Obowiązki płatnika. sygn: ILPB2/415-762/14-2/WS

Obowiązki płatnika.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy reprezentowanego przez S.A., przedstawione we wniosku z dnia 2 lipca 2014 r. (data wpływu 7 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Fundusz Inwestycyjny Otwarty, jest funduszem inwestycyjnym w rozumieniu ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz.U. Nr 146 poz. 1546 z późn. zm.; dalej: ?UFI?). Fundusz rozpoczął działalność w dniu 5 listopada 2010 r.

W ramach Funduszu wyodrębnionych jest obecnie 6 subfunduszy: (?).

Wnioskodawca jest reprezentowany i zarządzany przez S.A., działającą jako jego organ, na podstawie art. 4 ust. 1 i ust. 2 Ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych.

Uczestnikami Funduszu są/mogą być nierezydenci, którzy ze względu na miejsce zamieszkania lub odpowiednio siedzibę (miejsce prowadzenia działalności) podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów:

  • w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej, lub
  • na terytoriach zależnych lub terytoriach stowarzyszonych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Królestwa Niderlandów, z którymi Rzeczpospolita Polska zawarła umowy w sprawie opodatkowania przychodów (dochodów) z oszczędności osób fizycznych.

Na podstawie art. 41 ust. 4 updof Fundusz będący płatnikiem pobiera zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji uczestnika Funduszu pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w updof art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5 oraz 10.

Na podstawie art. 42 ust. 2 pkt 2 updof w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym Fundusz przesyła swoim uczestnikom, spełniającym kryteria art. 3 ust. 2a updof oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi w sprawach opodatkowania osób zagranicznych imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru również, gdy Fundusz w roku podatkowym sporządzał i przekazywał informacje w trybie przewidzianym w art. 42 ust. 4 updof. Na podstawie art. 42 ust. 6 updof Fundusz sporządza i przekazuje informacje, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 updof również, gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy nie jest obowiązany do poboru podatku, o którym mowa w art. 29-30a updof. Informacja, o której mowa w przywołanej w danym akapicie regulacji jest o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania IFT-1/IFT-1R (dalej: IFT-l/IFT-lR).

Na podstawie art. 42 ust. 7 w informacji IFT-l/IFT-1R, Fundusz nie wykazuje przychodów (dochodów) wymienionych w art. 42c ust. 5, dla których Fundusz sporządza informację, o której mowa w art. 42c ust. 1, tj. informacje o przychodach (dochodach) wypłaconych lub podstawionych do dyspozycji faktycznemu albo pośredniemu odbiorcy IFT-3/IFT-3R (dalej: IFT-3/IFT-3R).

Na podstawie art. 42c ust. 1 updof w terminie do końca stycznia następującego po roku podatkowym Fundusz przesyła swoim uczestnikom, spełniającym kryteria art. 42c ust. 1 pkt 1 updof oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru. Informacja, o której mowa w przywołanej w danym akapicie regulacji jest IFT-3/IFT-3R. Na podstawie art. 42c ust. 5 pkt 4 oraz art. 42c ust. 7 updof informacje zawarte w IFT-3/IFT-3R obejmują dochody uzyskane w związku z umorzeniem przez uczestników Funduszu, spełniających kryteria art. 42c ust. 1 pkt 1 updof jednostek uczestnictwa w Funduszu, jeżeli udział aktywów zainwestowanych przez tych uczestników w wierzytelności, akcje, udziały lub jednostki w funduszach inwestycyjnych (przedsiębiorstwach wspólnego inwestowania spoza UE), które zainwestowały w wierzytelności, o których mowa w art. 42c ust. 5 pkt 1 updof, wynosi ponad 25%.

Fundusz prowadząc swoją działalność nie posiada imiennych informacji dotyczących udziału aktywów zainwestowanych przez uczestników Funduszu spełniających kryteria art. 42c ust. 1 pkt 1 updof w wierzytelności, akcje, udziały lub jednostki w funduszach inwestycyjnych (przedsiębiorstwach wspólnego inwestowania spoza UE), które zainwestowały w wierzytelności, o których mowa w art. 42c ust. 5 pkt 1 updof.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy w przypadku Funduszu działającego na podstawie UFI oraz statutu Funduszu znajdują zastosowanie obowiązki wynikające z art. 42c ust. 1 updof?
  2. Czy biorąc pod uwagę brzmienie przepisów updof (art. 42c ust. 6 pkt 2 i ust. 7), jeżeli Fundusz nie posiada imiennych informacji dotyczących udziału aktywów zainwestowanych przez nierezydentów z krajów UE (i wskazanych w updof terytoriów zależnych lub stowarzyszonych, z którymi Rzeczpospolita Polska zawarła umowy w sprawie opodatkowania przychodów (dochodów) z oszczędności osób fizycznych) w wierzytelności, akcje, udziały lub jednostki w funduszach inwestycyjnych (przedsiębiorstwach wspólnego inwestowania spoza UE), które zainwestowały w wierzytelności, o których mowa w art. 42c ust. 5 pkt 1 updof, to uznaje się, że udział tych aktywów wynosi ponad 25%?
  3. Czy w przypadku nierezydentów z krajów UE (i wskazanych w updof terytoriów zależnych lub stowarzyszonych, z którymi Rzeczpospolita Polska zawarła umowy w sprawie opodatkowania przychodów (dochodów) z oszczędności osób fizycznych) Fundusz, jako że nie posiada ww. imiennych informacji, sporządzać będzie, co do zasady, informacje IFT-3/IFT-3R, a w przypadku pozostałych nierezydentów będzie sporządzać informacje IFT-l/IFT-lR?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

W stosunku do Funduszu znajdują zastosowanie przepisy updof art. 42c ust. 1 updof, nakładające na Fundusz obowiązek sporządzania i przesłania w terminie do końca stycznia następującego po roku podatkowym Funduszu informacji IFT-3/IFT-3R uczestnikom Funduszu będącym nierezydentami spełniającym kryteria art. 42c ust. 1 pkt 1 updof oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Ad. 2.

Biorąc pod uwagę brzmienie przepisów updof (art. 42c ust. 6 pkt 2 i ust. 7), jeżeli Fundusz nie posiada imiennych informacji dotyczących udziału aktywów zainwestowanych przez nierezydentów z krajów UE (i wskazanych w updof terytoriów zależnych lub stowarzyszonych, z którymi Rzeczpospolita Polska zawarła umowy w sprawie opodatkowania przychodów (dochodów) z oszczędności osób fizycznych) w wierzytelności, akcje, udziały lub jednostki w funduszach inwestycyjnych (przedsiębiorstwach wspólnego inwestowania spoza UE), które zainwestowały w wierzytelności, o których mowa w art. 42c ust. 5 pkt 1 updof, to uznaje się, że udział tych aktywów wynosi ponad 25%. Natomiast, jeżeli Fundusz nie jest w stanie określić kwoty przychodu uzyskanego przez tych uczestników, uznaje się, że ich przychód odpowiada ich zyskom z umorzenia jednostek uczestnictwa w Funduszu.

Ad. 3.

Fundusz w stosunku do uczestników Funduszu będących nierezydentami spełniającym kryteria art. 42c ust. 1 pkt 1 updof ma obowiązek składania informacji IFT-3/IFT-3R, a nie IFT-1/IFT-1R m.in. w związku z treścią art. 42 ust. 7 updof.

W przypadku pozostałych uczestników Funduszu będących nierezydentami w stosunku do Funduszu znajdują zastosowanie przepisy updof art. 42 ust. 2 pkt 2, nakładające na Fundusz obowiązek sporządzaniu i przesłania informacji IFT-1/IFT-1R w terminie do końca lutego następującego po roku podatkowym Funduszu.

Właściwość Naczelnika Urzędu Skarbowego jest uzasadniona treścią paragrafu 5 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 roku w sprawie właściwości organów podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), płatnicy, o których mowa w ust. 1 (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej), są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13 i 14 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5 oraz 10.

W myśl art. 42 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 2a, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, również gdy płatnik w roku podatkowym sporządzał i przekazywał informacje w trybie przewidzianym w ust. 4.

Natomiast stosownie do art. 42 ust. 6 ww. ustawy, informacje, o których mowa w ust. 2 pkt 2, sporządzają i przekazują również podmioty, o których mowa w art. 41, gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy nie są obowiązane do poboru podatku, o którym mowa w art. 29-30a. Przepisy ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.

Ponadto w myśl art. 42 ust. 7 ww. ustawy, w informacji, o której mowa w ust. 2 pkt 2, nie wykazuje się przychodów (dochodów) wymienionych w art. 42c ust. 5, dla których sporządza się informację, o której mowa w art. 42c ust. 1.

Zgodnie z art. 42c ust. 1 ww. ustawy, w terminie do końca miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego podmiotu wypłacającego przychody (dochody), o których mowa w ust. 5, podmiot ten jest obowiązany przesłać, sporządzone według ustalonego wzoru, imienne informacje o tych przychodach (dochodach):

  1. faktycznemu albo pośredniemu odbiorcy, któremu wypłaca lub stawia do dyspozycji przychody (dochody) i który ze względu na miejsce zamieszkania lub odpowiednio siedzibę (miejsce prowadzenia działalności) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów:
    1. w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej, lub
    2. na terytoriach zależnych lub terytoriach stowarzyszonych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Królestwa Niderlandów, z którymi Rzeczpospolita Polska zawarła umowy w sprawie opodatkowania przychodów (dochodów) z oszczędności osób fizycznych;
  2. urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Stosownie do art. 42c ust. 5 pkt 4 ww. ustawy, imienne informacje, o których mowa w ust. 1, obejmują przychody (dochody) uzyskane w związku ze sprzedażą, zwrotem lub umorzeniem akcji, udziałów lub jednostek w:

  1. podmiotach, o których mowa w ust. 4 pkt 3 i 4,
  2. przedsiębiorstwach wspólnego inwestowania ustanowionych poza terytorium Unii Europejskiej

− jeżeli zainwestowały one bezpośrednio lub pośrednio przez inne podmioty lub przedsiębiorstwa, ponad 40% swoich aktywów w wierzytelności, o których mowa w pkt 1, w zakresie, w jakim przychód (dochód) ten odpowiada zyskom osiąganym bezpośrednio lub pośrednio z odsetek w rozumieniu pkt 1 i 2.

Natomiast zgodnie z art. 42c ust. 7 ww. ustawy, udział procentowy, określony w ust. 5 pkt 4 oraz ust. 6 pkt 2, od dnia 1 stycznia 2011 r. wynosi 25%.

W związku z powyższym, biorąc pod uwagę treść ww. przepisów należy potwierdzić stanowisko Wnioskodawcy, tzn:

  1. W stosunku do Funduszu znajdują zastosowanie przepisy updof art. 42c ust. 1 updof, nakładające na Fundusz obowiązek sporządzania i przesłania w terminie do końca stycznia następującego po roku podatkowym Funduszu informacji IFT-3/IFT-3R uczestnikom Funduszu będącym nierezydentami spełniającym kryteria art. 42c ust. 1 pkt 1 updof oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.
  2. Jeżeli Fundusz nie posiada imiennych informacji dotyczących udziału aktywów zainwestowanych przez nierezydentów z krajów UE (i wskazanych w updof terytoriów zależnych lub stowarzyszonych, z którymi Rzeczpospolita Polska zawarła umowy w sprawie opodatkowania przychodów (dochodów) z oszczędności osób fizycznych) w wierzytelności, akcje, udziały lub jednostki w funduszach inwestycyjnych (przedsiębiorstwach wspólnego inwestowania spoza UE), które zainwestowały w wierzytelności, o których mowa w art. 42c ust. 5 pkt 1 updof, to uznaje się, że udział tych aktywów wynosi ponad 25%. Natomiast, jeżeli Fundusz nie jest w stanie określić kwoty przychodu uzyskanego przez tych uczestników, uznaje się, że ich przychód odpowiada ich zyskom z umorzenia jednostek uczestnictwa w Funduszu.
  3. Fundusz w stosunku do uczestników Funduszu będących nierezydentami spełniającym kryteria art. 42c ust. 1 pkt 1 updof ma obowiązek składania informacji IFT-3/IFT-3R, a nie IFT-1/IFT-1R m.in. w związku z treścią art. 42 ust. 7 updof. W przypadku pozostałych uczestników Funduszu będących nierezydentami w stosunku do Funduszu znajdują zastosowanie przepisy updof art. 42 ust. 2 pkt 2, nakładające na Fundusz obowiązek sporządzaniu i przesłania informacji IFT-1/IFT-1R w terminie do końca lutego następującego po roku podatkowym Funduszu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację ? w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika