Opodatkowanie przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w oparciu o ustawę o podatku dochodowym od (...)

Opodatkowanie przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w oparciu o ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obow. od 1 stycznia 2007 r.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani ? przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2008 r. (data wpływu ? 19 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego ? jest:

  • nieprawidłowe w części dotyczącej wystąpienia obowiązku podatkowego, wysokości podatku oraz momentu upływu terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • prawidłowe w części dotyczącej możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.


UZASADNIENIE


W dniu 19 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 5 września 2001 r., w wyniku porozumienia ze Spółdzielnią Mieszkaniową, po wniesieniu 50% wartości mieszkania spółdzielczego, Wnioskodawczyni zawarła z ww. spółdzielnią umowę o spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkaniowego. Porozumienie warunkowało ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie jej na rzecz Zainteresowanej jako nabywcy, po wpłaceniu całej wartości mieszkania. W związku z terminowym wywiązywaniem się przez Wnioskodawczynię z warunków porozumienia w dniu 1 października 2004 roku spółdzielnia zawarła z Nią umowę o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Zamiarem Wnioskodawczyni jest sprzedanie przedmiotowego mieszkania wiosną 2009 roku. Środki pozyskane ze sprzedaży zamierza Ona przeznaczyć na przedterminową spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego w banku w dniu 31 października 2007 roku na nabycie nowego lokalu mieszkalnego na rynku pierwotnym (umowa przedwstępna kupna-sprzedaży została zawarta 4 września 2007r., płatność w czterech transzach ? wszystkie środki zostały przelane na konto Spółdzielni, planowany termin ustanowienia odrębnej własności lokalu ? podpisanie aktu notarialnego w ciągu trzech miesięcy od 30 września 2008 r.), celem bezpośredniego zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych Zainteresowanej w nowej lokalizacji.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy planowane zbycie posiadanego lokalu mieszkalnego przez Wnioskodawczynię objęte jest podatkiem...
  2. Jeżeli tak to z jaką taryfą...
  3. Jeśli tak, to czy zbycie tego lokalu bez podatku może nastąpić od dnia 1 października 2009 r., czy też 1 stycznia 2010 r....
  4. Czy Zainteresowana może skorzystać ze zwolnienia z podatku w przypadku wydatkowania pozyskanych ze sprzedaży środków na spłatę kredytu hipotecznego w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 21 ust. 1 pkt 32...


Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych sprzedaż lokalu pociąga za sobą obowiązek podatkowy w wysokości 2% wartości przez okres 5 lat od daty nabycia prawa własności lokalu tj. w tym przypadku do dnia 30 września 2009 roku. Uważa Ona, że po tym terminie nie powstaje obowiązek podatkowy w wyniku sprzedaży przedmiotowego lokalu.

Tym niemniej Zainteresowana uważa, że w każdym momencie ma prawo do skorzystania ze zwolnienia z powyższego podatku zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

  • nieprawidłowe w części dotyczącej wystąpienia obowiązku podatkowego, wysokości podatku oraz momentu upływu terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • prawidłowe w części dotyczącej możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Natomiast w oparciu o art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r.


Istotne dla rozpatrywanej sprawy jest ustalenie z jaką datą nastąpiło nabycie przez Wnioskodawczynię tytułu własności do przedmiotowego lokalu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż umowa o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego ze spółdzielnią mieszkaniową została zawarta w dniu 1 października 2004 r. Tym samym w przypadku Wnioskodawczyni zastosowanie będą miały zasady obowiązujące do 31 grudnia 2006 r. (nabycie własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego ? w 2004 r.)

Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Stosownie do art. 28 ust. 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy wg miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że uzyskany przychód ze sprzedaży wyda na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e). ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)- c) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
  • na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a) (tj. art. 21 ust 1 pkt 32 lit.a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów, o ile podatnik nie odliczał lub nie odlicza odsetki od kredytu lub pożyczki na podstawie art. 26b (w ramach tzw. ulgi odsetkowej) wyżej cyt. ustawy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni zamierza nabyty lokal mieszkalny w 2004 r. sprzedać w 2009 r. Uzyskane ze sprzedaży tego mieszkania środki pieniężne przeznaczy Ona na przedterminową spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego w banku w dniu 31 października 2007 roku na nabycie nowego lokalu mieszkalnego na rynku pierwotnym.

Podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu powyższego zwolnienia jest wyłącznie przeznaczenie przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości na cele i w terminach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wyliczenie zawartych w tym przepisie wydatków mieszkaniowych, których realizacja powoduje zwolnienie z opodatkowania kwot przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości ma charakter enumeratywny.


W przedstawionym przez Zainteresowaną zdarzeniu przyszłym ze zwolnienia z opodatkowania korzystać zatem będą przychody ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w 2009 r. w części wydatkowanej na spłatę kredytu hipotecznego, dokonaną po dniu uzyskania przedmiotowego przychodu.

W uzupełnieniu tut. organ pragnie wyjaśnić, iż jeżeli planowana przez Zainteresowaną sprzedaż lokalu mieszkalnego zostanie dokonana w 2010 r. tj. po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (2004 r.), to odpłatne zbycie tego lokalu mieszkalnego nie będzie stanowiło źródła przychodu w rozumieniu ww. przepisów.

Zatem wskazana przez Wnioskodawczynię data transakcji ?po 30 września 2009 r.? ale do 31 grudnia 2009 r. w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do przychodu ze sprzedaży tego mieszkania skutkuje tym, iż otrzymany w tym okresie przychód ? podlega opodatkowaniu (nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło w 2004 r., a jego sprzedaż do końca 2009 r. ? tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego). Jednakże jak wyjaśniono w uzasadnieniu (powyżej), stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 po spełnieniu okoliczności wymienionych w tym przepisie, Wnioskodawczyni ma prawo do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego .


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika