1. Czy w opisanym stanie faktycznym lekarz, podatnik, w rozumieniu ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. (...)

1. Czy w opisanym stanie faktycznym lekarz, podatnik, w rozumieniu ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz.930 ze zm.), wykonuje wolny zawód?
2. Czy w przypadku stwierdzenia, że lekarz, podatnik wykonuje wolny zawód w rozumieniu ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 930 ze zm.), ma prawo wybrać opodatkowanie w formie karty podatkowej od dochodów uzyskiwanych z tytułu świadczenia usług medycznych wykonywanych na rzecz osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2010 r. (data wpływu 9 lipca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w formie karty podatkowej ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w formie karty podatkowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest lekarzem i świadczy usługi medyczne na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Zainteresowany planuje nawiązanie współpracy z Centrum Medycznym. Podjęcie współpracy ma na celu powiązanie wzajemnych specjalizacji dla efektywniejszego ich wykorzystania.

Zobowiązania Centrum Medycznego, wynikające z planowanej współpracy polegać będą na:

  • odpłatnym udostępnianiu Wnioskodawcy gabinetu lekarskiego,
  • pozyskiwaniu pacjentów, przez zamieszczanie w prasie i internecie informacji o zakresie usług medycznych i kierowanie zainteresowanych wykonywanymi przez Wnioskodawcę usługami medycznymi, bezpośrednio do Niego,
  • zawieraniu umów z pacjentem na wykonanie świadczeń medycznych w imieniu Wnioskodawcy i na Jego rzecz,
  • przekazywaniu Wnioskodawcy wynagrodzenia pobranego od pacjentów za wykonane świadczenia medyczne po potrąceniu prowizji za usługę inkasa.

Do obowiązków Wnioskodawcy należeć będzie:

  • wykonywanie osobiście, bez udziału innych osób, usług medycznych na rzecz pozyskanych przez Centrum Medyczne pacjentów, osób fizycznych.

Za usługi świadczone na rzecz Wnioskodawcy Centrum Medyczne będzie otrzymywać zapłatę, stanowiącą procent od należności otrzymanych od pacjentów. Z Centrum Medycznym Zainteresowanego będzie łączyć zależność przedstawiona powyżej. Wnioskodawca nie będzie zawierał z Centrum Medycznym umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze. Usługi medyczne będzie wykonywał sam bez udziału innych osób.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w opisanym stanie faktycznym lekarz, podatnik, w rozumieniu ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz.930 ze zm.), wykonuje wolny zawód...
  2. Czy w przypadku stwierdzenia, że lekarz, podatnik wykonuje wolny zawód w rozumieniu ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 930 ze zm.), ma prawo wybrać opodatkowanie w formie karty podatkowej od dochodów uzyskiwanych z tytułu świadczenia usług medycznych wykonywanych na rzecz osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, wykonując zawód lekarza osobiście na rzecz osób fizycznych w ramach współpracy z Centrum Medycznym, na zasadach przedstawionych we wniosku wykonuje On działalność w ramach wolnego zawodu. Wolny zawód zdefiniowany w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz.930 ze zm.) jako: pozarolnicza działalność gospodarcza wykonywana osobiście przez lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych, polegających na udzielaniu lekcji na godziny, jeśli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu, dokładnie odpowiada działalności jaką Zainteresowany będzie prowadził w ramach współpracy z Centrum Medycznym.

Przyjmując, iż współpracując z Centrum Medycznym Wnioskodawca wykonuje wolny zawód w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 11 wyżej wymienionej ustawy, ma On pełne prawo do skorzystania ze zryczałtowanego opodatkowania przychodów w formie karty podatkowej. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 8 tej ustawy, który stanowi że zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić osoby, prowadzące działalność w wolnych zawodach, polegającą na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego - w warunkach określonych w części VIII tabeli.

Na potwierdzenie Swojego stanowiska Wnioskodawca powołuje wydaną w dniu 23 kwietnia 2010 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie interpretację indywidualną Ministra Finansów sygn. IPPB1/415-52/09/10-8/S/MT, uwzględniającą prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 grudnia 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 1358/09 oraz interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 20 marca 2006 r. sygn. PB4/005-SIP-5/06.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie:

  1. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  2. karty podatkowej.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność w wolnych zawodach, polegającą na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego w warunkach określonych w części VIII tabeli, stanowiącej załącznik Nr 3 do ww. ustawy.

Przepis z art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jako wolny zawód określa pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny, jeśli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

Tak więc decydujące znaczenie dla kwalifikacji danego rodzaju czynności jako wykonywanie wolnego zawodu - mają dwa czynniki: po pierwsze wykonywanie działalności dla potrzeb ludności oraz osobiste wykonywanie działalności.

Wolny zawód - w rozumieniu ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym ? ma być wykonywany na rzecz ludności, tzn. dla podmiotów innych niż: osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadajace osobowości prawnej, lub osoby fizyczne dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca - lekarz, który świadczy usługi medyczne na rzecz pacjentów - osób fizycznych - planuje zawarcie umowy o współpracy z Centrum Medycznym, które będzie świadczyć usługi polegające na pozyskaniu pacjentów oraz pośredniczeniu w przekazywaniu Wnioskodawcy wynagrodzenia pobranego od pacjenta za wyświadczoną usługę medyczną. Centrum medyczne będzie zawierać umowy bezpośrednio z pacjentami w imieniu i na rzecz lekarza, a środki pobierane jako wynagrodzenie od pacjenta za usługę medyczną świadczoną przez lekarza, Centrum będzie przekazywać lekarzowi po potrąceniu prowizji za usługi inkasa wykonane na rzecz lekarza.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż Centrum medyczne pełnić będzie jedynie rolę pośrednika między osobami fizycznymi (pacjentami) a świadczeniodawcą (Wnioskodawcą) w procesie zawierania umów o udzielanie świadczeń medycznych i będzie tylko zapewniać środki na ich finansowanie, które gromadzi z pieniędzy osób fizycznych (pacjentów).

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa podatkowego, należy stwierdzić, że świadczone przez Wnioskodawcę usługi medyczne spełniają przesłankę przewidzianą w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i stanowią pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną w ramach wolnego zawodu. W związku z powyższym przychody osiągane ze świadczenia tych usług mogą być opodatkowane w formie karty podatkowej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, że orzeczenia te zapadły w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

IPPB1/415-52/09/10-8/S/MT, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika