Czy w wyniku podziału majątku w 2004 r. Wnioskodawczyni zobowiązana jest do zapłacenia podatku od (...)

Czy w wyniku podziału majątku w 2004 r. Wnioskodawczyni zobowiązana jest do zapłacenia podatku od przychodu ze sprzedaży nieruchomości w 2008 r. i jakiej wysokości?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2010 r. (data wpływu 14 stycznia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 kwietnia 2010 r. (data wpływu 6 kwietnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Z uwagi na fakt, że ww. wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 23 marca 2010 r. nr ILPB2/415-84/10-2/WM Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Zainteresowaną do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Wezwanie wysłano w dniu 23 marca 2010 r. (skutecznie doręczono dnia 27 marca 2010 r.), zaś w dniu 6 kwietnia 2010 r. Zainteresowana uzupełniła ww. wniosek (data nadania w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego ? 2 kwietnia 2010 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni podaje, iż w 2002 r. wspólnie z mężem nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego o powierzchni 55,7 m2. Dnia 23 stycznia 2004 r. nastąpiło wyłączenie ustawowej wspólności małżeńskiej.

Następnie dnia 12 lipca 2004 r. miał miejsce podział majątku wspólnego, w wyniku którego przedmiotowy lokal stał się wyłączną własnością Zainteresowanej. Natomiast nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej prawo wieczystego użytkowania nieruchomości obejmującej działki nr 622/20 oraz 622/21, zabudowanej budynkiem stanowiącym odrębny od gruntu przedmiot własności ? nabył mąż Wnioskodawczyni.

Zainteresowana podaje, iż podział nastąpił bez oszacowania wartości i bez wzajemnych dopłat dla któregoś z małżonków.

Dnia 13 marca 2008 r. Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Ponadto, Zainteresowana podaje, iż dnia 26 marca 2008 r. złożyła oświadczenie o przeznaczeniu pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży na zakup w ciągu w ciągu dwóch lat lokalu, budynku lub remont (?).

W uzupełnieniu do wniosku wskazano, iż:

  • wartość otrzymanych przez Wnioskodawczynię ? w wyniku dokonanego dnia 12 lipca 2004 r. podziału majątku wspólnego ? składników majątku mieści się w udziale, jaki przysługiwał Jej w majątku dorobkowym,
  • sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego dokonana dnia 13 marca 2008 r. nie nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w wyniku podziału majątku w 2004 r. Zainteresowana jest zobowiązana do zapłacenia podatku od przychodu ze sprzedaży nieruchomości w 2008 r. oraz w jakiej wysokości...

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie ze złożonym w dniu 26 marca 2008 r. oświadczeniem, zobowiązała się do zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości lub wykorzystania pieniędzy na zakup lokalu, domu itp. Zainteresowana stoi na stanowisku, iż składając ww. oświadczenie zobowiązała się do zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości, którą otrzymała w wyniku podziału majątku w 2004 r.

Wnioskodawczyni wskazuje, iż w wyniku ww. podziału otrzymała spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a Jej mąż ? prawo wieczystego użytkowania nieruchomości, obejmującej działki nr 622/20 i 622/21, zabudowanej budynkiem. Ponadto podział nastąpił bez spłat i dopłat.

W opinii Zainteresowanej, musi Ona zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości od kwoty 85 000 zł, ponieważ od dnia podziału, tj. 12 lipca 2004 r. do dnia sprzedaży nieruchomości, tj. 13 marca 2008 r. nie upłynęło pięć lat. Wnioskodawczyni nadmienia, że ww. kwota wynika z połowy wartości ww. lokalu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

    - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment jej nabycia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2002 r. Zainteresowana nabyła wraz z mężem, na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Dnia 12 lipca 2004 r., w wyniku podziału majątku wspólnego, Wnioskodawczyni nabyła na wyłączną własność prawo do ww. lokalu. Zainteresowana wskazała, iż wartość otrzymanych przez Nią ? w wyniku podziału majątku wspólnego ? składników majątku mieści się w udziale, jaki przysługiwał Jej w majątku dorobkowym małżeńskim. Ponadto nadmieniono, iż podział nastąpił bez spłat i dopłat.

Wskazać należy, iż stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.). Zgodnie z art. 31 § 1 ww. ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami z mocy prawa powstaje wspólność majątkowa obejmująca przedmioty nabyte w czasie jego trwania przez oboje małżonków lub jednego z nich. Zgodnie z art. 501 ww. ustawy, w razie ustania wspólności, udziały małżonków są równe, chyba że umowa majątkowa małżeńska stanowi inaczej.

Za datę nabycia nieruchomości lub prawa do lokalu, które przypadło osobie w wyniku podziału majątku wspólnego, należy przyjąć datę jego nabycia w czasie trwania wspólności ustawowej małżeńskiej, jeżeli wartość lokalu otrzymanego przez daną osobę w wyniku podziału, mieści się w udziale jaki przysługuje małżonkowi w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli natomiast wartość otrzymanego przez małżonka lokalu przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej części lokalu, która przekracza udział małżonka w majątku dorobkowym małżeńskim, należy przyjąć dzień dokonania podziału majątku wspólnego.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt analizowanej sprawy, wskazać należy, iż datą nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego ? które w wyniku podziału majątku wspólnego przypadło na wyłączną własność Wnioskodawczyni ? jest 2002 r., tj. data jego nabycia w czasie trwania wspólności ustawowej małżeńskiej. Wskazać bowiem należy, iż wartość lokalu otrzymanego przez Zainteresowaną w wyniku podziału dokonanego dnia 12 lipca 2004 r., mieści się w udziale jaki przysługiwał Jej w majątku dorobkowym małżeńskim.

Z analizy wniosku wynika, że Zainteresowana dnia 13 marca 2008 r. dokonała odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, natomiast dnia 26 marca 2008 r. złożyła oświadczenie, iż środki uzyskane z tytułu ww. sprzedaży w ciągu dwóch lat przeznaczy na wskazane wyżej cele mieszkaniowe.

Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne oraz opis stanu faktycznego wskazać należy, iż sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego ? nie stanowi źródła przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem Zainteresowana nie jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od kwoty uzyskanej z tytułu odpłatnego zbycia ww. prawa do lokalu z uwagi na upływ pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, tj. od 2002 r.

Końcowo, tut. Organ pragnie nadmienić, że dokumenty dołączone przez Zainteresowaną do wniosku nie podlegają analizie i weryfikacji w ramach postępowania o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika