Czy dzieląc ten grunt na działki o wielkości 3 tys. m2 każda i sprzedając je należy zapłacić (...)

Czy dzieląc ten grunt na działki o wielkości 3 tys. m2 każda i sprzedając je należy zapłacić podatek dochodowy w przypadku, gdy sprzedaje go osobie, która zakupi grunt:
   - na poszerzenie swojego gospodarstwa rolnego,
   - nie na poszerzenie swojego gospodarstwa rolnego,
   - na produkcję rolną na własne potrzeby?


INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2008 r. (data wpływu 19 grudnia 2008 r.),uzupełnionym pismem (data wpływu 20 stycznia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego oraz podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca nie jest podatnikiem podatku VAT, nie prowadzi działalności rolniczej. Otrzymał w kwietniu 2006 r. w darowiźnie od matki grunt o powierzchni 3,60 ha. Jest to grunt rolny bez prawa zabudowy, nie jest w studium ani nie ma decyzji o warunkach zabudowy. Grunt ten nie jest wydzierżawiany, w części jest ugorem, a w części jest uprawiany na własne potrzeby. Dwie działki posiadają przeznaczenie aktywizacji gospodarczej, dwie działki są w studium rozwoju gminy pod przemysł, zaś osiem działek to działki typowo rolne bez przeznaczenia.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy dzieląc ten grunt na działki o wielkości 3 tys. m2 każda i sprzedając je należy zapłacić podatek VAT, podatek 2% od czynności cywilnoprawnych i podatek dochodowy w przypadku, gdy sprzedaje go osobie, która zakupi grunt:

  • na poszerzenie swojego gospodarstwa rolnego,
  • nie na poszerzenie swojego gospodarstwa rolnego,
  • na produkcję rolną na własne potrzeby...


Tutejszy organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na powyższe pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych w dniu 12 marca 2009 r. wydane zostało rozstrzygnięcie nr ILPB2/436-148/08-3/WM, natomiast w zakresie podatku od towarów i usług w dniu 09 marca 2009 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie nr ILPP1/443-1163/08-2/AT.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie zachodzi potrzeba uiszczania podatku VAT, podatku 2% od czynności cywilnoprawnych ani podatku dochodowego, bo pomimo, że grunt ten został podzielony na mniejsze działki, to nadal pozostał gruntem rolnym. Ponadto, Zainteresowany otrzymał grunt w darowiźnie, nie prowadzi działalności rolniczej, ani nie sprzedaje produktów rolnych, tylko uprawia ziemię dla potrzeb własnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ? c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.), jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów
       - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


Z dniem 1 stycznia 2009 roku uległy zmianie zasady opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.


Nowe zasady opodatkowanie znajdują zastosowanie do odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych od dnia 1 stycznia 2009 r.

Przy rozpatrywaniu przedmiotowej sprawy, w kontekście zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, istotne jest ustalenie momentu nabycia przez Zainteresowanego przedmiotowej nieruchomości.


Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca otrzymał nieruchomość od swojej matki w drodze darowizny w kwietniu 2006 r.


W związku z tym, w przedmiotowej sprawie będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. u. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., przychód uzyskany ze zbycia nieruchomości nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż wolne ? w całości ? od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Reasumując, stwierdzić należy, iż przychód ze sprzedaży działek powstałych w wyniku dokonania podziału gruntu nabytego w drodze darowizny w 2006 r. zwolniony jest od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy.

Należy zauważyć, iż w przedmiotowej sprawie bez znaczenia pozostaje fakt z jakim przeznaczeniem nabywca dokonuje zakupu nieruchomości, tj. czy działka zostanie sprzedana osobie, która kupuje ją na poszerzenie gospodarstwa rolnego, osobie, która nie kupuje na poszerzenie gospodarstwa rolnego, czy też osobie, która kupuje na produkcję rolną na własne potrzeby.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB2/436-148/08-1/WM, interpretacja indywidualna

ILPP1/443-1163/08-2/AT, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika