Opodatkowanie przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia prawa do nabycia odrębnej własności lokalu (...)

Opodatkowanie przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia prawa do nabycia odrębnej własności lokalu mieszkalnego (ekspektatywy).

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 7 kwietnia 2008 r. (data wpływu 11 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa do nabycia własności nieruchomości (ekspektatywy) ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 11 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa do nabycia własności nieruchomości (ekspektatywy).


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 7 czerwca 2006 roku Wnioskodawczyni podpisała ze spółdzielnią mieszkaniową umowę o wybudowanie mieszkania. 29 sierpnia 2006 roku Zainteresowana zaciągnęła kredyt hipoteczny na zakup ww. mieszkania w wysokości 160.290,00 złotych. 25 marca 2008 roku Wnioskodawczyni sprzedała prawo do nabycia odrębnej własności mieszkania za kwotę 310.000 złotych. 28 marca 2008 roku został spłacony całkowicie kredyt zaciągnięty w dniu 29 sierpnia 2006 roku. Za pozostałą część pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży prawa do nabycia mieszkania Wnioskodawczyni zamierza wybudować dom dla siebie i swoich córek.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy zasadne jest złożenie oświadczenia w trybie art. 28 ust 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 roku, aby nie płacić podatku od przychodu uzyskanego w 2008 roku...


Zdaniem Wnioskodawczyni, z uwagi na fakt, że za dochód uzyskany ze sprzedaży mieszkania zamierza wybudować dom nie jest Ona zobowiązana do zapłaty podatku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zwanej dalej updof, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) updof, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

  - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


Z przedstawionego przez Zainteresowaną stanu faktycznego wynika, że w dniu 25 marca 2008 roku sprzedała Ona prawo do nabycia odrębnej własności mieszkania, czyli tzw. ekspektatywę.

Zgodnie z art. 19 ust 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) ekspektatywa odrębnej własności lokalu jest roszczeniem o ustanowienie odrębnej własności lokalu. Powstaje ona z chwilą zawarcia umowy o budowę lokalu. Jest ona zbywalna, wraz z wkładem budowlanym albo jego wniesioną częścią, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji.


Ekspektatywa jest więc prawem tymczasowym, przygotowującym i zabezpieczającym prawo przyszłe, które dopiero ostatecznie zaspokaja interesy podmiotu uprawnionego.

Odpłatne zbycie prawa do ekspektatywy (nabytego w 2006 roku), nie zostało wymienione jako źródło przychodu w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof, podlegające stosownie do art. 28 ust. 2 ww. ustawy zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu w wysokości 10%. A zatem przychód osiągnięty z tego źródła nawet po spełnieniu warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) updof w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 roku (czyli wydatkowanie środków na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych) nie może być zwolniony z tego podatku. Bezzasadne jest więc składanie przez Wnioskodawczynię oświadczenia, o którym mowa w art. 28 ust. 2a updof.


Przychód z tytułu zbycia prawa do ekspektatywy mieści się w przychodach wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 7 updof, tj. z praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) ? c).


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 updof, jednym ze źródeł przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) ? c).

Natomiast art. 18 updof, stanowi, iż za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarów i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Zawarte powyżej wyliczenie praw majątkowych ma charakter otwarty, o czym świadczy użyte przez ustawodawcę sformułowanie ?w szczególności?. Jednocześnie treść tego przepisu wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają zarówno przychody z wykonywania (wykorzystania) tych praw jak również z ich sprzedaży lub zamiany.


Tak więc kwota uzyskana przez Zainteresowaną ze sprzedaży prawa do nabycia odrębnej własności mieszkania stanowi przychód z tytułu sprzedaży praw majątkowych.

Zgodnie z zasadą zawartą w art. 9 ust.2 updof, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają ich sumę, różnica jest stratą z tego źródła przychodów.

W myśl art. 22 ust.1 updof, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Dochód uzyskany ze zbycia prawa do ekspektatywy, stosownie do dyspozycji art. 45 ust.1 updof, winien być wykazany ? wraz z pozostałymi dochodami podlegającymi opodatkowaniu według skali podatkowej ? w rocznym zeznaniu podatkowym, składanym do urzędu skarbowego w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano zbycia ww. prawa. W tym samym terminie należy zapłacić podatek z ww. tytułu.

Reasumując stwierdzić należy, że kwota uzyskana przez Zainteresowaną z tytułu zbycia prawa do nabycia odrębnej własności lokalu nie podlega opodatkowaniu jako przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof ? lecz jako przychód ze sprzedaży praw majątkowych.

W związku z powyższym bezzasadne jest złożenie przez Wnioskodawczynię oświadczenia, o którym mowa w art. 28 ust. 2a updof w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 roku, gdyż nie ma Ona prawa do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, które uwarunkowane jest od złożenia powyższego oświadczenia.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika