Czy dokonanie przez Wnioskodawcę w stanie faktycznym darowizny udziałów będzie dla Niego neutralne (...)

Czy dokonanie przez Wnioskodawcę w stanie faktycznym darowizny udziałów będzie dla Niego neutralne podatkowo?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2012 r. (data wpływu 21 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych darowizny udziałów ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 21 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych darowizny udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (osoba fizyczna posiadająca status polskiego rezydenta podatkowego), jest wyłącznym udziałowcem (100% udziału w kapitale zakładowym) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Obecnie Zainteresowany zamierza dokonać darowizny posiadanych w ww. spółce udziałów na rzecz swojej żony (posiadającej status polskiego rezydenta podatkowego).

Między Wnioskodawcą a Jego żona istnieje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej, a przedmiotowe udziały stanowią część majątku wspólnego małżonków. W Krajowym Rejestrze Sądowym, jako właściciel udziałów wpisany jest Zainteresowany. W wyniku dokonanej darowizny, udziały zostaną przeniesione z majątku objętego wspólnością majątkową małżonków do majątku prywatnego żony Wnioskodawcy.

Umowa darowizny udziałów zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Na dzień dokonania darowizny określona zostanie wartość rynkowa darowanych udziałów, która zostanie wskazana w umowie darowizny.

Zainteresowany nie otrzyma jakiegokolwiek świadczenia z tytułu dokonanej darowizny, w szczególności Wnioskodawca nie otrzyma zapłaty za darowane udziały.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, dokonanie przez Wnioskodawcę darowizny udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością na rzecz Jego żony spowoduje po Jego stronie powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym zdarzeniu przyszłym, dokonanie darowizny udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością na rzecz żony nie spowoduje powstania po Jego stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361, określanej w dalszej części również jako: ustawa o PIT), opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednocześnie, zgodnie z ogólną definicją przychodu wyrażoną w art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, za przychody podatkowe z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W art. 17 ustawy o PIT, ustawodawca wymienił natomiast enumeratywnie przypadki powstania tzw. przychodów z kapitałów pieniężnych.

W szczególności, zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się:

  1. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych (art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PIT);
  2. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. b) ustawy o PIT);
  3. nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny (art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT);
  4. przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających (art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT).

W świetle powyższych regulacji, zdaniem Wnioskodawcy, w zdarzeniu przyszłym opisanym w przedmiotowym wniosku, przychód podlegający opodatkowaniu powstałby jedynie, gdyby posiadane przez Wnioskodawcę w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością udziały zostały odpłatnie zbyte, tj. gdyby Zainteresowany otrzymał w zamian za darowane swojej żonie udziały wynagrodzenie.

Umowa darowizny jest typem umowy nazwanej, uregulowanej w przepisach Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 888 Kodeksu cywilnego, jednym z elementów niezbędnych dla uznania umowy przeniesienia własności za umowę darowizny jest nieodpłatność umowy.

Tym samym ? zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego ? zawarcie umowy darowizny powoduje wyłącznie jednostronne przysporzenie ? po stronie podmiotu obdarowanego. Darczyńca w związku z dokonaniem darowizny nie otrzymuje od obdarowanego jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego.

W związku z powyższym, mając na uwadze iż w wyniku darowizny udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością na rzecz swojej żony Wnioskodawca nie otrzyma jakiegokolwiek wynagrodzenia, analizowana transakcja nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT po Jego stronie.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Zainteresowany powołuje szereg indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu informuje, iż powołane we wniosku pisma organów podatkowych (interpretacje indywidualne) wydane zostały w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika