1. Czy udział wprawie własności nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego nabyły (...)

1. Czy udział wprawie własności nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego nabyły jesienią 2012 r. przez Wnioskodawcę w drodze darowizny od syna będzie mógł skorzystać przy sprzedaży przez Wnioskodawcę ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy, jeżeli na dzień sprzedaży na działkach geodezyjnych gruntów do których udział Wnioskodawca nabędzie w drodze darowizny od syna Jesienią 2012 r., wydzierżawionych na potrzeby inwestycji polegającej na wybudowaniu i eksploatacji elektrowni wiatrowych nie będą jeszcze faktycznie wybudowane wiatraki elektrowni wiatrowej ale będą w toku prace zmierzające do przygotowania strony formalnoprawnej inwestycji?2. Czy udział w prawie własności nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego nabyty jesienią 2012 r. przez Wnioskodawcę w drodze darowizny od syna będzie mógł skorzystać przy sprzedaży przez Wnioskodawcę ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 28 Ustawy, jeżeli na dzień sprzedaży danej działki geodezyjnej gruntów do której udział Wnioskodawca nabędzie w drodze darowizny od syna jesienią 2012 r., działka ta nie była w ogóle przedmiotem dzierżawy związanej z budową elektrowni wiatrowych- czyli działka ta nie zmieniła w ogóle swojego charakteru rolnego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana x przedstawione we wniosku z dnia 11 września 2012 r. (data wpływu 13 września 2012 r.), uzupełnionym w dniu 6 grudnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnień przedmiotowych jest:

  • prawidłowe w części dotyczącej przychodu ze sprzedaży działek, które nie zmienią charakteru rolnego,
  • nieprawidłowe w pozostałej części.

UZASADNIENIE

W dniu 13 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a także dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodu ze sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego oraz w zakresie zwolnień przedmiotowych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 oraz w art. 14f § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 28 listopada 2012 r. na podstawie art. 169 § 1 i § 2 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 30 listopada 2012 r., a w dniu 6 grudnia 2012 r. wniosek uzupełniono o brakujące informacje (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 4 grudnia 2012 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wraz ze swoją małżonką oraz synem, są współwłaścicielami gospodarstwa rolnego, w którego skład wchodzą grunty orne, pastwiska trwale, rolne, lasy i grunty leśne, grunty zadrzewione i zakrzewione, rowy i nieużytki, łąki trwałe - obejmujące szereg działek geodezyjnych. Na niektórych z działek geodezyjnych obejmujących powyższe grunty położone są budynki gospodarskie typu stodoła, obora, silos, budynek warsztatu, magazyn.

Wnioskodawca nabył nieruchomości wchodzące w skład wspomnianego gospodarstwa w 2002 roku.

W 2006 roku podarował udział w prawie własności niektórych działek gruntów rolnych synowi a w 2012 roku planuje, że syn dokona na rzecz Wnioskodawcy (do jego majątku odrębnego) darowizny będącego własnością syna udziału w części prawa własności wspomnianych działek gruntów rolnych.

Na dzień planowanej sprzedaży gruntów jedynymi współwłaścicielami gospodarstwa rolnego będą Wnioskodawca i jego małżonka.

Między Wnioskodawcą a jego małżonką istnieje ustrój rozszerzonej współwłasności majątkowej małżeńskiej.

Część gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego została oddana w dzierżawę na cele rolnicze. Przypadające na Wnioskodawcę przychody z tytułu dzierżawy z uwagi na to, że umowy dzierżawy gruntów rolnych były zawierane na cele rolnicze - nie podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, co wynika wprost z art. 10 ust. 1 pkt 6 Ustawy.

Jesienią 2012 r., część gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego zostanie przez Wnioskodawcę i jego małżonkę wydzierżawiona na rzecz dzierżawcy będącego przedsiębiorcą, na potrzeby inwestycji polegającej na wybudowaniu i eksploatacji elektrowni wiatrowych.

Przychody z tego tytułu Wnioskodawca rozliczy w przypadającym na niego udziale w prawie własności wydzierżawionych na cele nierolnicze działek, jako przychody z dzierżawy, określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy.

Od dnia nabycia gospodarstwa rolnego Wnioskodawca prowadzi w oparciu o grunty i pozostałe składniki majątkowe tego gospodarstwa działalność polegającą na uprawie roślin, hodowli zwierząt i jest podatnikiem podatku rolnego.

Niezależnie od tego, Wnioskodawca jest także zarejestrowanym przedsiębiorcom, prowadzącym działalność gospodarczą. W przedmiocie działalności Wnioskodawcy wpisane są: PKD 77.31.Z Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń rolniczych, PKD 68.10.Z Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, PKD 68.20.Z Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, PKD 68.31.Z Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, PKD 46.21.Z Sprzedaż hurtowa zboża, nieprzetworzonego tytoniu, nasion i pasz dla zwierząt, PKD 46.23.Z Sprzedaż hurtowa żywych zwierząt, PKD 01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną, PKD 01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich, PKD 01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach, PKD 01.64.Z Obróbka nasion dla celów rozmnażania roślin, PKD 10.39.Z Pozostałe przetwarzanie konserwowanie owoców i warzyw, PKD 16.29.Z Produkcja pozostałych wyrobów z drewna; produkcja wyrobów z korka, słomy i materiałów używanych do wyplatania, PKD 33.20.Z Instalowanie maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia, PKD 41.10.Z Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, PKD 41.20.Z Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, PKD 42.91.Z Roboty związane z budową obiektów inżynierii wodnej, PKD 42.99.Z Roboty związane z budową pozostałych obiektów inżynierii lądowej i wodnej, gdzie indziej niesklasyfikowane, PKD 43.12.Z Przygotowanie terenu pod budowę, PKD 43.13.Z Wykonywanie wykopów i wierceń geologiczno-inżynierskich, PKD 43.21.Z Wykonywanie instalacji elektrycznych, PKD 43.22.Z Wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych.

Grunty wchodzące w skład gospodarstwa rolnego będącego przedmiotem współwłasności Wnioskodawcy, jego syna i małżonki Wnioskodawcy nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej Wnioskodawcy, ani też do ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej jego małżonki ani syna Wnioskodawcy.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, iż na dzień sprzedaży stracą charakter rolny te działki geodezyjne gruntu, które będą na dzień sprzedaży przedmiotem umowy dzierżawy na cele wybudowania i eksploatacji elektrowni wiatrowych.

Natomiast nie stracą charakteru rolnego w wyniku sprzedaży te działki geodezyjne gruntów rolnych, które na dzień sprzedaży nie będą przedmiotem umowy dzierżawy na cele wybudowania i eksploatacji elektrowni wiatrowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnień przedmiotowych.

  1. Czy udział w prawie własności nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego nabyty jesienią 2012 r. przez Wnioskodawcę w drodze darowizny od syna będzie mógł skorzystać przy sprzedaży przez Wnioskodawcę ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy, jeżeli na dzień sprzedaży na działkach geodezyjnych gruntów, do których udział Wnioskodawca nabędzie w drodze darowizny od syna jesienią 2012 r., wydzierżawionych na potrzeby inwestycji polegającej na wybudowaniu i eksploatacji elektrowni wiatrowych nie będą jeszcze faktycznie wybudowane wiatraki elektrowni wiatrowej ale będą w toku prace zmierzające do przygotowania strony formalnoprawnej inwestycji?
  2. Czy udział w prawie własności nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego nabyty jesienią 2012 r. przez Wnioskodawcę w drodze darowizny od syna będzie mógł skorzystać przy sprzedaży przez Wnioskodawcę ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 28 Ustawy, jeżeli na dzień sprzedaży danej działki geodezyjnej gruntów do której udział Wnioskodawca nabędzie w drodze darowizny od syna jesienią 2012 r., działka ta nie była w ogóle przedmiotem dzierżawy związanej z budową elektrowni wiatrowych - czyli działka ta nie zmieniła w ogóle swojego charakteru rolnego?

Zdaniem Wnioskodawcy

Ad. 1 Przychód ze sprzedaży gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego przypadający na udział jaki Wnioskodawca nabędzie przed datą sprzedaży w drodze darowizny od syna, będzie mógł skorzystać przy sprzedaży przez Wnioskodawcę ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 28 Ustawy, jeżeli na dzień sprzedaży na działkach geodezyjnych gruntów do których udział Wnioskodawca nabędzie w drodze darowizny od syna jesienią 2012 r., wydzierżawionych na potrzeby inwestycji polegającej na wybudowaniu i eksploatacji elektrowni wiatrowych nie będą jeszcze faktycznie wybudowane wiatraki elektrowni wiatrowej, nawet jeżeli będą w toku prace zmierzające do przygotowania strony formalno-prawnej inwestycji. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 Ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy jednak przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny. W wyroku NSA z dnia 13 grudnia 1993 r. (sygn. akt III SA 445/93) stwierdzono, że za gospodarstwo rolne można uznać również udział we współwłasności gruntów rolnych, tak więc także część przychodu przypadająca na Wnioskodawcę mogłaby być objęta zwolnieniem z podatku na podstawie tego przepisu.

Zdaniem Wnioskodawcy, o tym czy dana działka gruntu w związku ze sprzedażą tej działki utraci charakter gruntu rolnego można mówić wtedy, gdy na danej działce wybudowany został wiatrak elektrowni wiatrowej, który w swojej strefie bezpośrednio przylegającej do masztu wyłącza ją z działalności rolniczej. W okresie trwania procedur prawnych zmierzających do uzyskania niezbędnej dokumentacji do wybudowania elektrowni wiatrowej dana działka nadal jest wykorzystywana na cele rolnicze.

Z powyższego wynika, że jeżeli na dzień sprzedaży danej działki nie będzie na niej jeszcze faktycznie wybudowanego wiatraka, to zasadne jest stwierdzenie, że taka działka w związku ze sprzedażą nie utraci charakteru rolnego a tym samym przychód z jej sprzedaży w części przypadającej na Wnioskodawcę będzie mógł zostać objęty zwolnieniem z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 Ustawy.

Ad. 2 Przychód ze sprzedaży udziału w prawie własności nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego nabyty jesienią 2012 r. przez Wnioskodawcę w drodze darowizny od syna będzie mógł skorzystać przy sprzedaży przez Wnioskodawcę ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 28 Ustawy, jeżeli na dzień sprzedaży danej działki geodezyjnej gruntów do której udział Wnioskodawca nabędzie w drodze darowizny od syna jesienią 2012 r., działka ta nie była w ogóle przedmiotem dzierżawy związanej z budową elektrowni wiatrowych ? czyli działka ta nie zmieniła w ogóle swojego charakteru rolnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

  • prawidłowe w części dotyczącej przychodu ze sprzedaży działek, które nie zmienią charakteru rolnego,
  • nieprawidłowe w pozostałej części.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

? jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W myśl art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Jednakże jak wynika z treści art. 21 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny.

Z powyższego wynika, że dla zaistnienia zwolnienia, przewidzianego w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, muszą zaistnieć łącznie dwie przesłanki. Pierwsza z nich ma charakter pozytywny i polega na sprzedaży całości lub części gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Druga zaś ma charakter negatywny, a mianowicie nie może nastąpić utrata charakteru rolnego gruntów w związku z ich sprzedażą.

Zatem, jedną z zasadniczych przesłanek wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy jest to, aby zbywane grunty zachowały charakter rolny. Oceniając spełnienie tej przesłanki, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na faktyczny zamiar nabywcy co do dalszego przeznaczenia nieruchomości. Cel nabycia gruntów może wynikać bezpośrednio z aktu notarialnego, z charakteru nabywcy, jak również z innych okoliczności związanych z daną transakcją. Utrata charakteru rolnego następuje przez wyłączenie gruntów z produkcji rolnej, polegające na faktycznym przekształceniu sposobu ich użytkowania. Należy ponadto wskazać, iż utrata charakteru rolnego w związku ze sprzedażą może wystąpić bezpośrednio po sprzedaży, ale może nastąpić dopiero w przyszłości, jednakże w momencie sprzedaży strony umowy winny być świadome celu zakupu i przeznaczenia gruntów.

Wskazać także należy, że utrata charakteru rolnego zbywanych nieruchomości musi nastąpić w związku z dokonaną sprzedażą. Ustawodawca nie zawęża zatem czasowo zmiany charakteru gruntów jedynie do momentu sprzedaży. Przepis ten nie zawiera bowiem sformułowania ?na skutek sprzedaży? czy też ?w wyniku sprzedaży?. Ustawodawca posługuje się tu określeniem ?w związku", a ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji tego pojęcia należy mu nadać językowe, potoczne jego rozumienie. Oznacza to, że chodzi o każdy związek w następstwie, którego grunty tracą swój charakter rolny lub leśny byle tylko można było go powiązać ze sprzedażą. Może to być związek uprzedni, rozumiany jako przygotowawczy do sprzedaży, bezpośrednio związany ze sprzedażą, czy też będący skutkiem sprzedaży. Zatem utrata charakteru rolnego musi być powiązana ze sprzedażą, choć związek ten nie musi być tak rozumiany, że z chwilą dokonania czynności powinna nastąpić zmiana charakteru gruntu.

Dla oceny utraty charakteru rolnego gruntu znaczenie mają okoliczności faktyczne, a nie formalnoprawne, związane z ich klasyfikacją w ewidencji gruntów. Mogą one dotyczyć zarówno podatnika, jak i nabywcy, którego zakres działalności bądź czynności faktyczne podejmowane przez niego przed zawarciem umowy, czy też w związku z zawartą umową wskazują na to, że kupuje on nieruchomość z zamiarem wykorzystania jej w sposób odbiegający od sposobu wykorzystania gruntów rolnych.

Mając powyższe na uwadze, z punktu widzenia możliwości zastosowania omawianego zwolnienia przedmiotowego, zmiana przeznaczenia gruntów przez nabywcę ? niezależnie od tego kiedy zostanie dokonana, każdorazowo powinna podlegać ocenie w kontekście ww. okoliczności oraz jej związku z samą transakcją sprzedaży.

Zaznaczyć również należy, że przy ocenie utraty charakteru rolnego brany jest pod uwagę całokształt okoliczności faktycznych, w tym czynności podejmowanych przez nabywcę, które mogą świadczyć o utracie charakteru rolnego.

Z przedstawionych we wniosku informacji wynika, że Wnioskodawca dokona m.in. sprzedaży działek, będących przedmiotem umowy dzierżawy na cele wybudowania i eksploatacji elektrowni wiatrowych. W związku z tą transakcją, jak wskazał Wnioskodawca, działki te utracą charakter rolny.

Zatem, sprzedając udział w prawie własności nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, nabyty jesienią 2012 r. w drodze darowizny od syna, Wnioskodawca nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy, nawet w sytuacji jeżeli na dzień sprzedaży na działkach geodezyjnych gruntów, wydzierżawionych na potrzeby inwestycji polegającej na wybudowaniu i eksploatacji elektrowni wiatrowych nie będą jeszcze faktycznie wybudowane wiatraki elektrowni wiatrowej ale będą w toku prace zmierzające do przygotowania strony formalnoprawnej inwestycji.

Natomiast w przypadku sprzedaży tych działek geodezyjnych gruntów rolnych, które na dzień sprzedaży nie będą przedmiotem umowy dzierżawy na cele wybudowania i eksploatacji elektrowni wiatrowych i nie stracą charakteru rolnego, przychód korzysta ze zwolnienia wynikającego z treści art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy jednocześnie wskazać, że zwolnienie z opodatkowania wynikające z treści art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? podobnie jak wszystkie ulgi i zwolnienia, jest wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania wynikającej z art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowiącego, że każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie. Oznacza to, że wszelkie odstępstwa od tej zasady, muszą bezwzględnie wynikać z przepisów prawa i być interpretowane ściśle z jego literą, zaś obowiązek udowodnienia zaistnienia tej okoliczności ciąży na podatniku, tj. osobie, która zamierza skorzystać ze zwolnienia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tutejszy organ wskazuje, że wniosek:

  • dotyczący zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych został rozstrzygnięty w dniu 20 grudnia 2012 r. odrębną interpretacją indywidualną
  • dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodu ze sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego został rozstrzygnięty w dniu 20 grudnia 2012 r. odrębną interpretacją indywidualną,
  • dotyczący podatku od towarów i usług został rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Ponadto tut. organ wskazuje, że zgodnie z treścią art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Zatem interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydawane są wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie. Zainteresowanym jest każdy, kto złoży wniosek w sprawie indywidualnej, która jego dotyczy. W związku z tym zaznacza się, że interpretacja odnosi się tylko i wyłącznie do Wnioskodawcy i nie ma zastosowania do małżonki Zainteresowanego.

Odnosząc się do powołanego przez Wnioskodawcę wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego tut. organ informuje, że w myśl zasady wyrażonej w art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) został on wydany w indywidualnej sprawie i dotyczy wyłącznie tej sprawy, w której zapadł.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika