Sprzedaż nieruchomości nie związanej z działalnością gospodarczą.

Sprzedaż nieruchomości nie związanej z działalnością gospodarczą.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2007 r. (data wpływu 21 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości oraz kosztów związanych z jej nabyciem ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 21 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości oraz kosztów związanych z jej nabyciem.


W przedmiotowym wniosku została przedstawiona następująca sprawa, obejmująca zarówno stan faktyczny jak i zdarzenie przyszłe.


W dniu 21 września 2006 r. została zakupiona przez Wnioskodawcę działka rolna na własne imię i nazwisko (nie na firmę). W 2007 roku rozpoczęto na tej działce budowę domu jednorodzinnego, który w przyszłości może zostać sprzedany.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


Czy sprzedając w przyszłości budynek, przychód uzyskany z tej transakcji, Wnioskodawca będzie musiał zaliczyć do przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej... Czy ta sprzedaż ma jakiekolwiek znaczenie dla prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej; jeżeli ma, to czy koszty poniesione na zakup działki i wybudowanie domu będą kosztami uzyskania przychodów z działalności gospodarczej...


Wnioskodawca uważa, że z uwagi na fakt, iż kredyt na zakup działki pod budowę domu został wzięty przez osobę prywatną (jako niezwiązany z działalnością gospodarczą), to zarówno koszty związane z zakupem działki i budową domu, jak i przychód uzyskany z ich późniejszej sprzedaży, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów ani przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionej sprawy uznaje się za prawidłowe.

Ustawodawca w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w sposób enumeratywny wyszczególnił źródła przychodów, wśród których w pkt 3 została wymieniona pozarolnicza działalność gospodarcza, zaś w pkt 8 odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem zawartym w art. 10 ust. 2, między innymi nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości ? jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5-ciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Natomiast art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy stanowi, że przywołanego wyżej przepisu, nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Zgodnie z art. 5a ust. 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

nbspnbsp- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z przedstawionego stanu faktycznego, wynika, że prowadzona na działce Wnioskodawcy inwestycja zakończona zostanie wybudowaniem budynku jednorodzinnego, który w przyszłości może zostać sprzedany. Istotne znaczenie ma fakt czy budynek został wybudowany na własne potrzeby, czy też w celu dalszej odsprzedaży i osiągnięcia potencjalnego zysku oraz czy Wnioskodawca ma zamiar w przyszłości do kontynuowania tego rodzaju sprzedaży.

Do istotnych cech działalności gospodarczej należy zaliczyć jej zawodowy (stały) charakter, powtarzalność podejmowanych działań, przyporządkowanie zasadzie racjonalnego gospodarowania i uczestnictwo w obrocie gospodarczym.

Zatem jeżeli Wnioskodawca wybudował budynek jednorodzinny na własne potrzeby, nie będzie używał budynku na potrzeby związane z działalnością gospodarczą i nie ma zamiaru w przyszłości do kontynuowania tego rodzaju sprzedaży, to przychód uzyskany ze sprzedaży budynku jednorodzinnego należy zakwalifikować do źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako odpłatne zbycie nieruchomości poza działalnością gospodarczą.

W związku z tym koszty poniesione w związku z nabyciem nieruchomości i wybudowaniem na niej domu, jak i uzyskany przychód ze sprzedaży tejże nieruchomości, nie stanowi kosztów uzyskania przychodów, ani przychodu ze źródła ?pozarolnicza działalność gospodarcza?.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a także zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Wniosek w zakresie stanu faktycznego dotyczącego opodatkowania podatkiem od towarów i usług został rozstrzygnięty pismem z dnia 21 grudnia 2007 r. nr ILPP1/443-254/07-2/MT.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje ILPP1/443-254/07-2/MT, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika