Czy w dniu wypłaty świadczenia wynikającego z podpisanej ugody na okoliczność wypłaty renty w jednej (...)

Czy w dniu wypłaty świadczenia wynikającego z podpisanej ugody na okoliczność wypłaty renty w jednej oszacowanej przez strony kwocie, płatnik (spółka) będzie zobowiązany do potrącenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, czy świadczenie to będzie traktowane identycznie jak wypłata comiesięczna renty i zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych na podst. art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko SPÓŁKI AKCYJNEJ w LIKWIDACJI, przedstawione we wniosku z dnia 16.08.2007r. (data wpływu 20.08.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 20 sierpnia 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od dochodowego osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca ? jest w stanie likwidacji, proces ten jest na ukończeniu. Wyrokami sądowymi i podpisanymi ugodami Spółka została zobowiązana do wypłaty osobom, które w wyniku zatrudnienia w spółce doznały uszczerbku na zdrowiu rent dożywotnich. Aby zakończyć proces likwidacji i wyrejestrować spółkę należy zaspokoić wszystkich wierzycieli, także byłych pracowników otrzymujących renty.

Są one wypłacane miesięcznie i zwolnione od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Aby jak najszybciej spełnić świadczenie wobec ww. podpisano ugody mające na celu określenie kwoty jaką należałoby (jakiej oczekują wierzyciele) wypłacić do wyczerpania roszczeń z tytułu ustalonej miesięcznej renty i wypłacania tej wartości jako świadczenia jednorazowego, w zamian byli pracownicy nie będą mieli wobec spółki żadnych roszczeń.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w dniu wypłaty świadczenia wynikającego z podpisanej ugody na okoliczność wypłaty renty w jednej oszacowanej przez strony kwocie, płatnik (spółka) będzie zobowiązany do potrącenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, czy świadczenie to będzie traktowane identycznie jak wypłata comiesięczna renty i zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych na podst. art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy...

Zdaniem Wnioskodawcy mimo zawarcia nowej ugody i zamiany świadczenia periodycznego na jednorazowe nie zmienia to jego charakteru, będzie więc to w dalszym ciągu renta z tytułu utraty zdolności do pracy zarobkowej i zmniejszenia widoków na przyszłość i jako taka podlegać będzie zwolnieniu z podatku dochodowego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są odszkodowania w postaci renty, otrzymane na podstawie przepisów prawa cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość.

Podstawą prawną do dochodzenia odszkodowań, o których mowa wyżej jest przepis art. 444 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16., poz. 93 ze zm.). Z treści powyższego przepisu wynika, iż poszkodowany, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty.

Natomiast zgodnie z art. 447 ww. ustawy sąd może z ważnych powodów, na żądanie poszkodowanego, przyznać mu zamiast renty lub jej części odszkodowanie jednorazowe. Dotyczy to w szczególności wypadku, gdy poszkodowany stał się inwalidą, a przyznanie jednorazowego odszkodowania ułatwi mu wykonywanie nowego zawodu.

Dopuszczalne jest również zawarcie umowy, mającej charakter ugody, na podstawie której poszkodowany otrzymuje zamiast renty jednorazowe odszkodowanie ? o ile przemawiają za tym ważne powody. Art. 907 § 2 Kodeksu cywilnego stanowi bowiem, że jeżeli obowiązek płacenia renty wynika z ustawy, każda ze stron może w razie zmiany stosunków żądać zmiany wysokości lub czasu trwania renty, chociażby były one wcześniej ustalone w orzeczeniu sądowym lub umowie. Na tej podstawie można dokonać m.in. zamiany renty na świadczenie jednorazowe. Do ważnych powodów i zmiany stosunków można zaliczyć m.in. likwidację podmiotu zobowiązanego do wypłaty renty.

Wobec powyższego, wypłata byłym pracownikom jednorazowego odszkodowania w postaci skapitalizowanej renty, przyznanego na podstawie ugody zawartej między stronami, w zamian za miesięczną rentę, w wysokości uwzględniającej należną rentę i prawdopodobny czas trwania obowiązku rentowego, będzie zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika