Czy fakt przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną (...)

Czy fakt przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność lokalu ma wpływ na zachowanie dyspozycji wynikającej z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która stanowi, że jeżeli w tym przypadku zbycie własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego następującego nie w ramach działalności gospodarczej po upływie 5 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło nabycie własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie stanowi źródła przychodu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2009 r. (data wpływu 25 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 25 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu xx maja 1999 r. Zarząd Spółdzielni mieszkaniowej na podstawie ustawy z 30 listopada 1995 r. podjął decyzję o przekształceniu spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Natomiast w dniu xx czerwca 2009 r. aktem notarialnym, na podstawie art. 17 ze znaczkiem 14 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. 2003 r. Nr 119 poz. 1116 z póz. zm.) z uwzględnieniem zmian wynikających z ustawy z dnia 14 czerwca 2007 r. dokonano przekształcenia prawa do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w tzw. odrębną własność lokalu.

Ponadto Wnioskodawczyni poinformowała, iż w dniu x października 2009 r., na podstawie aktu notarialnego przedmiotowy lokal, tj. przekształcony pierwotnie na własnościowy spółdzielczy, a następnie w odrębną własność lokalu został sprzedany.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy fakt przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność lokalu ma wpływ na zachowanie dyspozycji wynikającej z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która stanowi, że jeżeli w tym przypadku zbycie własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego następującego nie w ramach działalności gospodarczej po upływie 5 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło nabycie własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie stanowi źródła przychodu...

Zdaniem Wnioskodawczyni, w świetle przywołanej podstawy prawnej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i stanu faktycznego warunkiem dla nie zaliczenia kwoty z tytułu odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego do przychodu jest spełnienie łącznie dwóch warunków:

  1. zbycie takiego prawa nie może mieć miejsca w wykonywaniu działalności gospodarczej i ten warunek jest bezspornie wypełniony;
  2. należy posiadać przedmiotowe prawo przez okres nie krótszy niż 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie prawa własności. Ta przesłanka jest również bezspornie wypełniona, jak uważa Zainteresowana ponieważ przekształcenie własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło w dniu xx maja 1999 r. i fakt przekształcenia go w odrębną własność w dniu xx czerwca 2009 r. nie zmienia stanu faktycznego sprawy bowiem nie przerwała okresu prawa własności, ani nie rozpoczęła biegu nowego okresu prawa nabycia zwolnienia, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.


Przekształcenie to jedynie zmieniło formę własności ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na odrębną własność.

W związku z powyższym w świetle przedstawionych powyżej faktów kwota zapłaty za sprzedaż przedmiotowego mieszkania w dniu x października 2009 r. nie jest przychodem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Końcowo tut. Organ wskazuje, że przedstawiając własne stanowisko w poz. 56 wniosku ORD-IN (w wierszu 16 tego stanowiska, licząc od góry), Zainteresowana powołuje art. 8 ust. 1 pkt 8, jako przepis prawa podatkowego.

Mając jednak na uwadze merytoryczną treść przedmiotowego wniosku, tut. Organ zrozumiał, iż Wnioskodawczyni miała na uwadze treść art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Zainteresowaną i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika