębiorstwo po cenie rynkowej wyżej wymienionej SP. Z. O.O. lub inwestorowi zewnętrznemu.

W przyszłości Wnioskodawca planuje zmniejszyć wartość swojego wkładu w SPK i uzyskać częściowy jego zwrot.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży Przedsiębiorstwa przez spółkę komandytową.

Czy słuszne jest stanowisko Wnioskodawcy, że po jego stronie kosztem sprzedaży Przedsiębiorstwa przez SPK, rozpoznawalnym proporcjonalnie do jego udziału w zysku SPK, jest wartość: początkowa poszczególnych składników Przedsiębiorstwa, wykazana w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych SPK, pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Przy czym, powyższe zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

Z kolei stosownie do art. 24 ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy, dochodem lub stratą z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia, a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22 h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dokonanych od tych środków i wartości.

Odnosząc powyższe uregulowania do przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawca stwierdza, że kosztem sprzedaży Przedsiębiorstwa przez SPK, rozpoznawalnym proporcjonalnie do udziału Wnioskodawcy w zysku SPK, jest wartość początkowa poszczególnych składników Przedsiębiorstwa, wykazana w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych SPK, pomniejszona o sumę ewentualnych odpisów amortyzacyjnych.

Takie stanowisko, jak podaje Wnioskodawca, zajęli między innymi: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 12 sierpnia 2008 r. (sygn. IPPB1/415-595/08-3/EC) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 23 czerwca 2008 r. (sygn. IBPB1/415-264/08/MW).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie - oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

W myśl art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ustawodawca w ww. przepisie wskazał, jakiego rodzaju elementy wchodzą w skład kompleksu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, czyli przedsiębiorstwa, które mogą być przedmiotem czynności prawnej. Dlatego też zbycie przedsiębiorstwa powinno obejmować co najmniej te składniki, które determinują funkcje spełniane przez przedsiębiorstwo.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera żadnych szczególnych unormowań odnoszących się do sprzedaży przedsiębiorstwa. W efekcie przy sprzedaży przedsiębiorstwa przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą mają co do zasady zastosowanie przepisy ww. ustawy regulujące zagadnienia dotyczące zbycia składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Wyjątek od powyższej zasady dotyczy wyłącznie tych składników przedsiębiorstwa, ze zbycia których przychód ustawa podatkowa zalicza do innych niż działalność gospodarcza źródła przychodów (np. przychód ze sprzedaży papierów wartościowych stanowi przychód z kapitałów pieniężnych chyba, że obrót papierami wartościowymi jest przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej).

Uzyskany ze sprzedaży przedsiębiorstwa przychód należy zatem z ww. zastrzeżeniem zaliczyć do wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródła przychodu jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 tej ustawy przychodem z działalności gospodarczej, są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi
       - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b), a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości.


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.


Natomiast w myśl z art. 23 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

  1. nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
  2. nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,
  3. ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych
       - wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

Jak wynika z powołanych przepisów, w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku trwałego kosztem uzyskania przychodów będzie wartość początkowa tych składników pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne, czyli kwota stanowiąca niezamortyzowaną część wartości tych środków trwałych.

Sposób ustalania dochodu ze sprzedaży poszczególnych składników przedsiębiorstwa uzależniony jest zatem od rodzaju składnika oraz od tego czy stanowi on element majątku trwałego czy też obrotowego przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Powyższą zasadę ? w myśl art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Odnosząc powyższe uregulowania do przedstawionego przez Wnioskodawcę własnego stanowiska w sprawie należy wskazać, że nie można zawężać pojęcia ?sprzedaż przedsiębiorstwa? jedynie do zbycia majątku stanowiącego środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Zgodnie bowiem z ww. art. 551 ustawy Kodeks cywilny pojęcie ?przedsiębiorstwo? obejmuje szeroki zakres składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał poprawną metodykę ustalania kosztu uzyskania przychodów ze sprzedaży majątku zaliczanego do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w związku z czym stanowisko wyrażone we wniosku uznano za prawidłowe. Należy jednak pamiętać, że ustalając koszty uzyskania przychodów w przypadku zbycia przedsiębiorstwa nie można ograniczyć się tylko do ustalenia kosztu uzyskania przychodów ze sprzedaży majątku zaliczanego do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism urzędowych tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.


Wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • ustalenia wartości początkowej nabytych w drodze darowizny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych został rozstrzygnięty w dniu 30 stycznia 2009 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-857/08-5/IM,
  • wniesienia Przedsiębiorstwa do spółki komandytowej został rozstrzygnięty w dniu 30 stycznia 2009 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-857/08-6/IM,
  • wartości wkładu określonego w umowie spółki komandytowej został rozstrzygnięty w dniu 30 stycznia 2009 r. postanowieniem o odmowie wszczęcia postępowania nr ILPB1/415-857/08-7/IM,
  • wartości początkowej został rozstrzygnięty w dniu 30 stycznia 2009 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-857/08-8/IM,
  • wniesienia Przedsiębiorstwa do spółki z o.o. został rozstrzygnięty w dniu 30 stycznia 2009 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-857/08-9/IM,
  • kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży udziałów w spółce z o.o. został rozstrzygnięty w dniu 30 stycznia 2009 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-857/08-10/IM,
  • zwrotu wkładu w spółce komandytowej został rozstrzygnięty w dniu 30 stycznia 2009 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-857/08-12/IM.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

IBPB1/415-264/08/MW, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-857/08-10/IM, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-857/08-12/IM, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-857/08-5/IM, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-857/08-6/IM, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-857/08-8/IM, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-857/08-9/IM, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-595/08-3/EC, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika