Czy sprzedaż części nieruchomości stanowiącej gospodarstwo rolne przed upływem 5 lat od jej nabycia (...)

Czy sprzedaż części nieruchomości stanowiącej gospodarstwo rolne przed upływem 5 lat od jej nabycia (nabycie: w drodze spadku w 2005 r. i w drodze działu spadku w 2006r.) będzie opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz.770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana J. J. przedstawione we wniosku z dnia 24.09.2007r. (data wpływu 25.09.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zwolnienia przedmiotowego ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 25.09.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zwolnienia przedmiotowego.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest właścicielem gospodarstwa rolnego składającego się z działki gruntu nr X, o powierzchni 1,56 ha bez zabudowań, położonego w miejscowości B., Gm. P. Przedmiotowa nieruchomość została nabyta w #189; części w drodze spadku po zmarłym w dniu 14.08.2005r. ojcu E. J. a w pozostałej części w wyniku zawartej w dniu 09.06.2006r. umowy o dział spadku i zniesienie współwłasności nieruchomości. Wnioskodawca zamierza z ww. nieruchomości wyodrębnić działkę gruntu o powierzchni 0,1 ha i dokonać jej sprzedaży.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w związku z zamiarem wydzielenia i sprzedaży części działki nr X przed upływem 5 lat od jej nabycia Wnioskodawca zapłaci podatek od spadku, to jest podatek z którego w momencie nabycia był On zwolniony...

Zdaniem Wnioskodawcy ustawa z 16 listopada 2006 r. (Dz. U. Nr 222, poz. 1629) wprowadziła (w celu uzyskania zwolnienia z podatku od spadku) obowiązek prowadzenia gospodarstwa rolnego przez nabywcę przez okres 5 lat od dnia nabycia.

Natomiast zgodnie z art. 3 ust. 1 cytowanej ustawy do nabycia własności rzeczy, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie zmian do ustawy o podatku od spadków i darowizn, stosuje się przepisy tej ustawy w brzmieniu uprzednio obowiązującym.

W związku z powyższym Wnioskodawca uważa, że w jego przypadku zastosowanie mają przepisy uprzednio obowiązujące i podatku od spadku nie będzie musiał płacić.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika