Jak należało będzie ustalić wartość początkową Nieruchomości po wniesieniu jej, tytułem aportu, (...)

Jak należało będzie ustalić wartość początkową Nieruchomości po wniesieniu jej, tytułem aportu, przez spółkę z o.o. do Spółki?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2010 r. (data wpływu 6 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej nieruchomości ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej nieruchomości i w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Do spółki komandytowej (dalej zwanej Spółką), której Wnioskodawca jest wspólnikiem, w najbliższym czasie zamierza przystąpić nowy wspólnik - spółka z o.o. Przystępując do Spółki, spółka z o.o. zamierza wnieść tytułem aportu na pokrycie wkładu niezabudowaną nieruchomość (dalej zwaną w skrócie Nieruchomością), której spółka z o.o. jest właścicielem.

Po aporcie do Spółki, Nieruchomość będzie wykorzystywana przez Spółkę w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Nie można przy tym wykluczyć, że Spółka w przyszłości dokona zbycia Nieruchomości wniesionej przez spółkę z o.o.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie ustalenia wartości początkowej nieruchomości.

Jak należało będzie ustalić wartość początkową Nieruchomości po wniesieniu jej, tytułem aportu, przez spółkę z o.o. do Spółki...

Zdaniem Wnioskodawcy, wartość początkową Nieruchomości, po wniesieniu jej przez spółkę z o.o. tytułem aportu do Spółki, należało będzie określić w wysokości ustalonej na dzień wniesienia aportu, nie wyższej jednak niż w wysokości wartości rynkowej z dnia wniesienia aportu.

Stanowisko takie jest uzasadnione z uwagi na poniższe argumenty.

Przystąpienie spółki z o.o. do Spółki i wniesienie przez spółkę z o.o. aportu skutkuje - z uwagi na regulacje Kodeksu spółek handlowych - koniecznością ustalenia wartości wniesionego do Spółki wkładu (Nieruchomości). Spółka jest przy tym następnie obowiązana wykazać w ewidencji podatkowej wartość wniesionego do niej aportu.

Z uwagi na fakt, iż ani w u.p.d.o.f. ani w u.p.d.o.p. nie istnieje przepis, który wprost reguluje zasady określania wartości początkowej środków trwałych wnoszonych przez osobę prawną do spółki osobowej w ocenie Spółki, w celu ustalenia wartości początkowej wniesionej w drodze aportu Nieruchomości należy odpowiednio zastosować przepis art. 22g ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. dotyczący wyceny środków trwałych wniesionych przez osobę fizyczną do spółki osobowej oraz mieć na uwadze art. 16g ust. 1 u.p.d.o.p. dotyczący wyceny środków trwałych wniesionych przez osobę prawną do spółki kapitałowej.

Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. wartością początkową nieruchomości wniesionych w drodze aportu do spółki cywilnej lub spółki osobowej jest ustalona przez wspólnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej. Zgodnie natomiast z art. 16g ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p., wartością początkową nieruchomości wniesionych w drodze aportu do spółki kapitałowej lub spółdzielni jest ustalona przez wspólnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej. Oba powyższe przepisy wskazują zatem, że za wartość początkową środków trwałych nabytych w postaci wkładu niepieniężnego uważa się ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu, wartość poszczególnych środków trwałych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu. Oznacza to, że w odniesieniu do wszystkich kategorii aportów ustawodawca wprowadził zasadę ustalenia wartości początkowej w wysokości odpowiadającej co do zasady wartości rynkowej.

Tym samym biorąc pod uwagę wskazane powyżej uregulowania, wartość początkowa Nieruchomości po wniesieniu jej przez Spółkę, tytułem aportu, do spółki komandytowej powinna zostać określona w wysokości ustalonej na dzień wniesienia aportu, nie wyższej jednak niż wartość rynkowa Nieruchomości na ten dzień.

Co przy tym istotne, prawidłowość stanowiska Spółki potwierdzają liczne interpretacje przepisów prawa podatkowego dotyczące wyceny aportów wnoszonych do spółek osobowych zarówno przez osoby fizyczne, jak i osoby prawne, a w szczególności:

  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 21 września 2009 r. (sygn. IPPB3/423-366/09-3/MS),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 grudnia 2009 r. (sygn. IPPB3/423-688/09-4/MS),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 listopada 2009 r. (sygn. IPPB3/423-673/09-3/MS),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 listopada 2009 r. (sygn. IPPB3/423-672/09-3/MS),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 7 sierpnia 2009 r. (sygn. ILPB1/415-676/09-4/lM),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 30 kwietnia 2009 r. (sygn. ILPB1/415-214/09-3/lM),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 7 sierpnia 2009 r. (sygn. ILPB3/423-367/09-3/MM),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 26 lutego 2010 r.

    (sygn. ILPB1/415-1324/09-5/IM),
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 26 lutego 2010 r. (sygn. lLPB1/415-1325/09-5/IM).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do postanowień art. 1 § 2 i art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka komandytowa jest osobową spółką handlową.

Spółka osobowa nie ma podmiotowości prawnej odrębnej od wspólników, nie jest ona podmiotem obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego; podmiotami takimi są natomiast wspólnicy tej spółki.

W zależności od tego, czy wspólnicy są osobami fizycznymi, czy prawnymi podlegają opodatkowaniu albo podatkiem dochodowym od osób fizycznych albo podatkiem dochodowym od osób prawnych. W przypadku Wnioskodawcy jako osoby fizycznej, zastosowanie będą miały przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż spółka z ograniczoną odpowiedzialnością planuje wnieść nieruchomości aportem do spółki komandytowej w zamian za udziały, w której to spółce komandytowej Wnioskodawca jako osoba fizyczna zamierza być wspólnikiem.

Biorąc pod uwagę przedstawione przez Wnioskodawcę zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa, należy uznać, iż wartością początkową środka trwałego, wniesionego do spółki komandytowej, winna być - w myśl art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? ustalona przez wspólników na dzień wniesienia wkładu, nie wyższa jednak od wartości rynkowej, z dnia wniesienia.

Reasumując, wartość początkową wnoszonej nieruchomości przez spółkę z o.o. do spółki komandytowej w zamian za udziały, należy ustalić zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Tutejszy Organ informuje, że wniosek w zakresie kosztów uzyskania przychodów, został rozstrzygnięty w dniu 15 października 2010 r. odrębną interpretacją nr ILPB1/415-893/10-3/IM.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB1/415-1324/09-5/IM, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-893/10-3/IM, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-367/09-3/MM, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-366/09-3/MS, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-672/09-3/MS, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-673/09-3/MS, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-688/09-4/MS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika