Interpretacja przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie (...)

Interpretacja przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji wartości niematerialnej i prawnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana x, przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2010 r. (data wpływu 25 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji wartości niematerialnej i prawnej ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji wartości niematerialnej i prawnej oraz w zakresie dochodu ze sprzedaży udziału w autorskich prawach majątkowych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14f § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 27 września 2010 r., znak ILPB1/415-964/10-2/IM, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia brakującą opłatę o kwotę 40 zł, bądź wskazania, którego zaistniałego stanu faktycznego dotyczy wpłacona kwota.

Tutejszy organ poinformował, iż w przypadku nieuiszczenia dodatkowej opłaty w wyznaczonym terminie, bądź niewskazania, których zdarzeń przyszłych dotyczy wpłacona kwota, wniosek będzie podlegać rozpatrzeniu w zakresie jednego zaistniałego stanu faktycznego wg kolejności w nim przedstawionej, tj. amortyzacji wartości niematerialnej i prawnej w pozostałej zaś części podatnie zostanie pozostawione bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 14 października 2010 r., a do dnia 21 października 2010 r. nie dokonano wpłaty brakującej kwoty.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest wspólnikiem komandytariuszem w spółce komandytowej, w której wspólnikami komandytariuszami są osoby fizyczne, natomiast komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca, w ramach zmiany umowy spółki komandytowej, wniósł do tej spółki wkład niepieniężny w postaci Przedsiębiorstwa dotychczas prowadzonego w ramach działalności jednoosobowej Wnioskodawcy, w rozumieniu art. 551 K.c., stanowiącego zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie szeroko rozumianego Oprogramowania komputerowego (dalej: Przedsiębiorstwo), obejmującego w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące to Przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa Przedsiębiorstwa);
  2. prawa i obowiązki z umów zawartych przez Wnioskodawcę w ramach prowadzenia Przedsiębiorstwa;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje licencje zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice Przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Podstawowym przedmiotem działalności Przedsiębiorstwa jest działalność w zakresie tworzenia oprogramowania komputerowego. w skład wnoszonego aportem Przedsiębiorstwa weszły w szczególności następujące elementy nierozerwalnie związane z istotą prowadzonej działalności w zakresie tworzenia oprogramowania:

  • aktywa trwałe - wartości niematerialne i prawne w postaci oprogramowania praw autorskich oraz rzeczowe aktywa trwałe,
  • należności i zobowiązania związane z działalnością przedsiębiorstwa w zakresie tworzenia oprogramowania określone na dzień wniesienia aportu,
  • środki trwałe, wyposażenie ? komputery, monitory, serwery, sprzęt biurowy, meble i in.,
  • prawa wynikające z zawartych umów dotyczących działalności Przedsiębiorstwa,
  • transfer pracowników (przejęcie zakładu pracy przez nowego pracodawcę),
  • stosunki handlowe, przejęcie klienteli związanej z działalnością Przedsiębiorstwa.


Jednym ze składników majątku Przedsiębiorstwa jaki w ramach aportu został przeniesiony na spółkę komandytową jest udział (w wysokości 42%) we współwłasności praw autorskich do Oprogramowania VoiP/transakcje online/rating (dalej Oprogramowanie VoiP) w rozumieniu ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych.

Bazą do wytworzenia Oprogramowania VoiP było stworzone w 2002 roku przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej jednoosobowo działalności gospodarczej oprogramowanie obejmujące komunikator internetowy oraz system bazodanowy, które umożliwiają wymianę komunikatów i informacji pomiędzy użytkownikami sieci komputerowych zarejestrowanych przez administratora w jednym systemie informatycznym. Oprogramowanie to zostało utrwalone w formie aplikacji, kodów źródłowych, opisów oraz schematów na nośniku cyfrowym CD/DVD i stanowi utwór w rozumieniu prawa autorskiego. w skład tego Oprogramowania weszły następujące produkty informatyczne:

  1. Komunikator Biznesowy,
  2. Serwer Komunikatora Biznesowego,
  3. System zarządzania użytkownikami CRM.


Specyficzne zastosowanie praktyczne tego Oprogramowania może obejmować na przykład giełdę wymiany ofert lub internetową giełdę aukcyjną.

Oprogramowanie, o którym wyżej mowa (powstałe w 2002 roku), uległo następnie w 2005 roku w ramach działalności gospodarczej opracowaniu branżowemu, wskutek czego powstało odrębne oprogramowanie (autorski utwór zależny) w postaci:

  1. ?Biznesowy Komunikator Transportowy i
  2. ?Giełda Pojazdów i Ładunków oraz
  3. aplikacje wspomagające pracę tych programów (dalej: System T).


System T został stworzony na rzecz innego podmiotu i wykorzystywany jest do wymiany informacji o ładunkach i pojazdach pomiędzy przedsiębiorcami świadczącymi lub korzystającymi z usług zarobkowego transportu towarowego.

W roku 2009, w wyniku prac nad rozwojem technologicznym i rozbudową funkcjonalną wspomnianego wcześniej oprogramowania, które zostało wytworzone przez Wnioskodawcę w 2002 roku, które to prace realizowane były przy współudziale trzech osób fizycznych, w tym Wnioskodawcy w ramach prowadzonej formy jednoosobowej, powstało odrębne oprogramowanie w postaci:

  1. Silnik pierwotny programu Komunikatora Biznesowego do internetowych rozmów głosowych VoiP ? GIPS
  2. Silnik pierwotny programu Komunikatora Biznesowego do transakcji w online oraz ratingu, zwane także Oprogramowaniem VoiP/ transakcje online/rating (Oprogramowanie VoiP).


Po sfinalizowaniu prac nad ww. Oprogramowaniem mocą pisemnego porozumienia zawartego między ww. współtwórcami, została określona wielkość wkładów twórczych i udziały w autorskich prawach majątkowych do Oprogramowania VoiP poszczególnych osób z uwzględnieniem faktycznego zaangażowania i zakresu prac wykonanych w procesie tworzenia oprogramowania przez każdego ze współtwórców, a także zasady rozporządzania i komercyjnego wykorzystywania przysługujących im autorskich praw majątkowych do Oprogramowania VoiP/transakcje online/rating oraz jego opracowań do specjalistycznych zastosowań branżowych.

Jak wyżej wspomniano wartość udziału Wnioskodawcy we współwłasności ww. Oprogramowania VoiP wyniosła 42% i weszła w skład wnoszonego aportem przedsiębiorstwa do spółki komandytowej.

Wartość udziałów pozostałych współtwórców wyniosła po 29%. Warto zaznaczyć, iż jednocześnie z wniesieniem w ramach aportu do spółki komandytowej udziału Wnioskodawcy, również pozostali współtwórcy będący wspólnikami spółki komandytowej - wnieśli aportem do tej spółki przysługujące im udziały we współwłasności ww. Oprogramowania. w efekcie w drodze aportów zostało przeniesione na spółkę komandytową 100% udziałów w prawie własności przedmiotowego Oprogramowania.

Udział Wnioskodawcy we współwłasności przedmiotowych praw autorskich do Oprogramowania VoiP nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w ramach firmy jednoosobowej Wnioskodawcy. Wartość przedmiotowego Oprogramowania VoiP/transakcje online/rating została dla celów aportu wyceniona przez uprawnionego rzeczoznawcę.

Przy wnoszeniu aportu do spółki komandytowej wystąpiła dodatnia wartość firmy.

Źródłem wątpliwości Wnioskodawcy w analizowanym stanie faktycznym jest rozstrzygnięcie kwestii czy opisany w stanie faktycznym, przysługujący Wnioskodawcy udział we współwłasności autorskich praw majątkowych do Oprogramowania VoiP/transakcje online/rating, wniesiony do spółki komandytowej w ramach aportu Przedsiębiorstwa Wnioskodawcy w rozumieniu art. 551 K.c., będzie w spółce komandytowej stanowił wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie amortyzacji wartości niematerialnej i prawnej.

  1. Czy w związku z nabyciem przez spółkę komandytową w ramach aportu Przedsiębiorstwa m.in. składnika majątku w postaci udziału w autorskich prawach majątkowych do Oprogramowania VoiP/transakcje online/rating, udział w tych prawach (wraz z udziałami wniesionymi przez pozostałych współtwórców) będzie stanowił w spółce komandytowej wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji...
  2. Czy wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej, o której mowa w pyt 1 (udział we współwłasności autorskich praw majątkowych do Oprogramowania) wchodzącej w skład przedsiębiorstwa wniesionego przez Wnioskodawcę aportem do spółki komandytowej nieujętej w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Wnioskodawcy, spółka komandytowa powinna ustalić w wysokości wartości rynkowej ww. Oprogramowania z dnia wniesienia aportu...
  3. Czy właściwym jest rozpoczęcie dokonywania odpisów amortyzacyjnych od ww. Oprogramowania, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ww. Oprogramowanie zostało wprowadzone do ewidencji spółki komandytowej tj. od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym mocą aktu notarialnego została podjęta uchwała w sprawie zmiany umowy spółki komandytowej m.in. poprzez wniesienie aportem do spółki komandytowej Przedsiębiorstwa Wnioskodawcy wraz z ww. udziałem w Oprogramowaniu...
  4. Czy prawidłowym będzie ustalenie okresu dokonywania odpisów amortyzacyjnych od ww. Oprogramowania na zasadach określonych w art. 22m ust. 1 pkt 1 updof, tj. okresu nie krótszego niż 24 miesiące...
  5. Czy odpisy amortyzacyjne dokonywane od ww. Oprogramowania będą stanowiły koszty uzyskania przychodów...


Zdaniem Wnioskodawcy, przedmiot niniejszego zapytania dotyczy rozstrzygnięcia kwestii amortyzacji udziału w autorskich prawach majątkowych do oprogramowania komputerowego VoiP/transakcje online/rating, stanowiącego jeden ze składników majątkowych wchodzących w skład wniesionego przez Wnioskodawcę aportem do spółki komandytowej przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

Stanowisko Wnioskodawcy odnośnie poszczególnych pytań jest następujące:

Ad.1

W ocenie Wnioskodawcy, w związku z nabyciem przez spółkę komandytową w ramach aportu Przedsiębiorstwa m.in. składnika majątku w postaci udziału w autorskich prawach majątkowych do Oprogramowania VoiP/transakcje online/rating, udział w tych prawach (wraz z udziałami wniesionymi przez pozostałych współtwórców) będzie stanowił w spółce komandytowej wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji.

Zgodnie z art. 22b ust. 1 pkt 4 updof, amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art. 22c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania autorskie lub pokrewne prawa majątkowe ? o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Odnosząc uwarunkowania wynikające z ww. definicji wartości niematerialnej i prawnej do analizowanego stanu faktycznego, nasuwa się wniosek, iż są one spełnione, a mianowicie:

  • składniki majątku wchodzącego w skład Przedsiębiorstwa wnoszonego aportem do spółki komandytowej stanowi udział w autorskich prawach majątkowych do oprogramowania w rozumieniu ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych a więc zachodzi sytuacja wskazana w art. 22b ust 1 pkt 4 updof,
  • przedmiotowe prawa autorskie (udział) zostały nabyte przez spółkę komandytową w formie aportu Przedsiębiorstwa - nie ulega wątpliwości, iż aport stanowi jedną z form zbycia i przeniesienia własności składnika majątkowego; wniesienie aportu zostało dokonane w formie aktu notarialnego o zmianie umowy spółki komandytowej,
  • przedmiotowe prawa autorskie nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania na dzień wniesienia wspomnianego aportu prawa do ww. oprogramowania mogą być wykorzystywane w działalności prowadzonej w ramach spółki komandytowej tj. m.in. mogą być przeznaczonego do działalności komercyjnej,
  • przewidywany okres używania ww. praw majątkowych jest dłuższy niż rok,
  • przedmiotowe prawa autorskie będą wykorzystywane w ramach spółki komandytowej na potrzeby związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą.


W świetle powyższego, w ocenie Wnioskodawcy, spełnione są wszystkie elementy definicyjne z art. 22b ust. 1 updof dla uznania, iż wniesiony w ramach aportu przedsiębiorstwa udział w autorskich prawach majątkowych do oprogramowania VoiP/transakcje online/rating stanowi wartość niematerialną i prawną w rozumieniu art. 22b ust 1 updof, podlegającą amortyzacji.

Stanowisko powyższe znajduje potwierdzenie m.in. w piśmie z 26 listopada 2004 r. Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach, IIUS PBI/PM/423-26/04:

?(? ) Czy odpisy amortyzacyjne od autorskich praw do programu komputerowego wniesionych do Spółki z o.o. w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) stanowią koszty uzyskania przychodów... (?) wspólnicy objęli udziały w kapitale zakładowym? Sp. z o.o. o łącznej wartości nominalnej 327.000,00 zł, które pokryli w całości wkładem niepieniężnym (aportem) w postaci autorskich praw majątkowych do wytworzonego we własnym zakresie - programu komputerowego o łącznej wartości ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

(?) Zgodnie z regulacją zawartą, w art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (?) programy komputerowe są utworami będącymi przedmiotem prawa autorskiego. Zgodnie z art. 53 tej ustawy umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych wymaga tyko zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Z przedłożonej umowy Spółki zawartej w dniu 5 kwietnia 2004 r. w formie aktu notarialnego wynika, że wspólnicy już w samej umowie postanawiając pokryć kapitał zakładowy aportem w postaci programu komputerowego, przenieśli jednocześnie jego własność na Spółkę. Zatem wniesiony aportem do Spółki program komputerowy jako składnik majątku Spółki będzie podlegał amortyzacji. (?) w związku z powyższym wniesiony do Spółki program komputerowy, jeżeli będzie spełniał warunki art. 16b ust. 1 i 16g ust. 1 pkt 4 ww. ustawy podatkowej, będzie podlegał amortyzacji od wartości początkowej 327.000,00 zł zgodnie z zasadami określonymi w art. 16h-16m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy, wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej w postaci udziału w autorskich prawach majątkowych do oprogramowania VoiP/transakcje online/rating, wchodzącej w skład Przedsiębiorstwa wniesionego przez Wnioskodawcę aportem do spółki komandytowej nieujętej w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Wnioskodawcy, spółka komandytowa powinna ustalić w wysokości wartości rynkowej ww. Oprogramowania z dnia wniesienia aportu.

Dla ustalenia zasad określania wartości początkowej Oprogramowania, o którym wyżej mowa, istotnym jest stwierdzenie, iż nabycie tego składnika majątku przez spółkę komandytową nastąpiło w ramach aportu przedsiębiorstwa. Okoliczność powyższa determinuje tym samym stosowanie szczególnych zasad ustalania wartości początkowej składników majątku, jeśli są one wnoszone w ramach aportu Przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Zgodnie z art. 22g ust. 14a updof, w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego, odpowiednio stosuje się art. 22g ust. 12, co oznacza, iż wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu wnoszącego aport. Powyższa zasada znajduje jednak zastosowanie w przypadku gdy składniki majątku wnoszone w ramach przedsiębiorstwa aportem były wcześniej (przed aportem) wprowadzone do ewidencji podmiotu wnoszącego aport.

W przypadku bowiem gdy składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio przepis art. 22g ust. 14 updof, który uzależnia sposób ustalania wartości początkowej w zależności od tego, czy w związku z aportem wystąpiła dodatnia wartość firmy czy też nie, w następujący sposób:

  1. w razie wystąpienia dodatniej wartości firmy (którą - zgodnie z art. 22g ust. 2 updof - stanowi różnica między wartością przedsiębiorstwa a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa) - łączną wartość początkową stanowi suma wartości rynkowej wniesionych aportem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  2. w razie niewystąpienia dodatniej wartości firmy - łączną wartość początkową stanowi różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa (wartością) a wartością składników majątkowych nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi.


W analizowanym stanie faktycznym, opisywany udział Wnioskodawcy we współwłasności autorskich praw majątkowych do Oprogramowania VoiP, stanowiący jeden ze składników majątku wchodzących w skład aportu nie był przed aportem wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz od ww. składnika majątku nie były dokonywane odpisy amortyzacyjne.

Oznacza to tym samym, iż dla ustalenia wartości początkowej ww. udziału w ramach spółki komandytowej, należy stosować odpowiednio art. 22g ust. 14 updof.

Ponieważ w analizowanym przypadku, w związku z aportem wystąpiła dodatnia wartość firmy, wartość początkową udziału we współwłasności autorskich praw majątkowych do Oprogramowania VoiP należy w spółce komandytowej ustalić w wysokości jej wartości rynkowej, zgodnie z wyceną rzeczoznawcy. Ustalona w powyższy sposób wartość będzie stanowiła podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych w ramach spółki komandytowej.

Stanowisko powyższe znajduje potwierdzenie m.in. w piśmie z dnia 3 czerwca 2008 r., Izba Skarbowa w Warszawie, IP-PB3-423-412/08-3/MS:

?(...) Skutki podatkowe wniesienia do spółki aportem przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa w części dotyczącej określenia wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wprowadzonych lub nieujawnionych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wnoszącego. (?) x Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) otrzyma wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki (dalej: Wspólnik). w skład przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa mogą wchodzić:

  • środki trwałe nabyte lub wytworzone przez Wspólnika wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialne i prawne, od których Wspólnik dokonywał odpisów amortyzacyjnych oraz
  • wartości niematerialne i prawne w postaci praw majątkowych w rozumieniu ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych, jak również w postaci praw w rozumieniu ustawy Prawo własności przemysłowej (w szczególności praw do znaków towarowych wytworzonych przez Wspólnika), które nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Wspólnika i nie podlegały amortyzacji.


(?) Zgodnie z przeprowadzonymi wstępnymi analizami wniesienie przedsiębiorstwa tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki, wiązać się powinno z powstaniem dodatniej wartości firmy.

(?) nie ulega wątpliwości, że prawa autorskie i prawa pokrewne oraz prawa wynikające z ustawy PWP (w tym prawa do znaku towarowego) spełniają warunki do zaliczenia do kategorii wartości niematerialnych i prawnych. (?)

Skoro prawa autorskie i prawa pokrewne oraz prawa wynikające z ustawy PWP (w tym prawa do znaków towarowych) są składnikami majątku Wspólnika spełniającymi wymogi uznania za wartość niematerialną i prawną, niewprowadzonymi do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Wspólnika, natomiast w wyniku aportu zostaną wprowadzone do ewidencji Spółki, która będzie je amortyzować ich wartość początkową, powinna być ustalona zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 16g ust. 10a u.p.d.o.p. z odpowiednim stosowaniem ust 10. Zgodnie z tymi regulacjami łączną wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy.

(...) w przypadku gdy w skład przedsiębiorstwa wnoszonego do Spółki tytułem aportu wchodzić będą prawa autorskie i prawa pokrewne oraz prawa wynikające z ustawy PWP (w tym prawa do znaków towarowych), nie wprowadzone do ewidencji Wspólnika, ich wartość na potrzeby ewidencji podatkowej w Spółce powinna zostać ustalona w wartości nie wyższej niż ich wartość rynkowa (...)?.

Ad.3

W ocenie Wnioskodawcy rozpoczęcie dokonywania odpisów amortyzacyjnych od ww. Oprogramowania VoiP, na zasadach przedstawionych w odpowiedziach na pyt. 1 i 2, powinno nastąpić począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ww. oprogramowanie zostało wprowadzone do ewidencji spółki komandytowej, tj. od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym mocą aktu notarialnego o zmianie umowy spółki komandytowej została podjęta uchwała w sprawie wniesienia do spółki komandytowej aportu przedsiębiorstwa wraz z ww. udziałem w Oprogramowaniu.

Zgodnie z art. 22h ust. 1 pkt 1 updof, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór, suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 23 ust 1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Stosownie natomiast do zapisów art. 22 ust. 2 updof, składniki majątku, o których mowa w art. 22a-22c z wyłączeniem składników wymienionych w ust 1, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, o których mowa w art. 22h ust.1 pkt 4.

Odnosząc ww. regulacje do analizowanego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż jeżeli w dacie zawarcia aktu notarialnego o wniesieniu aportu do spółki komandytowej, nastąpiło jednocześnie przekazanie przedmiotowych praw do oprogramowania do używania (nawet jeśli miało to miejsce ostatniego dnia danego miesiąca), to oznacza to tym samym, że w tym samym miesiącu należy wprowadzić przedmiotowe prawa do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (tj. w analizowanym przypadku w miesiącu wniesienia aportu). w konsekwencji zgodnie z art. 22h ust. 1 pkt 1 updof, rozpoczęcie dokonywania odpisów amortyzacyjnych może nastąpić począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym podjęto - w formie aktu notarialnego - uchwałę o wniesieniu do spółki komandytowej aportem przedsiębiorstwa.

Należy bowiem uznać, że momentem wywołującym skutki podatkowe, od którego następuje skuteczne przeniesienie danego prawa majątkowego - jest moment podjęcia uchwały (w formie aktu notarialnego) o wniesieniu wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa.

Warto w tym miejscu zauważyć, iż nie jest uprawnione stanowisko, iż rozpoczęcie amortyzacji należałoby uzależniać od zarejestrowania w rejestrze sądowym faktu wniesienia wkładów.

Potwierdza to zarówno Ministerstwo Finansów jak i organy podatkowe, tytułem przykładu:

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów z 16 października 2003 r. na interpelację nr 4861 do Prezesa Rady Ministrów w sprawie terminu rozpoczęcia odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wniesionych aportem przez zagranicznego udziałowca: ,,(...) Jak wynika z interpelacji, wątpliwości Pana Posła związane są z określeniem daty wprowadzenia do ewidencji będących ruchomościami środków trwałych, które zostały wniesione aportem na pokrycie podwyższenia kapitału zakładowego oraz datą rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych. (...) w sytuacji więc, kiedy określone urządzenie zostaje wniesione do spółki aportem, staje się własnością spółki jeszcze przed dniem zarejestrowania podwyższenia kapitału spółki. Jeśli dodatkowo urządzenie to jest kompletne, zdatne do użytku oraz przewidywany okres jego używania w prowadzonej działalności gospodarczej przekracza okres jednego roku, urządzenie takie, w myśl wskazanych przepisów, w dniu przyjęcia do używania zostaje zakwalifikowane jako środek trwały.

Stosownie do przepisu art. 16d ust. 2 updop wprowadzenia środka trwałego do ewidencji należy dokonać najpóźniej w miesiącu przekazania go do używania. Termin rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych środków trwałych, nabytych przez spółkę w postaci aportu, nie jest zatem uzależniony, jak to zostało zaproponowane w interpelacji od daty zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego ani od decyzji organu celnego?.

Urząd Skarbowy w Szczecinku, 27 marca 2007 r.

?(?) Termin rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych nabytych przez Spółkę w postaci aportu nie jest zatem uzależniony od daty zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego, a od daty przyjęcia środków trwałych do używania. w związku z tym Spółka mogła rozpocząć amortyzację od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym te środki trwałe wprowadzono do ewidencji czyli od miesiąca maja 2006 r. do końca miesiąca, w którym umowami przeniesienia własności zbyto je na rzecz poprzednich właścicieli, czyli do końca miesiąca grudnia 2006 r. Należy podkreślić, że w myśl ww. przepisu art. 16a ust 1 amortyzowane składniki majątku musiały stanowić własność Spółki. Skoro zatem zostały wniesione do Spółki aportem to oznacza, że stały się jej własnością jeszcze przed dniem zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego. Jeżeli składniki te były kompletne, zdatne do użytku oraz przewidywany okres ich używania w prowadzonej działalności gospodarczej przekraczał okres jednego roku, składniki takie, w myśl wskazanych wyżej przepisów, w dniu przyjęcia do używania mogły być zakwalifikowane przez Spółkę jako środki trwałe (?)?.

Izba Skarbowa w Poznaniu, pismo z dnia 28 stycznia 2010 r., ILPB3/423-978/09-9/JG: ?(?) Moment rozpoczęcia amortyzacji znaku towarowego wniesionego do spółki komandytowej.

(?) będzie On uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od znaku towarowego (stanowiącego przedmiot prawa autorskiego) wprowadzonego do majątku SpK, stanowiących na podstawie art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów po stronie Spółki (proporcjonalnie do posiadanego udziału), począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym znak towarowy wprowadzony zostanie do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (dalej: ewidencja) prowadzonej przez SpK, tj. od miesiąca następującego po miesiącu, w którym Spółka złoży oświadczenie o wniesieniu znaku towarowego aportem do SpK oraz zostanie podjęta uchwala wspólników o zmianie umowy spółki SpK. (?) w opinii Spółki, w omawianym stanie faktycznym, skuteczne nabycie znaku towarowego powstanie po stronie SpK w momencie dokonania aportu tj. w momencie złożenia oświadczenia wspólnika wnoszącego wkład w wymaganej przepisami formie (tj. w formie pisemnej) oraz podjęcia przez wspólników uchwały o zmianie umowy spółki Spk?.

Ad. 4

Zdaniem Wnioskodawcy, okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od ww. Oprogramowania należy ustalić na zasadach określonych w art. 22m ust 1 pkt 1 updof, tj. przy zastosowaniu okresu nie krótszego niż 24 miesiące, a więc także z możliwością zastosowania rocznej stawki amortyzacyjnej w wys. 50%. Zgodnie z art. 22m ust. 1 pkt 1 updof, okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych od licencji (sublicencji) na programy komputerowe oraz od praw autorskich - nie może być krótszy niż 24 miesiące.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, udział w prawach autorskich będący przedmiotem zapytania dotyczy Oprogramowania komputerowego VoiP/transakcje online/rating, a tym samym zgodnie z literalną dyspozycją art. 22m ust 1 pkt 1 updof, w spółce komandytowej może zostać ustalony okres amortyzacji wynoszący 24 miesiące.

Ad. 5

W ocenie Wnioskodawcy odpisy, amortyzacyjne dokonywane od ww. Oprogramowania będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w spółce komandytowej z uwzględnieniem przysługującego Wnioskodawcy udziału w zyskach spółki komandytowej.

Zgodnie z art. 22 ust. 8 updof, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o z uwzględnieniem art. 23. Przepis art. 23 wyłącza z kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne dokonywane m.in. z następujących tytułów:

  1. odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych prawnych odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie;
  2. odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
    1. nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku lub darowizny, jeżeli:
      • nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw lub
      • dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub
      • nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku
    2. jeżeli przed dniem 1 stycznia 1995 r.

      zostały nabyte lecz niezaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych

    3. oddanych do nieodpłatnego używania - za miesiące w których składniki te były oddane do nieodpłatnego używania
  3. odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych wniesionych do spółki w postaci wkładu niepieniężnego stanowiących równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how).


Mając na uwadze z jednej strony fakt, iż - zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym w odpowiedziach na pyt 1-4 - w ocenie Wnioskodawcy, dokonywane odpisy będą zgodne z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a z drugiej strony fakt, iż nie zachodzi jakiekolwiek z wyłączeń wskazanych w art. 23 ust 1 updof należy stwierdzić, iż odpisy amortyzacyjne dokonywane w ramach spółki komandytowej od wartości niematerialnej i prawnej w postaci udziałów w autorskich prawach majątkowych do oprogramowania VoiP/transakcje online/rating będą stanowiły koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 8 updof (oczywiście z uwzględnieniem przysługującego Wnioskodawcy udziału w zyskach spółki komandytowej).

Podsumowując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie spraw objętych przedmiotem zapytania jest następujące:

Ad. pyt. 1: w ocenie Wnioskodawcy, w związku z nabyciem przez spółkę komandytową w ramach aportu przedsiębiorstwa m.in. składnika majątku w postaci udziału w autorskich prawach majątkowych do Oprogramowania VoiP/transakcje online/rating, udział w tych prawach (wraz z udziałami wniesionymi przez pozostałych współtwórców) będzie stanowił w spółce komandytowej wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji.

Ad. pyt. 2: Zdaniem Wnioskodawcy, wartość początkową wartości niemateriahiej i prawnej, w postaci udziału w autorskich prawach majątkowych do oprogramowania VoiP/transakcje online/rating, wchodzącej w skład przedsiębiorstwa wniesionego przez Wnioskodawcę aportem do spółki komandytowej, nieujętej w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Wnioskodawcy, spółka komandytowa powinna ustalić w wysokości wartości rynkowej ww. oprogramowania z dnia wniesienia aportu.

Ad. pyt. 3: w ocenie Wnioskodawcy, rozpoczęcie dokonywania odpisów amortyzacyjnych od ww. Oprogramowania VoiP na zasadach przedstawionych w odpowiedziach na pyt 1 i 2 powinno nastąpić począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu w którym ww. oprogramowanie zostało wprowadzone do ewidencji spółki komandytowej tj. od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu w którym mocą aktu notarialnego o zmianie umowy spółki komandytowej została podjęta uchwała w sprawie wniesienia do spółki komandytowej aportu przedsiębiorstwa wraz z ww. udziałem w Oprogramowaniu.

Ad. pyt. 4: Zdaniem Wnioskodawcy, okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od ww. Oprogramowania można ustalić na zasadach określonych w art. 22m ust. 1 pkt 1 updof, tj. przy zastosowaniu okresu nie krótszego niż 24 miesiące, a więc także przy zastosowaniu rocznej stawki amortyzacyjnej w wys. 50%.

Ad. pyt. 5: w ocenie Wnioskodawcy, odpisy amortyzacyjne dokonywane od ww. Oprogramowania będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w spółce komandytowej z uwzględnieniem przysługującego Wnioskodawcy udziału w - zyskach spółki komandytowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W odpowiedzi na pytanie 1, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe. Stosownie do art. 22b ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), amortyzacji podlegają nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, autorskie prawa majątkowe o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą - zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Reasumując, udziału w autorskich prawach majątkowych do Oprogramowania VoiP/transakcje online/rating, będzie stanowił w spółce komandytowej wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji.

Jednocześnie zauważyć należy, iż na gruncie przedmiotowej sprawy uznanie za prawidłowe stanowiska Wnioskodawcy, uzależnione jest od tego, czy wskazany we wniosku składnik majątku w postaci udziału w autorskich prawach majątkowych do Oprogramowania VoiP/transakcje online/rating, mogą być uznane za autorskie lub pokrewne prawa majątkowe a więc za wartości niematerialne i prawne w rozumieniu art. 22b ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. w tym też kontekście wskazać należy, iż przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. u. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.) nie są przepisami prawa podatkowego, a tym samym nie mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej. w myśl bowiem art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

W odpowiedzi na pytanie 2, stanowisko Wnioskodawcy uznaje się za prawidłowe.

W przypadku otrzymania przez Spółkę w drodze wkładu niepieniężnego składników majątkowych stanowiących przedsiębiorstwo, należy określić wartość początkową składników majątkowych będących elementami przedsiębiorstwa, które nie zostały wprowadzone przez wnoszącego aport do jego ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Zgodnie z regulacjami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość początkowa takich składników majątkowych przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, dla potrzeb ewidencji podatkowej Spółki powinna zostać ustalona na podstawie art. 22g ust 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zależności od wystąpienia dodatniej wartości firmy jako:

  1. suma ich wartości rynkowej;
  2. różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi.



W celu określenia wartości początkowej pozyskanych w drodze aportu wartości niematerialnych i prawnych zastosowanie mogą znaleźć przepisy art. 22g ust. 1 pkt 4 lub art. 22g ust. 14a w zw. z ust. 12 albo ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dla zastosowania właściwego przepisu decydujące znaczenie ma przedmiot aportu, a gdy jest nim przedsiębiorstwo lub jego zorganizowanej część - fakt ujęcia lub nieujęcia składników majątku w ewidencji środków trwałych wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport.

Przedmiotem aportu ma być zorganizowana część przedsiębiorstwa, w skład której wchodzą m.in. wytworzone wartości niematerialne i prawne, nieujawnione w ewidencji wartości środków trwałych i wartości niematerialnych prawnych prowadzonej przez Wnioskodawcę - podmiot wnoszący wkład niepieniężny w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 22g ust. 14a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, (?) jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny stosuje się odpowiednio ust. 14.

Na podstawie art. 22g ust. 14 tej ustawy, w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych prawnych stanowi:

  1. suma ich wartości rynkowej - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2,
  2. różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

Zatem, w zależności od tego czy wystąpiła, czy też nie wystąpiła dodatnia wartość firmy (obliczona w sposób określony w art. 22g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), zastosowanie znajdzie odpowiednio pkt 1 lub pkt 2 art. 22g ust. 14 powołanej ustawy.

Podsumowując, jeżeli zostaną spełnione trzy podstawowe warunki, tzn.

  • składniki majątkowe przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części będącego przedmiotem wkładu nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport,
  • składniki te spełniają przesłanki by uznać je za środki trwałe łub wartości niematerialne prawne w Spółce,
  • powstanie dodatnia wartość firmy w wyniku dokonania aportu, wartość początkową tychże składników majątkowych przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, dla potrzeb ewidencji w Spółce otrzymującej wkład niepieniężny powinna stanowić suma ich wartości rynkowej.

Jednocześnie, w przypadku gdy nie wystąpi dodatnia wartości firmy, stwierdzić należy, iż na podstawie art. 22g ust. 14 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych łączną wartość początkową składników majątku nie wprowadzonych do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych stanowi różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Reasumując, wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej, (udział we współwłasności autorskich praw majątkowych do Oprogramowania) wchodzącej w skład Przedsiębiorstwa wniesionego przez Wnioskodawcę aportem do spółki komandytowej nieujętej w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Wnioskodawcy, spółka komandytowa powinna ustalić w wysokości wartości rynkowej ww. Oprogramowania z dnia wniesienia aportu.

W odpowiedzi na pytanie 3, należy uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

W myśl art. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Artykuł 22 ust. 8 ww. ustawy stanowi, iż kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a ? 22o, z uwzględnieniem art. 23.

Odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z art. art. 22h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek trwały lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór, suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 23 ust. 1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Natomiast zgodnie z art. 22h ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22l i 22ł, dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonej w art. 22i-22k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji; wybraną metodę amortyzacji stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.

Reasumując, właściwym jest rozpoczęcie dokonywania odpisów amortyzacyjnych od ww. Oprogramowania, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ww. Oprogramowanie zostało wprowadzone do ewidencji spółki komandytowej tj. od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym mocą aktu notarialnego została podjęta uchwała w sprawie zmiany umowy spółki komandytowej m.in. poprzez wniesienie aportem do spółki komandytowej Przedsiębiorstwa Wnioskodawcy wraz z ww. udziałem w Oprogramowaniu.

W odpowiedzi na pytanie 4, stanowisko Wnioskodawcy uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a?22o, z uwzględnieniem art. 23.

Stosownie do treści art. 22b ust. 1 ww. ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

  1. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
  2. spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
  3. prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  4. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
  5. licencje,
  6. prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. ? Prawo własności przemysłowej (Dz. u. z 2003 r. nr 119, poz. 1117, z późn. zm.),
  7. wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Zgodnie z art. 22m ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 oraz art. 22ł ust. 1-3, okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych - od licencji (sublicencji) na programy komputerowe oraz od praw autorskich - nie może być krótszy niż 24 miesiące.

Reasumując, rozpoczęcie dokonywania odpisów amortyzacyjnych od ww. Oprogramowania VoiP na zasadach przedstawionych w odpowiedziach na pyt 1 i 2 powinno nastąpić począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu w którym ww. oprogramowanie zostało wprowadzone do ewidencji spółki komandytowej tj. od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu w którym mocą aktu notarialnego o zmianie umowy spółki komandytowej została podjęta uchwała w sprawie wniesienia do spółki komandytowej aportu przedsiębiorstwa wraz z ww. udziałem w Oprogramowaniu.

W odpowiedzi na pytanie 5 stanowisko, Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku.

Zgodnie z ust. 2 ww. art. 8 zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

  1. rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,
  2. ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Jak stanowi art. 22 ust. 8 powołanej wyżej ustawy kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

W przeciwieństwie do środków trwałych, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych, na nabycie których wydatki rozpoznawane powinny być jako koszt podatkowy w formie odpisów amortyzacyjnych. Oznacza to, iż prawa, które nie zostały wymienione wprost w tej ustawie jako wartości niematerialne i prawne nie mogą zostać zaliczone do tej kategorii. Tym samym nie podlegają amortyzacji.

W katalogu wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, przy spełnieniu określonych przesłanek, wymienione zostały prawa określone w ustawie ? autorskie lub pokrewne prawa majątkowe.

Reasumując, odpisy amortyzacyjne dokonywane od ww. Oprogramowania będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Tutejszy organ informuje, że wniosek w zakresie dochodu ze sprzedaży udziału w autorskich prawach majątkowych został rozstrzygnięty w dniu 25 listopada 2010 r. postanowieniem nr ILPB1/415-964/10-4/IM.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ZAPYTAJ ONLINE

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika