Zwolnienie z opodatkowania odszkodowania przyznanego na podstawie ubezpieczenia OC.

Zwolnienie z opodatkowania odszkodowania przyznanego na podstawie ubezpieczenia OC.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2010 r. (data wpływu 10 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni podaje, iż dnia 7 maja 2009 r. zmarła Jej matka. Śmierć wyżej wymienionej była skutkiem wypadku komunikacyjnego. Oskarżony, który prawomocnym wyrokiem sądu został uznany za winnego spowodowania wypadku, miał zawarta polisę ubezpieczeniową OC.

Zainteresowana podaje, iż w związku z przysługującymi z tytułu śmierci matki roszczeniami, kancelaria adwokacka, występująca w Jej imieniu, wystosowała do firmy, w której oskarżony był ubezpieczony, pisemne zgłoszenie szkody i roszczeń.

W zgłoszeniu tym wniesiono o:

  • przyznanie i wypłatę kwoty stanowiącej wartość poniesionych kosztów pogrzebu (do zgłoszenia dołączono faktury potwierdzające poniesienie kosztów związanych z pogrzebem, wieńcami, urną oraz nagrobkiem) ? na podstawie art. 446 § 1 Kodeksu cywilnego,
  • przyznanie i wypłatę kwoty tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i cierpienie psychiczne ? na postawie art. 446 § 4 Kodeksu cywilnego.

W odpowiedzi na zgłoszenie ww. firma ubezpieczeniowa rozpatrzyła dotychczas część zgłoszonych roszczeń. W pisemnym uzasadnieniu ubezpieczyciel przyznał na rzecz Wnioskodawczyni odpowiednio kwoty z tytułu zadośćuczynienia na podstawie art. 446 § 4 Kodeksu cywilnego oraz kwotę stanowiąca odszkodowanie z tytułu poniesionych kosztów pogrzebu. Kwoty te zostały przekazane na rachunek bankowy Zainteresowanej.

Ponadto, Wnioskodawczyni pragnie zaznaczyć, iż postępowanie odszkodowawcze toczy się nadal. Dotychczas wypłacono kwoty w ramach przyjętej odpowiedzialności cywilnej i po uwzględnieniu kwoty bezspornej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dalszych roszczeń Zainteresowana będzie musiała dochodzić na drodze sądowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy i w jakim terminie Wnioskodawczyni jest zobowiązana zapłacić podatek dochodowy od odszkodowania w związku ze śmiercią swojej matki z tytułu poniesionych kosztów pogrzebu oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę ? przewidzianego w art. 446 Kodeksu cywilnego, które to odszkodowanie zostało przyznane i wypłacone przez firmę ubezpieczeniową, z którą miał zawartą polisę ubezpieczeniową OC sprawca wypadku, będącego bezpośrednią przyczyną śmierci matki Zainteresowanej...

Zdaniem Wnioskodawczyni, Jej roszczenie zostało uznane i wypłacone przez firmę ubezpieczeniową, z którą sprawca wypadku miał zawartą polisę OC. Wypłata przedmiotowego odszkodowania nastąpiła na postawie art. 446 Kodeksu cywilnego oraz dotyczyła kwoty bezspornej. Zainteresowana podnosi, iż koszty pogrzebu udokumentowane zostały fakturami, zaś zadośćuczynienie przyznano zgodnie z przepisami, z uwagi na ból, cierpienie, żal i cios psychiczny po stracie najbliższej osoby.

W opinii Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odszkodowania lub zadośćuczynienia są zwolnione od podatku dochodowego.

Ponadto, Zainteresowana stoi na stanowisku, iż zwolnione są również kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych (art. 21 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:

  1. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,
  2. dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15.


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni na podstawie art. 446 § 1 Kodeksu cywilnego otrzymała od firmy ubezpieczeniowej zwrot kosztów pogrzebu matki, która poniosła śmierć w wypadku komunikacyjnym. Ponadto, na podstawie art. 446 § 4 ww. Kodeksu wypłacono Zainteresowanej część kwoty tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę w związku ze śmiercią matki. Zarówno zadośćuczynienie, jak i zwrot kosztów pogrzebu, zostały wypłacone przez ubezpieczyciela, z którym sprawca wypadku miał zawartą polisę ubezpieczeniową OC.

Stosownie do art. 446 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) wskazać należy, iż jeżeli wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia nastąpiła śmierć poszkodowanego, zobowiązany do naprawienia szkody powinien zwrócić koszty leczenia i pogrzebu temu, kto je poniósł.

Natomiast, zgodnie z art. 446 § 4 ww. ustawy, sąd może także przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

W związku z powyższym, stwierdzić należy, że otrzymana przez Wnioskodawczynię kwota z tytułu zadośćuczynienia oraz zwrotu kosztów pogrzebu jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako otrzymana z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Zatem Zainteresowana nie jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od otrzymanej kwoty.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika