Czy wystąpi obowiązek rozliczenia się z podatku dochodowego 19% w związku z tym, że nieruchomość (...)

Czy wystąpi obowiązek rozliczenia się z podatku dochodowego 19% w związku z tym, że nieruchomość została sprzedana przed upływem 5 lat od chwili nabycia?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 14 lipca 2010 r. (data wpływu 19 lipca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 14 października 2010 r. (data wpływu 18 października 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu nabycia spadku z Australii ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu nabycia spadku z Australii.

Z uwagi na fakt, że przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 i § 4 oraz 14f § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 27 września 2010 r., nr ILPB2/415-850/10-2/MK Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jednocześnie poinformowano Zainteresowaną, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a uzupełnieniem wniosku przez Wnioskodawczynię nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 27 września 2010 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 7 października 2010 r.), zaś w dniu 18 października 2010 r. (data nadania: 14 października 2010 r.) do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, w której Wnioskodawczyni uzupełniła ww. wniosek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W lipcu 2009 r. zmarł wujek Wnioskodawczyni, obywatel Australii. Spadkodawca pozostawił testament, w którym cały swój majątek zapisał Zainteresowanej. Wnioskodawczyni wskazuje, że wujek był sam, tzn. żona zmarła wcześniej i nigdy nie miał dzieci. W testamencie spadkodawca zapisał Zainteresowanej m.in. swój dom położony w Australii, w którym mieszkał. Zgodnie z ostatnią wolą spadkodawcy został wyznaczony Powiernik Publiczny, który miał dokonać wszystkich spraw związanych z jego pochówkiem i realizacją testamentu. W związku z powyższym po śmierci wujka Powiernik Publiczny zwrócił się do Wnioskodawczyni z zapytaniem co zamierza zrobić z odziedziczonym majątkiem. Zainteresowana powiadomiła Powiernika o chęci sprzedaży domu, on z kolei zaoferował swoją pomoc i przesłał niezbędne do rozpoczęcia procedury dokumenty. W międzyczasie Wnioskodawczyni otrzymała informacje, że Powiernik zwrócił się do Sądu w celu uzyskania pełnomocnictwa do administrowania spadkiem. Po uzyskaniu odpowiednich dokumentów Powiernik rozpoczął procedurę realizacji testamentu m.in. sprzedaż domu (dokonał wyceny, zamieścił ofertę w biurze nieruchomości, wreszcie w maju 2010 r. sfinalizował sprawę). Obecnie Wnioskodawczyni dysponuje już spieniężoną masą spadkową, która wpłynęła na jej konto.

Wnioskodawczyni wskazuje, że z informacji jakie uzyskała, zgodnie z prawem australijskim:

  • spadek ma osobowość prawną,
  • na podstawie testamentu przysługuje tylko roszczenie o spadek,
  • nie nabywa się spadku tak jak w Polsce,
  • formalnie majątkiem administruje Powiernik,
  • wg prawa australijskiego Zainteresowana nabyła spadek czyli spieniężoną masę spadkową w chwili przekazania pieniędzy na jej konto.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Wnioskodawczyni jest świadoma swojego obowiązku zapłaty podatku od spadku, ale jak dotychczas nie udało się jej uzyskać jednoznacznej odpowiedzi czy będzie musiała także rozliczyć się z podatku dochodowego 19 % w związku z tym, że nieruchomość została sprzedana (nie przez nią, lecz przez australijskiego Powiernika Publicznego) przez upływem 5 lat od chwili nabycia...

Zdaniem Wnioskodawczyni, według jej oceny podatek dochodowy w wysokości 19% nie będzie wymagany, ponieważ fizycznie otrzymała w spadku pieniądze, a nie nieruchomość.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. dziedziczenia. W myśl art. 2 ww. ustawy, podatkowi od spadków i darowizn podlega również nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307 ze zm.), przepisów ww. ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Powyższy przepis należy interpretować w ten sposób, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym nie podlegają przychody wynikające w sposób bezpośredni ze zdarzeń powodujących powstanie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Do wyłączenia z opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodzi przy nabyciu majątku w drodze dziedziczenia lub darowizny.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 2009 r. zmarł zamieszkały w Australii wujek Wnioskodawczyni, który zapisał Jej w testamencie swój majątek, w skład którego wchodziła m.in. nieruchomość (dom). W 2010 r. australijski Powiernik Publiczny, w ramach realizacji testamentu, dokonał sprzedaży ww. nieruchomości, a środki pieniężne uzyskane z transakcji przelał na konto bankowe Zainteresowanej.

Z uwagi na fakt, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera pojęcia ?spadek?, dlatego należy w tym zakresie odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. ? Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. ? Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadek stanowią prawa i obowiązki zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów niniejszej ustawy. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż dniem nabycia spadku jest data śmierci spadkodawcy. Natomiast, zgodnie z art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego, prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

W świetle obowiązującego w Australii prawa spadkowego właścicielem masy spadkowej po śmierci spadkodawcy staje się wykonawca lub administrator spadku (jest nim najczęściej Powiernik Publiczny), który rozporządza nim do momentu przekazania go spadkobiercom. Zatem spadkobierca nie nabywa praw do spadku do momentu otrzymania od Powiernika Publicznego całego swojego udziału w masie spadkowej.

Zatem, skoro obowiązujące prawo w Australii nie zna pojęcia - przyjęcia spadku - to spadkobiercy nabywają prawo do spadku z chwilą przekazania im konkretnego majątku przez zarządcę.

W przypadku Wnioskodawczyni przekazanym majątkiem była określona kwota pieniężna przelana na jej konto bankowe przez Powiernika Publicznego.

Reasumując, ponieważ tytułem dziedziczenia Wnioskodawczyni nabyła środki pieniężne, a nie nieruchomość, nie będzie Ona zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży nieruchomości przez Powiernika Publicznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika