1. Czy Zainteresowana może skorzystać z ulgi meldunkowej, a tym samym ze zwolnienia z obowiązku zapłaty (...)

1. Czy Zainteresowana może skorzystać z ulgi meldunkowej, a tym samym ze zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości?
2. Czy w takim wypadku zwolnienie dotyczy tylko budynku, czy także gruntu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 listopada 2009 r. (data wpływu 26 listopada 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 lutego 2010 r. (data wpływu: 16 lutego 2010 r. - za pośrednictwem faksu, 18 lutego 2010 r. nadanym w urzędzie pocztowym) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi meldunkowej ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi meldunkowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu x października 2007 r. Wnioskodawczyni uzyskała w drodze darowizny zabudowaną nieruchomość gruntową. Z dniem xx listopada 2008 r. została tam zameldowana.

Ponadto Zainteresowana wyjaśniła, że w budynku tym jest zameldowana na pobyt stały dłużej niż 12 miesięcy.

Obecnie Zainteresowana chciałaby sprzedać ww. nieruchomość.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy Zainteresowana może skorzystać z ulgi meldunkowej, a tym samym ze zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości...
  2. Czy w takim wypadku zwolnienie dotyczy tylko budynku, czy także gruntu...


Zdaniem Wnioskodawczyni, przysługuje Jej ulga meldunkowa.

Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 ustawy z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, znoszącej co prawda przepisy o uldze meldunkowej, do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. stosuje się przepisy tej ustawy sprzed wspominanej nowelizacji.

W związku z tym, że Zainteresowana nabyła nieruchomość x października 2007 r., znajdzie w tym przypadku zastosowanie ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., a więc jeszcze wraz z przepisami przewidującymi ulgę meldunkową.

W ocenie Wnioskodawczyni ma prawo do skorzystania z ulgi meldunkowej przy zbyciu przedmiotowej nieruchomości, ponieważ w budynku jest zameldowana na pobyt stały dłużej niż 12 miesięcy.

Natomiast co do zakresu zwolnienia objętego ulgą meldunkową, wydaje się, że jeśli przepisy przejściowe przewidziane ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. zakładają w określonym, wyżej wskazanym przypadku, utrzymanie w mocy art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to w opinii Zainteresowanej ulga dotyczyć będzie za brzmieniem tego przepisu - tylko przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia budynku mieszkalnego.

Wnioskodawczyni uważa, że przepis ten nie przewiduje bowiem jakoby wolnymi od podatku dochodowego miałyby być także przychody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości gruntowej, tym samym więc nie obejmuje ich ulgą meldunkową.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika