Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 1 sierpnia 2013 r. (data wpływu: 5 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 5 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni razem z mężem planują zakupić częściowo za środki własne, a częściowo na kredyt, nieumeblowany lokal mieszkalny, który częściowo będzie wynajmowany wyłącznie na cele mieszkaniowe. Blok, w którym znajduje się mieszkanie został oddany do użytku w 1982 r. i służy od co najmniej 5 lat jako lokal mieszkalny, na co będzie stosowne oświadczenie w akcie notarialnym. Małżonkowie posiadają kopie aktów notarialnych poprzedniej właścicielki, z których wynika, że lokal służył celom mieszkaniowym dłużej niż 5 lat.

Małżonkowie mają wspólnotę majątkową, a mąż Zainteresowanej prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych, jest czynnym podatnikiem VAT oraz dodatkowo jest zatrudniony na umowę o pracę.

Wnioskodawczyni nie pracuje, nie ma przychodów, nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej i nie jest czynnym podatnikiem VAT.

Rozliczenia rocznego podatku od osób fizycznych małżonkowie dokonują wspólnie na formularzu PIT-36. Zainteresowana, ani małżonek nie posiadają innych lokali mieszkalnych, z których czerpią dochody z tytułu najmu.

Przychody z najmu w całości będą przychodem Zainteresowanej, na co złoży stosowne oświadczenia w urzędzie skarbowym i będą rozliczane na zasadach ogólnych jako najem prywatny. Wnioskodawczyni nie będzie prowadzić najmu w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej. Lokal ten nie będzie wykorzystywany przez męża do Zainteresowanej do działalności gospodarczej męża Wnioskodawczyni.

Zakupione mieszkanie Zainteresowana zamierza przyjąć w całości do ewidencji środków trwałych na podstawie notarialnego aktu zakupu i zastosować podwyższoną stawkę amortyzacji wynoszącą maksymalnie 10% w skali rocznej. Odpisy amortyzacyjne, odsetki od kredytu, a także poniesione koszty na urządzenie mieszkania oraz remonty zamierza odpisać od przychodu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy jeżeli małżonkowie sprzedadzą (jako majątek wspólny) ten lokal mieszkalny po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dokonali zakupu razem z mężem, kwota uzyskana z tytułu sprzedaży tego lokalu nie będzie źródłem przychodu (dla Wnioskodawczyni i męża Wnioskodawczym) w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. i nie zapłacą podatku dochodowego (Zainteresowana oraz mąż Zainteresowanej) od kwoty sprzedaży, pomimo, że odpisy amortyzacyjne, odsetki od kredytu, a także poniesione koszty na urządzenie mieszkania oraz remonty Wnioskodawczyni będzie odpisywać od przychodu z tytułu najmu na zasadach ogólnych, a rozliczenie roczne podatku dochodowego od osób fizycznych zamierza dokonać wspólnie z małżonkiem na formularzu PIT-36?

Zdaniem Wnioskodawczyni, kwota ze sprzedaży tego lokalu mieszkalnego (jako majątku wspólnego) po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym małżonkowie dokonali zakupu, nie będzie źródłem przychodu (dla Zainteresowanej i męża Zainteresowanej) w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. i małżonkowie nie zapłacą (Wnioskodawczyni oraz mąż Wnioskodawczyni) podatku dochodowego od kwoty sprzedaży, pomimo, że odpisy amortyzacyjne, odsetki od kredytu, a także poniesione koszty na urządzenie mieszkania oraz remonty Zainteresowana będzie odpisywać od przychodu z tytułu najmu na zasadach ogólnych, a rozliczenia roczne podatku dochodowego od osób fizycznych małżonkowie mogą dokonać wspólnie z małżonkiem na formularzu PIT-36.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawczyni powołała interpretacje indywidualne o sygnaturach IPPB1/415-257/12-4/JB oraz IPTPB1/415-227/13-2/KSU.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), odpłatne zbycie nieruchomości może stanowić źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lub w art. 10 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 14 tej ustawy.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

? jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl natomiast art. 10 ust. 3 ww. ustawy, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Podkreślić należy, iż przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie ? nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Wobec powyższego, w przypadku sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment i sposób ich nabycia.

Odrębnym źródłem przychodów jest natomiast wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolnicza działalności gospodarcza.

Z kolei przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

? ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z przychodów z działalności gospodarczej wyłączone zostały przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych wymienionych w art. 14 ust. 2c ww. ustawy, nawet jeżeli wykorzystywane były na potrzeby związane z działalnością gospodarczą.

W myśl art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

W świetle cytowanych powyżej przepisów należy zauważyć, że istnieją sytuacje, w których nawet przychód z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi w prowadzonej działalności gospodarczej nie stanowi przychodu z tej działalności; sytuacje takie występują bowiem wtedy, kiedy rzeczone składniki są nieruchomościami mieszkalnymi.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni razem z mężem planują zakupić częściowo za środki własne, a częściowo na kredyt, nieumeblowany lokal mieszkalny, który częściowo będzie wynajmowany wyłącznie na cele mieszkaniowe. Przychody z najmu w całości będą przychodem Zainteresowanej, na co złoży stosowne oświadczenia w urzędzie skarbowym i będą rozliczane na zasadach ogólnych jako najem prywatny. Wnioskodawczyni nie będzie prowadzić najmu w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej. Lokal ten nie będzie wykorzystywany przez męża do Zainteresowanej do działalności gospodarczej męża Wnioskodawczyni. Zakupione mieszkanie Zainteresowana zamierza przyjąć w całości do ewidencji środków trwałych na podstawie notarialnego aktu zakupu i zastosować podwyższoną stawkę amortyzacji wynoszącą maksymalnie 10% w skali rocznej. Odpisy amortyzacyjne, odsetki od kredytu, a także poniesione koszty na urządzenie mieszkania oraz remonty zamierza odpisać od przychodu.

Reasumując, skutki podatkowe sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego należy rozpatrywać na podstawie uregulowań wynikających z ww. art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że opisane we wniosku zbycie rzeczonego lokalu mieszkalnego ? jeżeli faktycznie zostanie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie ? nie będzie stanowiło dla Wnioskodawczyni źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, na Zainteresowanej nie będzie ciążył obowiązek rozliczenia niniejszej transakcji w zeznaniu podatkowym, ani też zapłaty z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie, w odniesieniu do przywołanych przez Zainteresowaną rozstrzygnięć organów podatkowych, tut. Organ informuje, że wydane zostały one w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania, ani konsekwencji wiążących, w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego.

Końcowo, tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, że interpretacje prawa podatkowego wydaje się wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie.

Z uwagi na to, że przedmiotowy wniosek został złożony przez jednego ze współwłaścicieli nieruchomości, zaznacza się, że interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla drugiego ze współwłaścicieli, tj. męża Zainteresowanej.

Mąż Wnioskodawczyni, chcąc uzyskać interpretację indywidualną, powinien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika