Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki cywilnej (...)

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki cywilnej wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2009 r. (data wpływu: 30 listopada 2009 r.), uzupełnionym w dniu 26 stycznia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki cywilnej wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w nieruchomości ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki cywilnej wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w nieruchomości.

Z uwagi na fakt, że przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14f § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 22 stycznia 2010 r., nr ILPP1/443-1468/09-2/AK, ILPB2/415-1150/09-2/TR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jednocześnie poinformowano Zainteresowanego, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a uzupełnieniem wniosku przez Wnioskodawcę nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 22 stycznia 2010 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 26 stycznia 2010 r.), zaś Wnioskodawca uzupełnił wniosek w dniu 26 stycznia 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest współwłaścicielem w części ułamkowej (1/2) nieruchomości. Nabycie nieruchomości nastąpiło odpłatnie na podstawie umowy sprzedaży z dnia 10 maja 2007 r. Nieruchomość składała się w momencie nabycia z trzech działek geodezyjnych: nr 113 (o powierzchni 0,52 ha), nr 114 (o powierzchni 2,26 ha, skorygowanej następnie po dokonaniu pomiarów geodezyjnych do 2,6723 ha) oraz nr 115 (o powierzchni 0,51 ha). w momencie nabycia nieruchomość w całości stanowiła grunty rolne. Do dnia składania niniejszego wniosku nieruchomość nie została objęta planem zagospodarowania przestrzennego. Nabycie udziałów w nieruchomości nastąpiło na cele osobiste Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest zarejestrowany jako podatnik podatku VAT, na przedmiotowym gruncie nie jest, ani nie była, prowadzona działalność gospodarcza, grunt nie jest wykorzystywany na cele rolnicze (nie jest prowadzony z niego zbiór, ani sprzedaż płodów rolnych). Nabyty grunt nie był obciążony podatkiem VAT i Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT.

W dniu 6 października 2008 r. Wnioskodawca uzyskał decyzję o warunkach zabudowy dla działek nr 113 (o powierzchni 0,52 ha) i 115 (o powierzchni 0,51 ha).

W dniu 21 kwietnia 2009 r. została wydana decyzja o podziale działki geodezyjnej nr 115 (o powierzchni 0,51 ha) na cztery działki (nr 115/1, 115/2, 115/3, 115/4).

W dniu 30 czerwca 2009 r. została wydana decyzja o warunkach zabudowy dla działek nr 115/1, 115/2, 115/3.

W dniu 4 sierpnia 2009 r. została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę domu w zabudowie jednorodzinnej dla działki nr 115/1, a dniu 10 sierpnia 2009 r. ? dla działki nr 115/2.

W chwili składania wniosku o interpretację dla działki gruntu nr 114 nie został złożony wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Grunty te figurują w rejestrze gruntów jako grunty orne (1,1653 ha), lasy (1,1721 ha) i nieużytki (0,3349 ha ? niewielkie jezioro). Działka nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego.

Wnioskodawca zamierza jednorazowo wnieść przysługujące Mu udziały w całej nieruchomości (wszystkich działkach geodezyjnych) jako wkład do spółki cywilnej, w której jednym ze wspólników będzie Wnioskodawca).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy z tytułu jednorazowego wniesienia do spółki cywilnej, w której jednym ze wspólników będzie Wnioskodawca, wkładu w postaci przysługujących Wnioskodawcy udziałów w całej nieruchomości (wszystkich działkach geodezyjnych wskazanych w opisie stanu faktycznego) powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej jest czynnością neutralną z punktu widzenia podatku dochodowego ? nie powoduje powstania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zarówno po stronie osoby, która ten wkład wnosi, jak i u pozostałych wspólników. Jak wskazuje Zainteresowany, WSA w Warszawie w wyroku z dnia 29 września 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 840/09, uznał, że niedopuszczalne jest przyjęcie, jakoby wniesienie wkładu do spółki osobowej wiązało się z uzyskaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu. w wyniku wniesienia wkładu wspólnik nie otrzymuje bowiem żadnego ekwiwalentu, czy to w postaci pieniędzy, czy też świadczeń w naturze, czy też w postaci udziałów o określonej wartości nominalnej, tak jak ma to miejsce w przypadku wniesienia wkładów rzeczowych do kapitału spółki z o. o.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

   - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Jednak, w myśl art. 10 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, wniesienie do spółki wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jest wyłączone ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, obejmującego odpłatne zbycie rzeczy i praw.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są m. in. przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą środków trwałych, ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza wnieść do spółki cywilnej, w której będzie jednym ze wspólników, tytułem wkładu niepieniężnego udziały w nieruchomości. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej. Nabycie rzeczonych udziałów nastąpiło na cele osobiste Zainteresowanego, a przedmiotowa nieruchomość nie była użytkowana na potrzeby działalności gospodarczej.

Na mocy art. 860 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. u. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.

Warunkiem powstania i funkcjonowania spółki cywilnej jest działanie w sposób oznaczony, tj. dążenie do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów. Zatem czynność wniesienia wkładu wynika z samej istoty tworzenia i funkcjonowania takiej spółki.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sytuacji wniesienie przez Wnioskodawcę do spółki cywilnej wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w nieruchomości nie spowoduje u Zainteresowanego powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do powołanego przez Wnioskodawcę orzeczenia sądu administracyjnego, tut. Organ informuje, że zostało ono wydane w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania, ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.

Ponadto informuje się, iż w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem udziałów w nieruchomości przez osobę fizyczną do spółki w dniu 18 lutego 2010 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie, nr ILPP1/443-1468/09-4/AK.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPP1/443-1468/09-4/AK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika