1) Czy Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna posiadająca własność lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym (...)

1) Czy Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna posiadająca własność lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym wielorodzinnym może złożyć wniosek o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych i otrzymać zwrot wydatków (od wartości VAT) za zakup materiałów budowlanych na remont dachu budynku, stanowiący część wspólną budynku w którym posiada własność lokalu?2) Jeżeli Zainteresowana może skorzystać ze zwrotu wydatków za zakup materiałów budowlanych, to czy może Ona odliczyć całość poniesionych wydatków udokumentowanych fakturą i mieszczących się w katalogu materiałów budowlanych na zakup których przysługuje zwrot części wydatków, jeżeli nie to w jakiej części może Ona uwzględnić wydatki?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 kwietnia 2012 r. (data wpływu 25 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie prawa do zwrotu podatku VAT za materiały budowlane zakupione do remontu dachu budynku, w którym Wnioskodawczyni posiada własny lokal mieszkalny ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 25 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie prawa do zwrotu podatku VAT za materiały budowlane zakupione do remontu dachu budynku, w którym Wnioskodawczyni posiada własny lokal mieszkalny.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni posiada własność lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym na ostatniej kondygnacji, w którym zarząd nieruchomością wspólną należy do współwłaścicieli wspólnoty. Z własnością lokalu związany jest udział do 366/4219 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowi prawo użytkowania wieczystego oraz części budynku i urządzeń. Ponieważ dach budynku był w bardzo złym stanie technicznym i następowały przecieki do lokalu Zainteresowanej a współwłaściciele nie wyrazili zgody na współfinansowanie kosztów jego remontu, zmuszona była zakupić niezbędne materiały i wykonać remont dachu na własny koszt. Budynek składa się z ośmiu odrębnych lokali, natomiast wyremontowana przez Zainteresowaną część to 1/4 powierzchni dachu. Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. 2005, Nr 177, poz. 1468) określającą w załączniku do ustawy wykaz robót zaliczanych do remontu budynku mieszkalnego, powyższe prace remontowe Wnioskodawczyni zakwalifikowała w kategorii I.4 .3 ?remont konstrukcji i pokrycia dachu?. Wszystkie wydatki udokumentowane są fakturami VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna posiadająca własność lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym wielorodzinnym może złożyć wniosek o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych i otrzymać zwrot wydatków (od wartości VAT) za zakup materiałów budowlanych na remont dachu budynku, stanowiący część wspólną budynku, w którym posiada własność lokalu?
  2. Jeżeli Zainteresowana może skorzystać ze zwrotu wydatków za zakup materiałów budowlanych, to czy może Ona odliczyć całość poniesionych wydatków udokumentowanych fakturą i mieszczących się w katalogu materiałów budowlanych, na zakup których przysługuje zwrot części wydatków, jeżeli nie to w jakiej części może Ona uwzględnić wydatki?

Zdaniem Wnioskodawczyni, opierając się na treści art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. 2005, Nr 177 poz. 1463) dokonany przez Nią remont 1/4 części dachu mieści się w katalogu prac, za które przysługuje zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych.

W ocenie Zainteresowanej spełnia wszystkie wymogi ustawowe, tj. posiada własność lokalu, wydatki poniosła jako osoba fizyczna i nie dokonywała czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1 ww. ustawy jako podatnik podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Stąd też Wnioskodawczyni może złożyć wniosek o zwrot wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych uwzględniając wszystkie wydatki poniesione na remont dachu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 177, poz. 1468 ze zm.).

W myśl art. 3 ust. 1 ww. ustawy, osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:

  1. budową budynku mieszkalnego;
  2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
  3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Przepis art. 3 ust. 2 ww. ustawy stanowi, iż zwrot, o którym mowa w ust. 1 dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r.

Zgodnie z art. 3 ust. 3 ww. ustawy zwrot, o którym mowa powyżej, dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 3 ust. 4 ww. ustawy, dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, o których mowa w ust. 1, jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej.

Natomiast zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

W myśl art. 4 ust. 2 ww. ustawy, prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna posiada:

  1. prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r., Nr 207 , poz. 2016 ze zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3,
  2. pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 ww. ustawy zwrot, o którym mowa w art. 3 ust. 1, dokonywany jest na wniosek osoby fizycznej złożony w urzędzie skarbowym.

Przepis art. 5 ust. 5 powyższej ustawy stanowi, iż do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy załączyć kopię:

  1. pozwolenia na budowę albo - w przypadku remontu, o którym mowa w ust. 4 pkt 7 - dokumentu potwierdzającego tytuł prawny osoby fizycznej do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego,
  2. faktur dokumentujących poniesione wydatki, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Z treści powołanych wyżej przepisów wynika jednoznacznie, iż prawo do ubiegania się o zwrot części podatku od towarów i usług zawartego w cenie poniesionych wydatków przysługuje m.in. pod warunkiem, że osoba fizyczna, która poniosła wydatki na remont budynku mieszkalnego bądź lokalu mieszkalnego posiada tytuł prawny do ww. oraz faktury, które potwierdzają poniesienie wydatków i są wystawione na osobę fizyczną ubiegającą się o zwrot. Ponadto złożony wniosek winien zawierać m.in. oświadczenie o zakresie przeprowadzonego remontu, jeżeli roboty te nie wymagają pozwolenia na budowę.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, iż Zainteresowana posiada własność lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym (8 współwłaścicieli), z którym związany jest udział do 366/4219 części w nieruchomości wspólnej stanowiący prawo użytkowania wieczystego oraz części budynku i urządzeń. Z uwagi na zły stan dachu w budynku oraz, to że współwłaściciele tego budynku nie wyrazili zgody na współfinansowanie kosztów remontu dachu, Wnioskodawczyni wykonała remont dachu na własny koszt w odniesieniu do jego 1/4 powierzchni. Wszystkie poniesione wydatki udokumentowane są fakturami VAT wystawionymi na imię i nazwisko Zainteresowanej.

Zauważyć przy tym należy, iż w budynku wielorodzinnym obok posiadanych przez współwłaścicieli poszczególnych lokali mieszkalnych pozostają części wspólne tego budynku, tj. w ramach odpowiedniego udziału ułamkowego we współwłasności łącznej odnoszącej się do części wspólnych budynku pozostają, np. klatka schodowa, piwnica, dach, itp.

Podkreślić należy, iż cytowana ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, w sposób odrębny nie reguluje sytuacji, gdy będący przedmiotem prowadzonej inwestycji budynek mieszkalny jest w posiadaniu kilku współwłaścicieli.

Zatem odnosząc przedstawiony stan faktyczny do obowiązujących przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że Wnioskodawczyni posiadając tytuł prawny do lokalu mieszkalnego oraz będąc współwłaścicielem budynku, w którym ów lokal się znajduje, ma prawo samodzielnie ubiegać się o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z ww. inwestycją, bowiem na Nią wystawione są imienne faktury VAT.

Wnioskodawczyni może ubiegać się o zwrot całości poniesionych przez Nią wydatków w związku z remontem dachu, udokumentowanych fakturą VAT i mieszczących się w katalogu materiałów budowlanych, na zakup których przysługuje zwrot części wydatków w rozumieniu przepisów ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika