Czy otrzymywane odsetki od lokat oraz przyszłe zyski (dyskonto, odsetki) z obrotu obligacjami stanowią (...)

Czy otrzymywane odsetki od lokat oraz przyszłe zyski (dyskonto, odsetki) z obrotu obligacjami stanowią dla Wnioskodawcy przychody z działalności gospodarczej, czy też będą stanowiły przychody z kapitałów pieniężnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2010 r. (data wpływu 27 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie klasyfikacji źródła przychodów dla otrzymywanych odsetek od lokat bankowych oraz odsetek i dyskonta od obligacji ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie klasyfikacji źródła przychodów dla otrzymywanych odsetek od lokat bankowych oraz odsetek i dyskonta od obligacji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej. Ze względu na posiadane nadwyżki finansowe, spółka, ze środków zgromadzonych na rachunkach bankowych, zakłada terminowe lokaty bankowe. Środki bank lokuje na wyodrębnionym subkoncie prowadzonym w ramach rachunku bankowego związanego z działalnością gospodarczą spółki. Po zakończeniu okresu lokaty, naliczone odsetki oraz kwota główna wpływają na rachunek bieżący spółki. Bank nie nalicza i nie potrąca zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów z kapitałów pieniężnych. Planowane jest również dokonywanie zakupu obligacji za pośrednictwem banku.

Spółka we wpisie do KRS w zakresie prowadzonej działalności posiada zapis, iż zakresem jej działalności objęta jest też pozostała finansowa działalność usługowa, działalność holdingów finansowych oraz działalność trustów, funduszów i podobnych instytucji finansowych. Inwestowane środki pieniężne pochodzą m.in. z zysku zatrzymanego w spółce z przeznaczeniem także na inwestycje.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy otrzymywane odsetki od lokat oraz przyszłe zyski (dyskonto, odsetki) z obrotu obligacjami stanowią dla Wnioskodawcy przychody z działalności gospodarczej, czy też będą stanowiły przychody z kapitałów pieniężnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, na skutek utworzenia spółki jawnej powstaje odrębny od wspólników podmiot prawa. Jest to zupełnie odrębny podmiot prawa, który nie ma ze wspólnikami pod względem tej podmiotowości nic wspólnego. Podmiot ten ma inne cechy, które wiążą spółkę ze wspólnikami, ale to odrębny od wspólników podmiot prawa, który na dodatek posiada swój odrębny majątek.

Majątek spółki jawnej będą stanowiły wkłady wniesione przez wspólników do spółki oraz wszelkie mienie nabyte w trakcie działalności. Staje się to odrębną masą majątkową, odrębnym majątkiem spółki jawnej. Wspólnik nie ma już żadnego prawa do wkładu, przysługuje mu jedynie udział kapitałowy w majątku spółki.

Środki pieniężne mają co prawda charakter nieoznaczony, lecz pochodząc z zatrzymanego w spółce zysku (zgodnie z umową spółki) stanowią odrębną własność spółki. Lokowanie tych środków za pośrednictwem rachunków bankowych stanowiło będzie aktywność spółki, a nie poszczególnych wspólników. Przepływ środków bankowych z rachunku głównego spółki na rachunek lokaty ma charakter techniczny, mający na celu wyodrębnienie kwoty objętej lokatą. Rachunki lokat nie są rachunkami odrębnymi, lecz subkontami tworzonymi w ramach rachunku głównego, dlatego też, zdaniem Wnioskodawcy, mieszczą się one w kategorii rachunków bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą. Według Zainteresowanego, odsetki otrzymywane od tak lokowanych środków będą stanowiły przychody z działalności gospodarczej w zakresie, w jakim posiada On prawo do udziału w zyskach i stratach spółki. Także zakup obligacji oraz realizacja odsetek lub dyskonta w chwili ich wykupu ze środków będących własnością spółki będzie stanowiła przychody i koszty z działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Podatnikiem, w myśl art. 7 § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Zatem w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki niemającej osobowości prawnej, podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka lecz jej wspólnicy.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna. W myśl art. 22 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

Spółka osobowa nie posiada osobowości prawnej. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników tejże spółki.

Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze. zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Stosownie natomiast do treści art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Zgodnie z tą zasadą dochody (przychody) z udziału w spółce jawnej opodatkowuje się osobno u każdego wspólnika w stosunku do jego udziału w zysku spółki.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 7 tego przepisu:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W myśl art. 5a pkt 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

   - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 5 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością.

Wskazać jednakże należy, iż art. 5a pkt 6 ww. ustawy zawiera wyłączenie, które obejmuje m.in. kapitały pieniężne, zdefiniowane jako odrębne źródło przychodów, wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, których poszczególne kategorie wymieniono w art. 17 tej ustawy.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Z powyższego wynika, iż przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą być tylko odsetki z takich rachunków bankowych, które utrzymywane są w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą. Odsetki od środków zgromadzonych na pozostałych rachunkach (w tym lokatach bankowych) stanowić będą zawsze przychód z kapitałów pieniężnych.

Za rachunki bankowe związane z wykonywaną działalnością gospodarczą uznać należy takie rachunki, za pośrednictwem których przyjmowane są i z których dokonywane są wszelkiego rodzaju płatności. Zatem za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej można uznać jedynie te odsetki, które uzyskiwane są z tytułu przetrzymywania środków pieniężnych na tych rachunkach. Natomiast wolne środki pieniężne przechowywane na lokatach bankowych nie stanowią środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy. W konsekwencji odsetki od takich lokat stanowią przychód z kapitałów pieniężnych.

Z treści wniosku wynika, że Zainteresowany, jako wspólnik spółki jawnej, uzyskuje przychody m.in. z odsetek od lokat bankowych zakładanych przez spółkę. Środki te bank gromadzi na wyodrębnionym subkoncie prowadzonym w ramach rachunku bankowego związanego z działalnością gospodarczą spółki. Po zakończeniu okresu lokaty, naliczone odsetki oraz kwota główna wpływają na rachunek bieżący spółki.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, iż odsetek od odrębnych lokat terminowych utworzonych dla lokowania wolnych środków pieniężnych z zysku spółki jawnej, nawet przez bank prowadzący rachunek bieżący spółki, nie można utożsamiać z odsetkami od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą, gdyż lokaty te nie dotyczą rachunków związanych z bieżącą działalnością firmy, nie dokonuje się na nich operacji gospodarczych, tj. nie dokonuje się z nich płatności za zakupione towary, usługi, czy też na te rachunki nie spływają środki za sprzedane towary, usługi. Tak jak wskazał Wnioskodawca, kwota główna wraz z naliczonymi odsetkami po upływie terminu, na jaki została zawarta lokata, wraca na rachunek bieżący spółki.

W związku z powyższym, nie można uznać, że w przypadku odsetek od ww. lokat, mamy do czynienia z sytuacją objętą dyspozycją art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji Wnioskodawca uzyskuje przychód w wysokości proporcjonalnej do jego prawa do udziału w zysku, który należy zliczyć do przychodów z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.

Odnosząc się natomiast do kwestii określenia źródła przychodu dla przychodów z odsetek oraz dyskonta od obligacji, które spółka jawna zamierza nabyć za pośrednictwem banku, stwierdzić należy, iż zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych.

W myśl art. 5a pkt 11 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych oznacza to papiery wartościowe, o których mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 3 pkt 1 ww. ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych rozumie się przez to:

  1. akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm.), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego,
  2. inne zbywalne prawa majątkowe, które powstają w wyniku emisji, inkorporujące uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych określonych w lit. a, lub wykonywane poprzez dokonanie rozliczenia pieniężnego (prawa pochodne).


Z powyższych przepisów wynika zatem, iż obligacje są jednym z rodzajów papierów wartościowych.

Z treści wniosku wynika, iż spółka jawna, której wspólnikiem jest Wnioskodawca, będzie nabywać obligacje. Za pośrednictwem uczestnictwa w tej spółce, Zainteresowany będzie uzyskiwał przychody m.in. z odsetek oraz dyskonta od tych obligacji.

Biorąc pod uwagę ww. przepisy, stwierdzić należy, iż także przychód uzyskany z dyskonta oraz odsetek od obligacji, w części w jakiej przysługuje Wnioskodawcy prawo do udziału w zysku, będzie stanowić dla Niego przychód z kapitałów pieniężnych, a nie z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W myśl art. 30a ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a:

  • z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych,
  • z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Stosownie do treści art. 30a ust. 6 ww. ustawy, zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1, 2 i 4, ust. 5a i 5d.

Zgodnie natomiast z art. 30a ust. 7 ww. ustawy, dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27.

W świetle przedstawionych we wniosku informacji oraz powołanych przepisów prawa podatkowego, stwierdzić należy, iż otrzymywane przez Wnioskodawcę odsetki od terminowych lokat bankowych oraz przyszłe zyski (dyskonto, odsetki) z obrotu obligacjami należy zaliczyć do przychodów z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie tut. Organ informuje, iż rozstrzygnięcie przedstawionego we wniosku pytania w zakresie zdarzenia przyszłego zawarto w interpretacji indywidualnej z dnia 15 listopada 2010 r. nr ILPB1/415-974/10-3/AP.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB1/415-974/10-3/AP, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika