Ustalenie kosztu uzyskania przychodu z tytułu zbycia akcji objętych w zamian za inne akcje w wyniku (...)

Ustalenie kosztu uzyskania przychodu z tytułu zbycia akcji objętych w zamian za inne akcje w wyniku połączenia spółek kapitałowych na podstawie art. 492 kodeksu spółek handlowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając, w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31. 08. 2007 r. (data wpływu 03. 09. 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 03. 09. 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Zgodnie z art. 39 ust. 3 oraz art. 42 a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm.), Dom Maklerski zobowiązany jest do sporządzania informacji o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych ? informacji PIT-8C. W składanych informacjach Dom Maklerski jest zobowiązany wykazać w szczególności kwotę przychodu uzyskanego przez podatnika będącego Jego klientem, z tytułu dokonanych transakcji, a także koszty uzyskania przychodów. Klient Domu Maklerskiego posiadał na rachunku akcje Spółki X. Spółka ta połączyła się ze spółką Y na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) ? połączenie przez przejęcie. W wyniku połączenia powstała Spółka XY. W związku z połączeniem Klient w zamian za posiadane dotychczas akcje Spółki X otrzymał akcje Spółki XY. Dotychczasowi akcjonariusze Spółki X w zamian za 1 akcję tej spółki otrzymali 1,25 akcji Spółki XY oraz dopłaty, w przypadku jeśli w wyniku ustalenia parytetu wymiany akcji dotychczasowy akcjonariusz otrzymałby mniej akcji niż posiadał dotychczas. Dom Maklerski działając zgodnie z uchwałą Spółki dotyczącą połączenia, zapisał akcje Spółki XY na rachunku Klienta ? dotychczasowego akcjonariusza Spółki X, w ilości odpowiadającej ustalonemu parytetowi wymiany. Ponieważ, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy wydatki na nabycie akcji w spółce mającej osobowość prawną są kosztami uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia tych akcji. Dom Maklerski zapisując akcje Spółki XY na rachunku papierów wartościowych Klienta powinien jednocześnie określić wartość ich nabycia. Wartość ta, w przypadku późniejszego zbycia akcji Spółki XY przez Klienta, będzie dla Niego kosztem uzyskania przychodu z tego tytułu. Koszt ten Dom Maklerski musi wykazać w sporządzanej dla Klienta informacji PIT-8C za dany rok podatkowy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Jak należy ustalić koszt uzyskania przychodu akcji otrzymanych przez Klienta w wyniku połączenia się spółek kapitałowych na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, w przypadku zbycia przez Klienta tak uzyskanych akcji...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy. Tak więc w przypadku osiągnięcia przez Klienta Domu Maklerskiego przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji, takimi kosztami są wydatki poniesione na ich nabycie. W przypadku otrzymania przez akcjonariusza akcji Spółki XY w zamian za posiadane przez niego dotychczasowe akcje Spółki X, w związku z połączeniem przez przejęcie Spółki X przez Spółkę Y, zasady ustalania kosztów zostały uregulowane odrębnie. Zgodnie z art. 24 ust 8 ww. ustawy przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia akcji spółki przejmującej akcjonariusz ustala koszt uzyskania przychodów na podstawie:

  1. art. 22 ust. 1 f ? jeżeli akcje w spółce przejmowanej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,
  2. art. 23 ust. 1 pkt 38 ? jeżeli akcje w spółce przejmowanej zostały objęte w zamian za wkład pieniężny.


Ponieważ dotychczasowy akcjonariusz Spółki X objął akcje Spółki XY w zamian za posiadane przez niego dotychczas akcje Spółki X zastosowanie będzie miał art. 22 ust. 1 f ww. ustawy. Zgodnie z tym artykułem w przypadku odpłatnego zbycia akcji w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych akcji, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych akcji z dnia ich objęcia ? jeżeli te akcje zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Stąd należy uznać, iż kosztem uzyskania przychodu w opisywanej sytuacji jest nominalna wartość akcji Spółki XY z dnia ich objęcia. Taką wartość Dom Maklerski powinien brać pod uwagę jako koszt uzyskania przychodu z tytułu zbycia przez Klienta akcji Spółki XY przy sporządzaniu informacji PIT-8C dla Klienta.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 491 § 1 ustawy z dnia 5 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) zwanej dalej k.s.h. spółki kapitałowe mogą łączyć się między sobą oraz ze spółkami osobowymi. Natomiast w myśl art. 492 § 1 i 2 k.s.h. połączenie może być dokonane:

  • przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na inną spółkę przejmującą za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie),
  • przez zawiązanie nowej spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).


Konsekwencją połączenia jest tzw. sukcesja generalna uregulowana w art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.). Zgodnie z ww. przepisem osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek.

Artykuł 24 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) zwanej dalej updof, stanowi że, w przypadku połączenia spółek kapitałowych dochód (przychód) udziałowca (akcjonariusza) spółki przejmowanej, stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością nominalną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą a wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) w spółce przejmowanej nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia spółek. Przychód podatkowy powstanie dopiero w momencie odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej.

Zgodnie z art. 24 ust 8 updof koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce przejmującej ustala się w zależności od sposobu nabycia udziałów (akcji) w spółce przejmowanej.

Jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej koszt uzyskania przychodu ustala się w wysokości:

  1. nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) w spółce przejmowanej z dnia ich objęcia ? jeżeli te udziały (akcje) objęte zostały w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
  2. wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji), nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.


Natomiast jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej zostały objęte za wkład pieniężny koszt uzyskania przychodu ustala się w wysokości wydatków na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach powierniczych oraz certyfikatów inwestycyjnych lub jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.

W świetle cytowanych wyżej przepisów uznać należy, iż w przedstawionym stanie faktycznym dla określenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia akcji otrzymanych w związku z połączeniem spółek przez przejęcie, znaczenie ma sposób nabycia akcji spółki przejmowanej, a nie przejmującej.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika