Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania nagród przyznawanych zawodnikom oraz (...)

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania nagród przyznawanych zawodnikom oraz w zakresie opodatkowania nagród przyznawanych trenerom.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2012 r. (data wpływu: 2 kwietnia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 czerwca 2012 r. (data wpływu: 29 czerwca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania nagród przyznawanych trenerom ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania nagród przyznawanych zawodnikom oraz w zakresie opodatkowania nagród przyznawanych trenerom.

Z uwagi na fakt, że przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 22 czerwca 2012 r., nr ILPB2/415-349/12-2/TR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jednocześnie poinformowano Zainteresowanego, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a uzupełnieniem wniosku przez Wnioskodawcę nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 22 czerwca 2012 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 26 czerwca 2012 r.), zaś w dniu 29 czerwca 2012 r. (data nadania: 28 czerwca 2012 r.) do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, w której Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek.

Tut. Organ informuje, iż przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia jest zagadnienie dotyczące opodatkowania nagród przyznawanych trenerom, natomiast w przedmiocie zagadnienia dotyczącego opodatkowania nagród przyznawanych zawodnikom, w dniu 6 lipca 2012 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie nr ILPB2/415-349/12-4/TR.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe dotyczące opodatkowania nagród przyznawanych trenerom.

Na podstawie Uchwały Rady Powiatu z dnia 16 listopada 2011 r. Zarząd Powiatu będzie przyznawał nagrody i wyróżnienia dla trenerów prowadzących szkolenie zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym.

Uchwała została podjęta na podstawie art. 31 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie oraz art. 4 ust. 1 pkt 8 i art. 12 pkt 11 oraz art. 40 ust. 1 i art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

Nagrody mogą mieć formę finansową lub rzeczową do wysokości 3 000 zł, natomiast wyróżnienia formę medali, pucharów, statuetek i dyplomów. Trener może otrzymać nagrodę lub wyróżnienie, gdy szkoleni przez niego zawodnicy w roku kalendarzowym poprzedzającym złożenie wniosku, zajęli pierwsze, drugie lub trzecie miejsce w jednej z niżej wymienionych kategorii zawodów:

  1. Igrzyska Olimpijskie
  2. Igrzyska Paraolimpijskie,
  3. Mistrzostwa Świata,
  4. Mistrzostwa Europy,
  5. Mistrzostwa Polski,
  6. Puchar Świata,
  7. Puchar Europy,
  8. Puchar Polski,
  9. Młodzieżowe Mistrzostwa Europy,
  10. Mistrzostwa Polski Juniorów,
  11. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży,
  12. Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików.

Wniosek o przyznanie nagrody lub wyróżnienia mogą składać: jednostki organizacyjne realizujące zadania w zakresie kultury fizycznej i sportu, związki sportowe i kluby sportowe, osoby fizyczne, inne podmioty.

Formę i wysokość poszczególnych nagród i wyróżnień ustala Zarząd Powiatu, biorąc pod uwagę zasięg imprezy, na której osiągnięto wysoki wynik sportowy, rangę imprezy oraz znaczenie danego sportu dla powiatu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie dotyczące opodatkowania nagród przyznawanych trenerom.

Jak należy opodatkować nagrody pieniężne i rzeczowe przyznawane trenerom prowadzącym szkolenia zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku nagród finansowych i rzeczowych przyznawanych trenerom, przychody z tego tytułu stanowią zgodnie z art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z osobiście wykonywanej działalności, tj. przychody z uprawiania sportu. Stosownie do art. 41 ust. 1 tej ustawy Starostwo Powiatowe jako płatnik zobowiązane jest pobrać zaliczki na podatek dochodowy od wartości nagrody, stosując stawkę podatkową w wysokości 18%, po uprzednim pomniejszeniu o miesięczne koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 (tj. w wysokości 20% uzyskanego przychodu).

Przychód i pobrana zaliczka na podatek powinny być wykazane w informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11), sporządzanej za dany rok.

W przypadku nagród rzeczowych ? zgodnie z art. 41 ust. 7 ? podatnik (trener) zobowiązany jest wpłacić płatnikowi kwotę zaliczki przed udostępnieniem nagrody.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, odnośnie opodatkowania nagród przyznawanych trenerom, uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 11 ust. 1 cytowanej ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W treści art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, jako źródło przychodów została wymieniona działalność wykonywanej osobiście. Przepis art. 13 pkt 2 tejże ustawy stanowi, iż za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Na mocy zaś art. 22 ust. 9 pkt 4 ww. ustawy, koszty uzyskania niektórych przychodów określa się z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 - w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Stosownie do treści art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33-35 i art. 41 ust. 1, na wniosek podatnika obliczają i pobierają w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy, stosując zamiast najniższej stawki określonej w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, wyższą stawkę podatkową określoną w tej skali (art. 41a ww. ustawy).

Jednakże na podstawie art. 41 ust. 7 pkt 3 ww. ustawy, jeżeli przedmiotem świadczeń, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz w art. 18 nie są pieniądze, podatnik jest obowiązany wpłacić płatnikowi kwotę zaliczki lub należnego zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem wygranej (nagrody) lub świadczenia.

Art. 42 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jednakże w przypadku, gdy podatek został pobrany zgodnie z art. 30a ust. 2a, płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 10, przekazują kwotę tego podatku na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. W terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 41 ust. 1, sporządzone według ustalonego wzoru (art. 42 ust. 2 pkt 1 powołanej ustawy).

Na podstawie Uchwały Rady Powiatu z dnia 16 listopada 2011 r. Zarząd Powiatu będzie przyznawał nagrody i wyróżnienia dla trenerów prowadzących szkolenie zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym. Uchwała została podjęta na podstawie art. 31 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie oraz art. 4 ust. 1 pkt 8 i art. 12 pkt 11 oraz art. 40 ust. 1 i art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

Finansowanie nagród sportowych określone zostało w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857 ze zm.).

Stypendia lub nagrody dla trenerów prowadzących szkolenie zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe w międzynarodowym współzawodnictwie sportowym lub w krajowym współzawodnictwie sportowym mogą być przyznawane przez jednostki samorządu terytorialnego i finansowane z budżetu tych jednostek (art. 31 ust. 2 ww. ustawy o sporcie).

Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego określa, w drodze uchwały, szczegółowe zasady, tryb przyznawania i pozbawiania oraz rodzaje i wysokość stypendiów sportowych, nagród i wyróżnień, o których mowa w ust. 1 i 2, biorąc pod uwagę znaczenie danego sportu dla tej jednostki samorządu terytorialnego oraz osiągnięty wynik sportowy (art. 31 ust. 3 powyższej ustawy o sporcie).

Art. 35 ust. 5 ustawy o sporcie stanowi, iż jednostki samorządu terytorialnego mogą ustanawiać wyróżnienia i nagrody pieniężne dla trenerów oraz innych osób wyróżniających się osiągnięciami w działalności sportowej. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, w drodze uchwały, określi warunki i tryb przyznawania wyróżnień i nagród pieniężnych, o których mowa w ust. 5, oraz rodzaje wyróżnień i wysokość nagród pieniężnych, biorąc pod uwagę znaczenie osiągnięć dla danej społeczności lokalnej (art. 35 ust. 6 tejże ustawy).

Przenosząc powołane powyżej przepisy prawa na grunt analizowanej sprawy, stwierdzić należy, iż w sytuacji, gdy przedmiotowe nagrody przyznawane są dla trenerów, czyli dla tych osób fizycznych, które zostały wymienione w treści art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to wówczas wskazany przychód należy przypisać do działalności wykonywanej osobiście, o której mowa właśnie w tym przepisie.

W świetle powyższego, z tytułu wypłaty opisanych nagród sportowych na rzecz trenerów na Wnioskodawcy ciąży obowiązek pobrania od przychodów zaliczki na podatek dochodowy, zgodnie z art. 41 ust. 1 tej ustawy, w terminie określonym w art. 42 ust. 1 ustawy. Rzeczone zaliczki winny być co do zasady pobierane przy zastosowaniu najniższej stawki podatkowej, po uprzednim pomniejszeniu przychodu o koszty jego uzyskania, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 4 cyt. ustawy podatkowej. Zaznaczyć przy tym należy, iż w przypadku nagród rzeczowych zastosowanie znajdzie art. 41 ust. 7 pkt 3 tejże ustawy. Przychód ten oraz pobrana zaliczka na podatek dochodowy winny być wykazane w informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) sporządzonej za dany rok podatkowy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika