Czy przychody uzyskane ze sprzedaży działek będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od (...)

Czy przychody uzyskane ze sprzedaży działek będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 01.08.2006r. (data wpływu 03.08.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 03.08.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości.


Z uwagi na braki formalne wniosku Wnioskodawca został wezwany do uzupełnienia złożonego wniosku. Wniosek został prawidłowo uzupełniony (data wpływu: 21.08.2007r.).


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


W dniu 14.01.1999r. Wnioskodawca, nabył w drodze darowizny gospodarstwo rolne złożone z 5 działek, które w dokumentacji geodezyjnej oznaczone są jako grunty orne, sady, łąki oraz pastwiska. Dnia 22.07.2005r. Wnioskodawca przekazał w drodze darowizny jedną działkę (grunty orne) swoim rodzicom. 23.09.2005r. Wnioskodawca dokonał podziału geodezyjnego dwóch działek: pierwszą o pow. ok. 33 arów (sady, pastwiska) podzielił na dwie części, natomiast drugą działkę o pow. ok. 30 arów (grunty orne) podzielił na cztery części. Następnie Urząd Gminy wydał warunki zabudowy na powstałe nowe działki. Dnia 20.01.2006r. Wnioskodawca dokonał sprzedaży jednej działki powstałej z dokonanego wcześniej podziału geodezyjnego.


W przyszłości tj. w 2008 roku lub później Wnioskodawca chciałby dokonać sprzedaży innych działek (maksymalnie dwóch ) powstałych po dokonanym podziale. Przedmiotowe grunty nigdy nie były przedmiotem działalności gospodarczej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy przychody uzyskane ze sprzedaży działek będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy przychód uzyskany ze sprzedaży działek nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Jednym ze źródeł przychodów, wskazanym przez ustawodawcę w treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r., Nr 14 poz. 176 ze zm.) jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości ? jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Zgodnie z ust. 2 pkt 3 powyższego artykułu przepisów tych nie stosuje się do składników majątku, o których mowa w art. 14 ust 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą. W związku z powyższym nadmienia się również, że nawet jeżeli przed zbyciem składniki majątku związane z działalnością gospodarczą zostały z niej wycofane, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat, z wyjątkiem budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie, to uzyskany przychód jest przychodem z działalności gospodarczej.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, stąd też należy odnieść się do przepisów Kodeksu cywilnego. Zgodnie z treścią art. 46 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r., Nr 16, poz. 93 ze zm.), nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Polskie prawo własności wyróżnia więc trzy rodzaje nieruchomości: gruntowe, budynkowe, części budynków (lokalowe).

W świetle przytoczonej definicji przepisy prawa cywilnego traktują nieruchomości gruntowe jako jedną kategorię nieruchomości, nie różnicując ich ze względu na ich przeznaczenie czy funkcję. Stąd również znaczenie nieruchomości użyte w zapisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy traktować w szerokim tego słowa znaczeniu. Z tego względu dla powstania obowiązku podatkowego na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w/w ustawy, bez znaczenia jest, czy zbywana nieruchomość stanowi grunt rolny, leśny, budowlany itp. W przepisie tym nie wprowadzono zasady odmiennego traktowania nieruchomości, w zależności od ich przeznaczenia.

Podsumowując powyższe rozważania stwierdzić należy, iż przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, nabytej przez Wnioskodawcę w 1999r. nie będzie stanowił źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Bez znaczenia jest to, iż Wnioskodawca otrzymał przedmiotowe działki w drodze darowizny. Pięcioletni termin, o którym mowa w powyższym przepisie, upłynął z końcem 2004 r. Faktu tego nie może zmienić okoliczność, iż w późniejszym okresie nastąpiła zmiana przeznaczenia przedmiotowych gruntów oraz ich podział na części.

W związku z powyższym przychód ze sprzedaży działek budowlanych, o ile nie będą wcześniej wykorzystywane w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym.


W zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości podatkiem od towarów i usług zostanie wydana odrębna interpretacja.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPP1/443-81/07-3/HMW, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika