Czy mimo uzyskania pozwolenia na budowę sprzedaż działki będzie zwolniona z podatku dochodowego?

Czy mimo uzyskania pozwolenia na budowę sprzedaż działki będzie zwolniona z podatku dochodowego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 czerwca 2011 r. (data wpływu 6 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 6 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości oraz w zakresie podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 30 października 2002 r. Wnioskodawca wraz z żoną nabył działkę rolną o powierzchni 0,2412 ha zabudowaną budynkami i budowlami po byłej oczyszczalni ścieków przeznaczonymi do rozbiórki. Przez lata działka nie była użytkowana. W międzyczasie gmina uchwaliła nowy plan zagospodarowania przestrzennego i działka uzyskała status działki budowlanej. W momencie zakupu nabywcy nie mieli sprecyzowanego planu co do wykorzystania działki, po prostu cena była okazyjna (5 100,00 zł) i dlatego ją kupili. W ostatnich miesiącach Wnioskodawca wystąpił do starostwa o pozwolenie na budowę sześciu wolnostojących budynków mieszkalnych. Zainteresowany planował podzielić działkę na sześć części i sprzedać je wraz z pozwoleniami na budowę. Jednak ostatnio Wnioskodawca prowadzi rozmowy z inwestorem, który chce kupić całość wraz z pozwoleniami. Na działce przed sprzedażą nie będą wykonywane żadne prace budowlane, możliwe jest jednak, że do działki Wnioskodawca doprowadzi media. Zainteresowany wskazuje, że nie posiada innych gruntów przeznaczonych na sprzedaż, dotychczas nie sprzedał również żadnej działki budowlanej i poza opisaną powyżej działką nie planuje w najbliższych latach innych tego typu transakcji. Nie prowadzi również działalności gospodarczej. Planowana cena sprzedaży na pewno przekroczy kwotę zwolnienia z podatku VAT wynoszącą 150 000,00 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy mimo uzyskania pozwolenia na budowę sprzedaż działki będzie zwolniona z podatku dochodowego...

Zdaniem Wnioskodawcy, do sprzedaży będzie miał zastosowanie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym, zgodnie z którym źródłem przychodu jest sprzedaż nieruchomości dokonana przez upływem 5 lat od nabycia. Sprzedaż następuje po ponad 8 latach od nabycia, zatem przychód uzyskany ze sprzedaży nie będzie przychodem podlegającym opodatkowaniu. Fakt uzyskania pozwolenia na budowę 6 domów nie wpływa na opodatkowanie sprzedaży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

? jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W świetle powyższego, odpłatne zbycie (np. sprzedaż) nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, stanowi źródło przychodu w rozumieniu tego przepisu, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie, tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w 2002 r. Wnioskodawca wraz z żoną zakupił nieruchomość w postaci działki o powierzchni 0,2412 ha zabudowaną budynkami i budowlami po byłej oczyszczalni ścieków. Obecnie w związku z uchwaleniem nowego planu zagospodarowania przestrzennego ww. działka posiada status działki budowlanej. W związku z powyższym Wnioskodawca planuje ją sprzedać. Pierwotnie Zainteresowany zamierzał podzielić ww. działkę na sześć części i sprzedać je wraz uzyskanymi pozwoleniami na budowę. Obecnie jednak znalazł się nabywca zainteresowany zakupem całej przedmiotowej nieruchomości.

Reasumując, stwierdzić należy, iż sprzedaż przedmiotowej nieruchomości ? ponieważ zostanie dokonana po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie ? nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, przedmiotowa sprzedaż nie skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie informuje się, że w przedmiocie podatku od towarów i usług wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika