Umorzenie udziałów i akcji. sygn: ILPB2/415-1184/11-2/JK

Umorzenie udziałów i akcji.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 grudnia 2011 r. (data wpływu 15 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia akcji w spółce akcyjnej ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 15 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia akcji w spółce akcyjnej oraz w zakresie skutków podatkowych umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Zdarzenie przyszłe nr 1:

Zainteresowana zamierza nabyć w drodze darowizny akcje w spółce akcyjnej, zwanej dalej ?Spółką A?. W umowie darowizny strony zamierzają ustalić wartość nabywanych akcji na dzień dokonania darowizny.

Statut Spółki A przewiduje możliwość umorzenia akcji za wynagrodzeniem lub nabycia akcji od akcjonariusza w celu ich umorzenia.

W przyszłości Walne Zgromadzenie Spółki A może podjąć odpowiednią uchwałę o umorzeniu akcji.

Elementem niniejszego zdarzenia przyszłego nie jest natomiast ewentualne podjęcie przez Walne Zgromadzenie Spółki A uchwały o nabyciu akcji od akcjonariusza w celu ich umorzenia.

Zdarzenie przyszłe nr 2:

Wnioskodawczyni zamierza nabyć w drodze darowizny udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, zwanej dalej ?Spółką Z?. W umowie darowizny strony zamierzają ustalić wartość nabywanych udziałów na dzień dokonania darowizny.

Umowa Spółki Z przewiduje możliwość umorzenia udziałów za wynagrodzeniem lub nabycia udziałów od wspólnika w celu ich umorzenia.

W przyszłości Zgromadzenie Wspólników Spółki Z może podjąć odpowiednią uchwałę o umorzeniu udziałów.

Elementem niniejszego zdarzenia przyszłego nie jest natomiast ewentualne podjęcie przez Zgromadzenie Wspólników Spółki Z uchwały o nabyciu udziałów od wspólnika w celu ich umorzenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Pytania do zdarzenia przyszłego nr 1:

  1. Czy w przypadku umorzenia akcji za wynagrodzeniem kosztem uzyskania przychodu będzie wartość akcji z dnia ich nabycia przez Wnioskodawczynię w drodze darowizny?
  2. W jaki sposób należy określić wartość akcji w dniu ich nabycia w drodze darowizny?

Pytania do zdarzenia przyszłego nr 2:

  1. Czy w przypadku umorzenia udziałów za wynagrodzeniem kosztem uzyskania przychodu będzie wartość udziałów z dnia ich nabycia przez Podatniczkę w drodze darowizny?
  2. W jaki sposób należy określić wartość udziałów w dniu ich nabycia w drodze darowizny?

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1 i nr 2 przedstawione we wniosku. Natomiast w zakresie odpowiedzi na pytania nr 3 i nr 4 w dniu 15 marca 2012 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie nr ILPB2/415-1184/11-3/JK.

Zdaniem Wnioskodawczyni ? odniesieniu do pytań nr 1 i nr 2 ? zgodnie z art. 24 ust. 5d updof dochodem z umorzenia akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. lf albo 1ł, albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Zacytowany przepis, a w szczególności jego treść po średniku, ma zastosowanie do zdarzenia przyszłego nr 1 przedstawionego w niniejszym wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Dochód z tzw. przymusowego umorzenia akcji został zakwalifikowany do dochodów z udziałów w zyskach osób prawnych (art. 24 ust. 5 pkt 1 updof). Ustalenie kosztów uzyskania przychodów z tego tytułu zostało uregulowane w przepisie art. 24 ust. 5d updof, który wprost odnosi się do sytuacji, w której umarzane akcje zostały nabyte w drodze spadku lub darowizny.

Z przepisu tego wynika, że kosztem uzyskania przychodu z akcji podlegających umorzeniu nabytych w drodze spadku lub darowizny jest ich wartość z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Z tych przyczyn, zdaniem Zainteresowanej w warunkach zdarzenia przyszłego nr 1, odpowiedź na pytanie nr 1 jest twierdząca.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, wartość nabytych praw przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę, jeżeli odpowiada ona wartości rynkowej tych praw.

Art. 8 ust. 4 ww. ustawy przewiduje tryb kwestionowania podanej przez nabywcę wartości praw. O ile zatem nie dojdzie do zakwestionowania wartości przedmiotu darowizny w ww. trybie, na potrzeby zastosowania art. 24 ust. 5d updof, należy przyjąć wartość akcji ustaloną w umowie darowizny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawczyni zamierza nabyć w drodze darowizny akcje w spółce akcyjnej. W umowie darowizny strony zamierzają ustalić wartość nabywanych akcji na dzień dokonania darowizny. Zainteresowana wskazuje, iż w przyszłości może dojść do umorzenia tych akcji, przy czym umorzenie to nie nastąpi w formie nabycia akcji przez spółkę.

Instytucja umorzenia akcji wspólnika spółki kapitałowej została uregulowana w art. 359 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej KSH).

Przepis ten stanowi, że akcje mogą zostać umorzone w jeden z trzech sposobów, tj. w przypadku, gdy statut spółki tak stanowi (umorzenie automatyczne), za zgodą wspólnika w drodze nabycia akcji przez spółkę w celu umorzenia (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). W każdym z tych trzech przypadków dochodzi do umorzenia akcji.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) ? c).

Pełen katalog przychodów należących do kapitałów pieniężnych wymieniony został w art. 17 ww. ustawy, w myśl którego, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się, m. in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni (określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy).

Uszczegółowieniem ww. przepisu jest art. 24 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy ? w myśl którego ? dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także, dochód z umorzenia udziałów (akcji).

Tak więc w przypadku umorzenia automatycznego, czy też przymusowego zastosowanie znajdzie przepis art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie zaś art. 24 ust. 5d powołanej ustawy, dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo 1ł, albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Zgodnie z cytowanym przepisem, w przypadku umorzenia akcji nabytych w drodze spadku lub darowizny, koszty uzyskania przychodów ustala się do wysokości wartości przedmiotu spadku lub darowizny z dnia jej nabycia. Należy przyjąć, że wartość tę ustala się zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.).

W konsekwencji w przypadku umorzenia akcji w spółce akcyjnej, w drodze umorzenia w sposób określony we wniosku, nabytych w drodze darowizny, dochodem z umorzenia jest nadwyżka przychodu nad kosztami uzyskania przychodu. Kosztem uzyskania przychodów będzie wartość tych akcji z dnia nabycia darowizny, ustalona zgodnie z art. 8 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika