Czy wycofanie części lub całości wkładu wniesionego przez Wnioskodawcę do Spółki komandytowej (...)

Czy wycofanie części lub całości wkładu wniesionego przez Wnioskodawcę do Spółki komandytowej będzie skutkowało rozpoznaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana x reprezentowanego przez pełnomocnika ? doradcę podatkowego Pana Y, przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2010 r. (data wpływu 20 sierpnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwrotu wkładów wniesionych do spółki komandytowej ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwrotu wkładów wniesionych do spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce i, jako polski rezydent podatkowy, podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Zainteresowany objął udziały w spółce z o.o. (dalej: Spółka B), wnosząc do tej spółki aport w postaci akcji w spółce akcyjnej (dalej: Spółka A) i obejmując wartość nominalną udziałów w Spółce b w wysokości wartości rynkowej akcji w Spółce a określonej na dzień wniesienia. Wniesienie akcji w formie wkładu niepieniężnego do Spółki b nastąpiło w 1999 r. i od tego czasu aż do dnia dzisiejszego Wnioskodawca pozostaje udziałowcem w tej spółce.

W tym samym roku w toku działalności gospodarczej Spółka b dokonała zbycia akcji w Spółce A. Wnioskodawca wraz z drugim udziałowcem (inną spółką z o. o dalej: Spółka C) planuje przekształcić Spółkę b w spółkę komandytową (dalej: Spółka komandytowa). Wnioskodawca będzie w tej Spółce komandytowej komandytariuszem, natomiast komplementariuszem będzie Spółka C.

W umowie Spółki komandytowej, która ma powstać z przekształcenia Spółki b zostanie określone, iż wartość wkładu Wnioskodawcy jest równa wartości kapitału zakładowego Spółki b pokrytego aportem akcji w Spółce a w ich wartości rynkowej.

Wnioskodawca przewiduje w przyszłości możliwość zmiany umowy Spółki komandytowej w ten sposób, iż zostanie zmniejszona wartość wkładu wniesionego do Spółki komandytowej przez Zainteresowanego. Wkład w tej części zostanie zwrócony Wnioskodawcy.

Wnioskodawca nie wyklucza również możliwości całkowitego wycofania (zwrotu) wkładu ze Spółki komandytowej, skutkującego wystąpieniem Wnioskodawcy, jako wspólnika, ze Spółki komandytowej.

W obu wskazanych powyżej przypadkach wartość świadczeń otrzymanych przez Wnioskodawcę w związku ze zwrotem wkładu nie przekroczy wartości wkładu wniesionego przez Zainteresowanego, określonego w umowie Spółki komandytowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wycofanie części lub całości wkładu wniesionego przez Wnioskodawcę do Spółki komandytowej będzie skutkowało rozpoznaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym wycofanie części lub całości wkładu wniesionego przez Wnioskodawcę do Spółki komandytowej nie będzie skutkowało rozpoznaniem po stronie Zainteresowanego przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca przedstawia następujące argumenty

Spółka komandytowa jest spółką osobową prawa handlowego, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona. Podstawę majątku spółki komandytowej stanowi wkład do spółki, który może mieć postać pieniężną lub niepieniężną. Kodeks spółek handlowych (Dz. u. z 2000 r., nr 94, poz. 1037) przewiduje możliwość zmiany wartości wkładu wniesionego do spółki komandytowej w trakcie trwania umowy spółki. w szczególności zmiana wartości wkładu może polegać na jego zmniejszeniu za zgodą pozostałych wspólników.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Jednocześnie zwrot całości lub części wkładu podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

W ocenie Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym znajdzie zastosowanie wskazany powyżej przepis art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT, niezależnie od tego, czy Wnioskodawca otrzyma przychód w wyniku wycofania wkładu do Spółki komandytowej w całości, czy też w części. Ewentualnemu opodatkowaniu PIT mogłaby podlegać jedynie nadwyżka kwoty otrzymanej w związku ze zwrotem części lub całości wkładu nad wartością wniesionego wkładu.

W związku z powyższym, w przedstawionym stanie faktycznym dokonany na rzecz Wnioskodawcy zwrot całości lub części wkładu przez Spółkę komandytową pozostanie dla niego czynnością neutralną na gruncie PIT.

Stanowisko powyższe potwierdzają indywidualne interpretacje podatkowe organów podatkowych, np.:

  • indywidualna interpretacja podatkowa wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu dnia 19 marca 2009 r. o sygn. ILPB1/415-21/09-7/IM,
  • indywidualna interpretacja podatkowa wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach dnia 19 lutego 2009 r. o sygn. IBPBI/1/415-929/08/AB,
  • indywidualna interpretacja podatkowa wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach dnia 6 lutego 2009 r. o sygn. IBPBII/2/415-77/08/AK,
  • indywidualna interpretacja podatkowa wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie dnia 28 października 2008 r. o sygn. IPPB1/415-891/08-5/TS.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych organów podatkowych należy stwierdzić, iż wydane zostały w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

IBPBI/1/415-929/08/AB, interpretacja indywidualna

IBPBII/2/415-77/08/AK, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-21/09-7/IM, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-891/08-5/TS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika