1. Czy Wnioskodawca może zaliczyć w koszty uzyskania przychodów firmy ubezpieczenie pracowników (...)

1. Czy Wnioskodawca może zaliczyć w koszty uzyskania przychodów firmy ubezpieczenie pracowników i właściciela?
2. Czy właściciel firmy, tj. osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może zaliczyć w koszty inne polisy na zdrowie (np. ubezpieczenie od poważnych zachorowań, od pobytu w szpitalu, wypadkowe)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 3 listopada 2008 r. (data wpływu 7 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup abonamentów medycznych jest:

  • prawidłowe ? w części dotyczącej pracowników
  • nieprawidłowe ? w części dotyczącej właściciela.


UZASADNIENIE


W dniu 7 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup abonamentów medycznych.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza wykupić ubezpieczenie na świadczenia medyczne dla pracowników firmy, oraz współwłaściciela. Abonament, który oferuje firma X, z którą ma zamiar zawrzeć umowę w całości obejmuje profilaktykę w zakresie medycyny pracy, ochronę zdrowia, bieżącą opiekę zdrowotną, badania profilaktyczne, szczepienia.

Opłata za pracowników będzie ponoszona ryczałtowo (ilość osób razy kwota), za właściciela będzie to inna kwota (abonament rozszerzony).


W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup abonamentów medycznych.

  1. Czy Wnioskodawca może zaliczyć w koszty uzyskania przychodów firmy, ubezpieczenie pracowników i właściciela...
  2. Czy właściciel firmy, tj. osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, może zaliczyć w koszty inne polisy na zdrowie, np. ubezpieczenie od poważnych zachorowań, pobytu w szpitalu, wypadkowe...


Zdaniem Wnioskodawcy, świadczenia medyczne wykupione na rzecz pracownika są podatkowym kosztem uzyskania przychodu dla finansującego. Wynika to z uchylenia art. 16 ust. 1 pkt 65 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wydatek, który ponosi pracodawca z tytułu ubezpieczenia nie powinien stanowić przychodu pracownika do opodatkowania. Z faktu, że pracodawca ponosi koszty nie wynika, że pracownik otrzymał świadczenia, a pracodawca i tak jest zobowiązany ponosić koszty na badania wynikające z medycyny pracy. Pracownik może być zdrowy i w ciągu roku nie skorzystać z wizyty lekarskiej, chociaż ma taką możliwość. Ubezpieczenie takie zabezpiecza interesy pracodawcy, gdyż w przypadku choroby pracownik szybciej wróci do pracy i pracodawca będzie mógł osiągać dochody. Darmowe badania powodują, iż pracownicy częściej korzystają z porad lekarskich, zwłaszcza jeżeli nie muszą stać w kolejkach i tracić czasu, co w następstwie powoduje, iż rzadziej chorują, ponieważ zapobiegają chorobie.

Podobnie jest z innymi ubezpieczeniami. Również abonament opłacany za osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą powinien stanowić koszty uzyskania z tej działalności. Koszty te bardziej jak jakiekolwiek inne poniesione są w celu uzyskania przychodu. Osoba fizyczna prowadząca działalność tylko zdrowa ma szansę na uzyskanie przychodu. W przypadku choroby nie może prowadzić działalności, a więc przychód nie powstanie (dotyczy to zwłaszcza osób jednoosobowo prowadzących działalność). Dlatego wszelkie koszty związane z profilaktyką zdrowotną, ryczałtowe opłaty, polisy powinne stanowić koszty uzyskania przychodu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

  • prawidłowe ? w części dotyczącej pracowników
  • nieprawidłowe ? w części dotyczącej właściciela.


Podstawowa zasada dotycząca kosztów uzyskania przychodów została zawarta w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w myśl którego kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Pojęcie ?w celu osiągnięcia przychodów? oznacza bezpośredni związek pomiędzy kosztem a przychodem. W efekcie istotną przesłanką zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest wystąpienie związku przyczynowo-skutkowego między tym wydatkiem, a osiągniętym przychodem.

Zauważyć należy, iż przez sformułowanie ?w celu? należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot ?celowości?, jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód). Zatem, możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu, uzależniona jest od obiektywnej, rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien przewidzieć, iż wydatek ten spodziewanego przychodu nie przysporzy.

Obowiązkiem podatnika, jako odnoszącym ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego przepisu.

Stwierdzić należy, że wykupienie dla pracowników świadczeń medycznych niewątpliwie będzie miało wpływ na poprawę ich stanu zdrowia, dzięki czemu może ulec ograniczeniu absencja w pracy, co przełoży się na efektywność wykonywanych zadań. Oznacza to, że poniesienie przedmiotowych wydatków jest racjonalnie uzasadnione jako zmierzające do osiągania przychodów lub powiększania poziomu przychodów osiąganych przez Wnioskodawcę.

Natomiast wykupienie świadczeń medycznych dla właściciela, nie może być uznane za takowy koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Są to bowiem świadczenia na rzecz osoby, która nie jest pracownikiem, a Wnioskodawca nie wykazał w tym przypadku związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu. Tym samym w przeciwieństwie do pracowników, brak jest podstaw aby świadczenia na jego rzecz uznać za koszty uzyskania przychodów.

Reasumując, należy stwierdzić, iż przedmiotowe świadczenia dla pracowników będą stanowić koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Natomiast wydatki poniesione na zakup świadczeń medycznych (abonamentów medycznych) jak również inne polisy na zdrowie (ubezpieczenie od poważnych zachorowań, pobytu w szpitalu i wypadkowe) dla właściciela, nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów.

Tut. Organ informuje, że w przedmiocie pytania dotyczącego opodatkowania przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń medycznych w dniu 30 stycznia 2009 r. została wydana odrębna interpretacja indywidualna nr ILPB1/415-922/08-4/TW.

Natomiast w przedmiocie pytania dotyczącego obowiązku naliczania składek na ubezpieczenia płaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek został rozstrzygnięty pismem z dnia 11 grudnia 2008 r. nr ILPB1/415-922/08-2/TW.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB1/415-922/08-4/TW, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika