Czy renta otrzymywana z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych Republiki Federalnej Niemiec podlega (...)

Czy renta otrzymywana z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych Republiki Federalnej Niemiec podlega opodatkowaniu w Polsce w związku z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 18 ust. 2 umowy z dnia 14 maja 2003 roku zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2012 r. (data wpływu 26 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania renty wdowiej otrzymywanej z Niemiec ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 26 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania renty wdowiej otrzymywanej z Niemiec.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni mieszka na stałe w Polsce, osiąga dochody z tytułu umowy o pracę i prowadzi samodzielne gospodarstwo domowe. Zainteresowana ma na utrzymaniu małoletnią córkę.

W 2009 roku zmarł mąż Wnioskodawczyni. W związku z zatrudnieniem męża na terenie Niemiec Zainteresowanej została przyznana renta wdowia, natomiast córce renta półsieroca.

Świadczenia zagraniczne zostały przyznane decyzjami z dnia 14 marca 2011 r. z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych, tj. Deutsche Rentenversicherung (?).

Renty z Niemiec wypłacane są w kwotach brutto i Wnioskodawczyni jest zobowiązana do rozliczenia się z otrzymanych świadczeń w Niemieckim Urzędzie Skarbowym, tj. w Finanzamt (?).

Wpłaty renty zagranicznej dokonano w 2011 r. z wyrównaniem od dnia 27 września 2009 r., tj. dnia zgonu męża. Środki w łącznej kwocie 2.374,49 EUR zostały przelane na konto Zainteresowanej w banku. Bank jako płatnik pobrał od części środków zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych i po zakończeniu 2011 r. przesłał Zainteresowanej informację PIT-11 wykazując przychód z tytułu emerytur-rent zagranicznych w kwocie 2.541 PLN oraz pobraną zaliczkę na podatek w kwocie 457 PLN.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy renta otrzymywana z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych Republiki Federalnej Niemiec podlega opodatkowaniu w Polsce w związku z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 18 ust. 2 umowy z dnia 14 maja 2003 r. zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku?


Zdaniem Wnioskodawczyni, renta wdowia otrzymywana z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych z Niemiec nie podlega opodatkowaniu w Polsce w myśl art. 3 ust. 1 i art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z powołanym art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Natomiast w myśl art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepis art. 3 ust. 1, la, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

W przedmiotowej sprawie znajdują zastosowanie uregulowania zawarte umowie z dnia 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90), która to umowa obowiązuje od dnia 1 stycznia 2005 r.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ww. umowy, emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w umawiającym się Państwie z drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym Państwie.

Z kolei zgodnie z art. 18 ust. 2 ww. umowy, bez względu na postanowienia ustępu 1 niniejszego artykułu płatności otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu w tym drugim Państwie.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż emerytury i renty otrzymywane z Niemiec, wypłacane osobom mającym miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu w Polsce. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy świadczenia są wypłacane z niemieckiego obowiązkowego system ubezpieczeń socjalnych Republiki Federalnej Niemiec, bowiem wówczas stosownie do ww. art. 18 ust. 2 umowy płatności takie podlegają opodatkowaniu tylko w państwie źródła, tj. w Niemczech.

Świadczeniami, których dotyczą postanowienia art. 18 ust. 2 są między innymi świadczenia przyznawane przez Niemiecką Federalną Instytucję Ubezpieczeń Rentowych ? Deutsche Rentenversicherung.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni uważa, że renta wdowia wypłacana od 2011 r. z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych Niemiec zgodnie z art. 18 ust. 2 umowy z dnia 14 maja 2003 r. w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu od majątku, nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

W takiej sytuacji płatnik - bank w Polsce nie powinien od tych należności pieniężnych pobierać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Ponadto, nie będzie w tej sytuacji miała zastosowania metoda unikania podwójnego opodatkowania, gdyż przedmiotowe dochody zgodnie z cytowaną umową podlegają wyłącznie opodatkowaniu tylko Niemczech i tym samym nie występuje podwójne opodatkowanie.

W związku z czym renta z Niemiec nie podlega uwzględnieniu dla celów progresji przy obliczaniu podatku od pozostałego dochodu podlegającego opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika