Opodatkowanie przychodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości.

Opodatkowanie przychodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani X przedstawione we wniosku (data wpływu 11 czerwca 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 lipca 2008 r. (data wpływu 17 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości ? jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 11 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 7 lipca 2008 r. nr ILPB2/415-405/08-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku poprzez doprecyzowanie treści zaistniałego stanu faktycznego oraz przedstawienia własnego stanowiska w sprawie jego oceny prawnej.

Jednocześnie poinformowano, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ, a jego uzupełnieniem przez Wnioskodawczynię nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.


Wezwanie wysłano w dniu 7 lipca 2008 r. (data doręczenia 9 lipca 2008 r.), zaś w dniu 17 lipca 2008 r. (data nadania 15 lipca 2008 r.) do tut. organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, w której Wnioskodawczyni doprecyzowała przedstawiony we wniosku ORD ? IN stan faktyczny oraz dokonała jego oceny prawnej.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W grudniu 1989 roku zmarł ojciec Wnioskodawczyni. W czerwcu 1990 roku odbyło się postępowanie spadkowe, w wyniku którego spadek nabyli matka Zainteresowanej i czwórka dzieci. W lutym 2007 roku zmarła matka Wnioskodawczyni. W maju 2007 roku odbyło się postępowanie spadkowe po matce, w wyniku którego spadek nabyła czwórka dzieci, każdy po 1/4 części. W sierpniu 2007 roku została sprzedana nieruchomość nabyta w spadku po matce. Część Zainteresowanej do opodatkowania to 3/32 sprzedanej nieruchomości za kwotę 26.750 zł, a podatek dochodowy to kwota 5.050 zł.

W powyższym mieszkaniu Wnioskodawczyni była zameldowana na pobyt stały w latach 1975-1982, 1995-2005 oraz od 9 lipca do 28 sierpnia 2007 roku.

Urząd Skarbowy poinformował Wnioskodawczynię, że musi Ona złożyć zeznanie podatkowe PIT-36, co uczyniła z obowiązku do dnia 30 kwietnia 2008 roku.

Po złożeniu zeznania Zainteresowana powzięła informację, że nie w każdej sytuacji powstaje zobowiązanie podatkowe (art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Wnioskodawczyni podaje, że warunkiem zwolnienia z podatku dochodowego od przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości jest zameldowanie podatnika w zbywanym budynku na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed zbyciem nieruchomości.

W związku z powyższym Zainteresowana wskazuje, że w sprzedanej nieruchomości była zameldowana na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed jej zbyciem.

Wnioskodawczyni podkreśla, że nie złożyła oświadczenia, iż spełnia warunki do zwolnienia przedmiotowego, ponieważ została błędnie poinformowana o takiej możliwości przez urząd skarbowy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy ww. okres zameldowania w zbytej nieruchomości kwalifikuje Wnioskodawczynię do zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych...


Zdaniem Wnioskodawczyni, powinna Ona być zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.), jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r.

Natomiast do dochodów ze zbycia nieruchomości nabytych przed dniem 1 stycznia 2007 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni otrzymała w drodze spadkobrania po zmarłej w 2007 roku matce część udziału w nieruchomości. Tak więc do tej części przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 roku.

W myśl art. 30e ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) podatek dochodowy wynosi - 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.


Jednakże, zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

  1. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
  2. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
  3. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
  4. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie
  • jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.


Treść art. 21 ust. 21 ww. ustawy stanowi, że zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Należy jednak zaznaczyć, iż w dniu 9 kwietnia 2008 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 kwietnia 2008 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych praw majątkowych (Dz. U. Nr 59, poz. 361). Zgodnie z § 1 pkt 1 tego rozporządzenia termin do złożenia oświadczenia dla podatników, którzy uzyskali dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości w 2007 r. został wydłużony do dnia 30 kwietnia 2008 r.


Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Zainteresowaną we wniosku ORD ? IN wynika, iż nie złożyła Ona oświadczenia o spełnieniu warunków do skorzystania z tzw. ulgi meldunkowej w żadnym z ww. terminów.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że sam okres zameldowania na pobyt stały przez okres przekraczający 12 miesięcy przed zbyciem przez Wnioskodawczynię części nieruchomości nabytej w 2007 roku w spadku po zmarłej matce, przy nie złożeniu stosownego oświadczenia w określonym normatywnie terminie ? nie kwalifikuje Zainteresowanej do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego. Przychód uzyskany, przez Nią ze sprzedaży tej części nieruchomości podlega więc opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika