1. Czy sprzedaż nieruchomości, o której mowa w wyżej przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego (...)

1. Czy sprzedaż nieruchomości, o której mowa w wyżej przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
2. Jaka część przychodu ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i na podstawie jakich przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2009 r. (data wpływu 15 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości:

  • jest prawidłowe ? w odniesieniu do:
    • pytania pierwszego ? w części dotyczącej udziału w nieruchomości nabytego w 1991 r.,
    • pytania drugiego,
  • jest nieprawidłowe ? w odniesieniu do pytania pierwszego ? w części dotyczącej udziału w nieruchomości nabytego w 2009 r.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca podaje, iż w 1991 r. nabył w formie darowizny do majątku wspólnego zabudowaną nieruchomość. Dnia 23 kwietnia 2009 r., na podstawie umowy darowizny zawartej w formie aktu notarialnego, Zainteresowany wraz z żoną złożyli oświadczenie, iż darują wchodzące w skład ich majątku wspólnego prawo własności wskazanej powyżej nieruchomości, do majątku osobistego Wnioskodawcy. Ten ostatni oświadczył, że przyjmuje przedmiotową darowiznę.

Zainteresowany wskazuje, iż w chwili obecnej zamierza dokonać podziału wskazanej powyżej nieruchomości, a następnie dokonać sprzedaży nieruchomości powstałych w wyniku tego podziału.

W związku z powyższym po stronie Wnioskodawcy powstała wątpliwość dotycząca skutków takiej sprzedaży na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy sprzedaż nieruchomości, o której mowa w wyżej przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych...
  2. Jaka część przychodu ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i na podstawie jakich przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...


Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania pierwszego, sprzedaż nieruchomości, o której mowa w wyżej przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W opinii Zainteresowanego, wynika to z treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega jedynie zbycie nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie. w niniejszym przypadku ? zdaniem Wnioskodawcy ? należy przyjąć, iż przedmiotowa nieruchomość została nabyta przez Niego w 1991 r., przez co do jej zbycia znajdą zastosowanie przepisy ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. To natomiast powoduje, że ? ze względu na fakt, iż zbycie tej nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie ? zbycie to nie będzie stanowić źródła przychodu na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zainteresowany zaznacza przy tym, iż w niniejszym przypadku jako nabycia w żaden sposób nie można traktować dokonanej w dniu 23 kwietnia 2009 r. darowizny prawa własności przedmiotowej nieruchomości do majątku osobistego Wnioskodawcy. Zdaniem Zainteresowanego wynika to z faktu, iż na podstawie tej umowy nie doszło do nabycia przez Niego nowego prawa własności, tj. takiego, które wcześniej Mu nie przysługiwało, a przez to nie nastąpiło nabycie nieruchomości w rozumieniu przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym na dzień zawarcia umowy darowizny). Wskazać bowiem należy, iż Wnioskodawcy już przed zawarciem umowy darowizny przysługiwało od 1991 r., na zasadzie współwłasności łącznej, prawo własności przedmiotowej nieruchomości. Tym samym umowa darowizny z dnia 23 kwietnia 2009 r. nie spowodowała, iż nabył On prawo własności przedmiotowej nieruchomości (bowiem prawo takie już Mu przysługiwało), lecz wywarła jedynie ten skutek, że prawo własności tej nieruchomości przestało przysługiwać dwóm osobom (Wnioskodawcy i Jego żonie), a zaczęło przysługiwać wyłącznie Wnioskodawcy.

Zdaniem Zainteresowanego, w świetle powyższego należy przyjąć, iż Wnioskodawca nabył przedmiotową nieruchomość w 1991 r., natomiast zawarcie umowy darowizny w dniu 23 kwietnia 2009 r. nie stanowiło nabycia nieruchomości w rozumieniu przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym na dzień zawarcia umowy darowizny). Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca wyraził pogląd, iż planowana sprzedaż tej nieruchomości nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego na gruncie przepisów podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zainteresowany w złożonym wniosku wskazał, iż w przypadku gdyby Jego stanowisko dotyczące pytania pierwszego uznane zostało za nieprawidłowe ? w odniesieniu do pytania drugiego ? należałoby przyjąć, stosownie do reguły zawartej w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych przepisami ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r. podlegać będzie połowa przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, o której mowa w wyżej przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego.

w opinii Wnioskodawcy, do pozostałej części przychodu znajdą natomiast zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. Tym samym połowa przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nie będzie opodatkowana, z uwagi na treść art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) przedmiotowej ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

  • prawidłowe ? w odniesieniu do:
    • pytania pierwszego ? w części dotyczącej udziału w nieruchomości nabytego w 1991 r.,
    • pytania drugiego,
  • nieprawidłowe ? w odniesieniu do pytania pierwszego ? w części dotyczącej udziału w nieruchomości nabytego w 2009 r.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)?c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przypadku sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych powyżej decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment ich nabycia z uwagi na fakt, iż przepisy ww. ustawy uległy zmianie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. u. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Wskazać również należy, iż z dniem 1 stycznia 2009 r. uległy zmianie zasady opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

Nowe zasady opodatkowanie znajdują zastosowanie do odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych od dnia 1 stycznia 2009 r.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w 1991 r. nabył w drodze darowizny do majątku wspólnego zabudowaną nieruchomość. Następnie w 2009 r. żona Zainteresowanego przekazała na Jego rzecz, również w formie darowizny, swój udział w ww. nieruchomości. Wnioskodawca zamierza dokonać podziału wskazanej powyżej nieruchomości, a następnie dokonać sprzedaży nieruchomości powstałych w wyniku tego podziału.

Stosownie do art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. u. Nr 16, poz. 93 ze zm.) współwłasność jest instytucją prawa cywilnego polegającą na tym, iż własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. Zgodnie z art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, współwłasność jest albo własnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej Kodeksu cywilnego ? art. 196 § 2 tej ustawy.

Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Umowa darowizny jest zatem jedną z form nabycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli zatem małżonkowie żyjący w ustroju wspólności ustawowej tak rozporządzili przedmiotową nieruchomością, że żona Wnioskodawcy darowała Mu swoją część nieruchomości, to przedmiot majątkowy wchodzący w skład majątku wspólnego małżonków stał się majątkiem odrębnym Zainteresowanego.

W konsekwencji uznać należy, iż Wnioskodawca nabył przedmiotową nieruchomość w dwóch datach, tj. w dniu zawarcia w 1991 r. umowy darowizny w ramach ustawowej wspólności majątkowej oraz w dniu zawarcia z żoną w 2009 r. umowy darowizny dotyczącej przeniesienia prawa własności udziału w nieruchomości. Tym samym Zainteresowany stał się jedynym właścicielem przedmiotowej nieruchomości.

Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, iż przychód uzyskany przez Wnioskodawcę ze sprzedaży udziału nabytego do majątku wspólnego w drodze darowizny w 1991 r. nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako że od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziału w nieruchomości minęło pięć lat. Tym samym odpłatne zbycie tego udziału w przedmiotowej nieruchomości nie stanowi w ogóle źródła przychodu.

Natomiast w odniesieniu do przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w przedmiotowej nieruchomości, który Wnioskodawca nabył w darowiźnie od żony w 2009 r. zastosowanie mają przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r.

Zgodnie z art. 30e ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

  • dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
  • dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Stosownie do ust. 2 artykułu 30e ww. ustawy, podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych m. in. w drodze darowizny, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn (art. 22 ust 6d ww. ustawy). Wysokość tych nakładów, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych (art. 22 ust. 6e ww. ustawy).

Reasumując, stwierdzić należy, iż sprzedaż udziału w przedmiotowej nieruchomości nabytej do majątku wspólnego w darowiźnie w 1991 r., z uwagi na upływ pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie, nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Natomiast przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w przedmiotowej nieruchomości, który Wnioskodawca nabył w darowiźnie od żony w 2009 r., podlegać będzie opodatkowaniu według przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika