Czy słuszne jest stanowiska Podatnika, że wniesienie Przedsiębiorstwa do Sp. z o.o. jest neutralne (...)

Czy słuszne jest stanowiska Podatnika, że wniesienie Przedsiębiorstwa do Sp. z o.o. jest neutralne podatkowo na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych po stronie Podatnika?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, reprezentowanego przez Radcę Prawnego, przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2008 r. (data wpływu 21 października 2008 r.), uzupełnionym w dniach 23 grudnia 2008 r. i 23 stycznia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wniesienia Przedsiębiorstwa do spółki z o.o. ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wniesienia Przedsiębiorstwa do spółki z o.o.

W dniu 23 grudnia 2008 r. do tut. Organu wpłynął wniosek o podobnej treści. W związku z tym pismem z dnia 7 stycznia 2009 r. nr ILPB1/415-857/08-2/IM, ILPB1/415-10/09-2/IM wezwano Wnioskodawcę do wyjaśnienia, czy wniosek złożony w dniu 23 grudnia 2008 r. jest uzupełnieniem do wniosku złożonego w dniu 21 października 2008 r., czy stanowi odrębny wniosek indywidualny.

W odpowiedzi wskazano, że wniosek złożony w dniu 23 grudnia 2008 r. jest uzupełnieniem wniosku złożonego w dniu 21 października 2008 r.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Wraz ze swoją siostrą otrzyma w drodze darowizny od rodziców całe przedsiębiorstwo Firmy Produkcyjno-Handlowej X ('Przedsiębiorstwo). Wraz z Przedsiębiorstwem na Wnioskodawcę i jego siostrę zostaną przeniesione zobowiązania związane z prowadzeniem Przedsiębiorstwa.

W związku z planowaną restrukturyzacją prowadzonej działalności Wnioskodawca zamierza wspólnie ze swoją siostrą wnieść Przedsiębiorstwo do spółki komandytowej (?SPK). Wraz z Przedsiębiorstwem na SPK zostaną przeniesione zobowiązania związane z jego prowadzeniem. Wartość wkładu zostanie określona w umowie SPK na poziomie wartości rynkowej Przedsiębiorstwa.

Następnie SPK zamierza utworzyć samodzielnie lub z innymi podmiotami spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (?SP. Z O. O. '), do której wniesie aportem Przedsiębiorstwo oraz związane z nim zobowiązania w zamian za udziały w SP. Z. O.O. o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej przedsiębiorstwa z dnia wniesienia.

W dalszej kolejności SPK sprzeda swoje udziały w SP. Z. O.O. podmiotowi trzeciemu lub innemu udziałowcowi SP. Z. O.O. po cenie rynkowej z dnia zbycia.

Alternatywnie SPK sprzeda Przedsiębiorstwo po cenie rynkowej wyżej wymienionej SP. Z. O.O. lub inwestorowi zewnętrznemu.

W przyszłości Wnioskodawca planuje zmniejszyć wartość swojego wkładu w SPK i uzyskać częściowy jego zwrot.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie wniesienia Przedsiębiorstwa do spółki z o.o.


Czy słuszne jest stanowisko Wnioskodawcy, że wniesienie Przedsiębiorstwa do Sp. z o.o.. jest neutralne podatkowo na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych po stronie Wnioskodawcy...

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni - objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W związku z powyższym w opinii Wnioskodawcy zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie miało zastosowanie do aportu Przedsiębiorstwa do Sp. z o.o., a więc aport ten będzie neutralny dla Wnioskodawcy z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)?c). Wniesienie aportem do spółki lub spółdzielni określonych rzeczy, czy też praw majątkowych jest formą ich odpłatnego zbycia.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 wyżej powołanej ustawy, odpłatne zbycie rzeczy i niektórych praw majątkowych jest odrębnym źródłem przychodów. Jednakże na mocy art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 traktujących o przychodach ze sprzedaży rzeczy i praw majątkowych, nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Katalog przychodów z kapitałów pieniężnych zawiera art. 17 ust. 1 ww. ustawy. Jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy, wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni ? objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Definicja przedsiębiorstwa została zawarta w art. 5a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl przywołanego wyżej przepisu, ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie - oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. W związku z tym, pojęcie ?przedsiębiorstwo? koresponduje pod względem znaczeniowym z każdą normą prawną regulującą stosunki podatkowoprawne w tej materii, kształtowane przez przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem pojęcie ?przedsiębiorstwo?, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oznacza przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (co generalizuje norma zawarta w cytowanym powyżej art. 5a pkt 3 ustawy).

Przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny(Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wniesienie aportem do spółki kapitałowej przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w myśl art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest źródłem przychodów. Nominalna wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części jest wolna od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Tym samym wniesienie do spółki z o.o. aportu w postaci przedsiębiorstwa nie powoduje u Wnioskodawcy skutków podatkowych w momencie objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • ustalenia wartości początkowej nabytych w drodze darowizny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych został rozstrzygnięty w dniu 30 stycznia 2009 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-857/08-5/IM,
  • wniesienia Przedsiębiorstwa do spółki komandytowej został rozstrzygnięty w dniu 30 stycznia 2009 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-857/08-6/IM,
  • wartości wkładu określonego w umowie spółki komandytowej został rozstrzygnięty w dniu 30 stycznia 2009 r. postanowieniem o odmowie wszczęcia postępowania nr ILPB1/415-857/08-7/IM,
  • wartości początkowej został rozstrzygnięty w dniu 30 stycznia 2009 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-857/08-8/IM,
  • kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży udziałów w spółce z o.o. został rozstrzygnięty w dniu 30 stycznia 2009 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-857/08-10/IM,
  • kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży Przedsiębiorstwa przez spółkę komandytową został rozstrzygnięty w dniu 30 stycznia 2009 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-857/08-11/IM,
  • zwrotu wkładu w spółce komandytowej został rozstrzygnięty w dniu 30 stycznia 2009 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-857/08-12/IM.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB1/415-1374/09-2/IM, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-1375/09-2/IM, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-711/10-3/AO, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-857/08-10/IM, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-857/08-11/IM, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-857/08-12/IM, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-857/08-5/IM, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-857/08-6/IM, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-857/08-8/IM, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-323/10-2/KS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika