1. Czy przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w przedstawionym stanie faktycznym podlega opodatkowaniu?2. (...)

1. Czy przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w przedstawionym stanie faktycznym podlega opodatkowaniu?
2. Czy Wnioskodawczyni ma obowiązek złożenia deklaracji (jakiej) bądź informacji (na jakim druku) do urzędu skarbowego? W jakim terminie?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 4 sierpnia 2010 r. (data wpływu 9 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 9 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 2000 r. Wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu - Uchwała Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej z dnia 29 listopada 2000 r.- przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu na własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

W 2009 r. został sporządzony akt notarialny - umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia prawa własności - akt notarialny z dnia 15 kwietnia 2009 r. Aktem tym ustanowiono odrębną własność lokalu w celu założenia oddzielnej księgi wieczystej.

W lipcu 2010 r. Zainteresowana dokonała sprzedaży przedmiotowego lokalu - akt notarialny z dnia 27 lipca 2010 r.

Sprzedaży lokalu mieszkalnego Wnioskodawczyni dokonała jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej. Ponadto Zainteresowana wyjaśniła, że nigdy nie prowadziła działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w przedstawionym stanie faktycznym podlega opodatkowaniu...
  2. Czy Wnioskodawczyni ma obowiązek złożenia deklaracji (jakiej) bądź informacji (na jakim druku) do urzędu skarbowego... W jakim terminie...


Zdaniem Wnioskodawczyni, przychód ze sprzedaży mieszkania wolny jest od podatku, ponieważ odpłatne zbycie nieruchomości nastąpiło po upływie 9 lat od dnia nabycia prawa własności. Czynności objęte aktem notarialnym w 2009 r. ustanawiające odrębną własność lokalu mieszkalnego i założenie oddzielnej księgi wieczystej nie stanowią nowego nabycia własności - są wykonaniem Uchwały Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej z 2000 r. o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Zainteresowana dodała, iż jest właścicielem mieszkania od 2000 r. kiedy nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Zainteresowana wyjaśniła, że dotychczas nie dokonała żadnej czynności wobec urzędu skarbowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

nbspnbsp - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż w 2000 r. Wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, które to prawo zostało przekształcone w odrębną własność w 2009 r. Natomiast w lipcu 2010 r. Zainteresowana sprzedała przedmiotowy lokal.

Stosownie do art. 1714 ust. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, spółdzielnia mieszkaniowa jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu:

  1. spłaty przypadających na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami;
  2. spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1 i 11.


Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w 2009 r. w prawo odrębnej własności oznacza tylko zmianę formy prawnej nabytego w 2000 r. faktycznego prawa do lokalu mieszkalnego.

W sytuacji, w której Zainteresowana nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a później nastąpiło przeniesienie własności tego lokalu na Jej rzecz (ustanowienie odrębnej własności lokalu) na mocy przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, za datę nabycia lokalu, od której liczony jest 5 letni termin, określony w treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy przyjąć datę pierwotną nabycia lokalu, tj. datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Z powyższego wynika, iż sprzedaż przez Wnioskodawczynię ww. lokalu mieszkalnego została dokonana po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, a zatem odpłatne zbycie tego lokalu nie będzie stanowiło źródła przychodu w rozumieniu ww. przepisów.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż sprzedaż przedmiotowego lokalu mieszkalnego nie stanowi źródła przychodu, bowiem odpłatne zbycie nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie, tj. w 2000 r.

Tak więc z tytułu sprzedaży ww. lokalu, w 2010 r. - Zainteresowana nie jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wnioskodawczyni również nie jest zobligowana do złożenia jakiejkolwiek deklaracji (informacji) tytułem zbycia przedmiotowego lokalu mieszkalnego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika