Czy opisana w stanie faktycznym darowizna udziałów i akcji do Spółki cypryjskiej będzie dla Wnioskodawczyni (...)

Czy opisana w stanie faktycznym darowizna udziałów i akcji do Spółki cypryjskiej będzie dla Wnioskodawczyni neutralna podatkowo z punktu widzenia podatku od spadków i darowizn, tj. nie wywoła u Wnioskodawcy żadnych skutków podatkowych na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2, § 6 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 29 marca 2011 r. (data wpływu 4 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie konsekwencji podatkowych ciążących na darczyńcy ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 4 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie konsekwencji podatkowych ciążących na darczyńcy oraz w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z darowizną udziałów i akcji na rzecz spółki kapitałowej z siedzibą na Cyprze.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Osoba fizyczna (dalej ?Wnioskodawca?) posiada miejsce zamieszkania i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Posiada udziały i akcje w spółkach kapitałowych z siedzibą w Polsce.

Wnioskodawca rozważa dokonanie darowizny wszystkich lub części udziałów i akcji. Darowizna zostałaby dokonana na rzecz spółki kapitałowej z siedzibą na Cyprze, opodatkowanej od całości swych dochodów na Cyprze (spółka jest cypryjskim rezydentem podatkowym) (dalej ?Spółka Cypryjska?). W zamian za dokonanie darowizny Zainteresowany nie otrzyma żadnego świadczenia od Spółki Cypryjskiej, w szczególności nie otrzyma zapłaty za udziały i akcje lub nie obejmie udziałów w Spółce Cypryjskiej. W związku z otrzymaniem darowizny, Spółka Cypryjska nie będzie również zobowiązana do jakichkolwiek świadczeń na rzecz Wnioskodawcy w przyszłości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy dokonanie przez Wnioskodawcę darowizny udziałów i akcji na rzecz Spółki Cypryjskiej spowoduje powstanie po Jego stronie przychodu (lub dochodu) w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...
  2. Czy opisana w stanie faktycznym darowizna udziałów i akcji do Spółki Cypryjskiej będzie dla Zainteresowanego neutralna podatkowo z punktu widzenia podatku od spadków i darowizn, tj. nie wywoła u Niego żadnych skutków podatkowych na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn...


Tutejszy Organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ustawa o podatku od spadków darowizn (pytanie nr 2). Natomiast w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (pytanie nr 1) w dniu 30 czerwca 2011 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie ? interpretacja indywidualna nr ILPB2/415-467/11-2/JK.

Zdaniem Wnioskodawcy, przeniesienie udziałów i akcji na rzecz Spółki Cypryjskiej w formie darowizny nie będzie się wiązało z powstaniem przychodu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również nie wywoła po stronie Zainteresowanego żadnych konsekwencji podatkowych na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Uzasadnienie

W opinii Wnioskodawcy, w przypadku podatników podatku dochodowego przez przychody podatkowe należy rozumieć, zgodnie z ogólną definicją zawartą w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ?otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń?. Katalog przychodów jest szeroki, mogą to być pieniądze, wartości pieniężne, a także wartość wszelkich innych świadczeń. Istotnym jest jednakże, iż powyższe świadczenia muszą być przez Wnioskodawcę otrzymane lub postawione do Jego dyspozycji. A zatem w przypadku darowizny udziałów i akcji nie powstanie przychód (dochód) w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, zgodnie z art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn, obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. Dlatego też, darowizna udziałów i akcji na rzecz Spółki Cypryjskiej nie wywoła dla Zainteresowanego żadnych skutków podatkowych w zakresie podatku od spadków i darowizn.

Należy wskazać, iż umowa zawarta między Wnioskodawcą a Spółką Cypryjską będzie spełniała warunki umowy nazwanej - umowy darowizny - wskazane w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm. dalej Kodeks cywilny). Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, w umowie darowizny ?darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku?. Podstawową cechą takiej umowy i warunkiem koniecznym dla możliwości mówienia o darowiźnie jest nieodpłatność umowy. Poprzez nieodpłatność należy rozumieć taką sytuację, gdy obdarowany, w zamian za otrzymaną darowiznę lub w związku z jej otrzymaniem nie jest zobowiązany do jakichkolwiek świadczeń na rzecz darczyńcy - ani w chwili otrzymania darowizny, ani w przyszłości. Tym samym, skutkiem darowizny jest wyłącznie jednostronne przysporzenie po stronie podmiotu obdarowanego. Darczyńca w związku z dokonaniem darowizny nie otrzymuje od obdarowanego (Spółki Cypryjskiej) nic w zamian.

W stanie faktycznym będącym przedmiotem wniosku, w chwili przekazania udziałów i akcji Spółce Cypryjskiej Wnioskodawca nie otrzyma w zamian żadnych świadczeń lub innych korzyści majątkowych, w szczególności nie otrzyma zapłaty za udziały i akcje (jakby było w przypadku transakcji zbycia akcji) ani nie obejmie udziałów w Spółce Cypryjskiej (jakby było w przypadku wniesienia udziałów i akcji aportem).

Innymi słowy dokonując darowizny, jako darczyńca Zainteresowany będzie przekazywał aktywa ze swojego majątku (udziały i akcje) na rzecz Spółki Cypryjskiej w zamian nie otrzymując żadnych świadczeń pieniężnych bądź niepieniężnych od obdarowanego (Spółki Cypryjskiej).

Tym samym, w świetle ogólnych zasad określania przychodu podatkowego zawartych w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest podstaw do uznania, że w chwili dokonania darowizny po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Art. 11 ww. ustawy zawiera również odwołanie do szczególnych przepisów ustawy, regulujących kwestie powstawania przychodu w szczególnych sytuacjach, między innymi w przypadku przychodów z kapitałów pieniężnych. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym ?za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych?.

W świetle powołanego powyżej przepisu powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym w związku ze zbyciem udziałów i akcji (czyli papierów wartościowych) jest uzależnione od odpłatności przeprowadzanych działań, gdyż tylko w takiej sytuacji może powstać po stronie podatnika przychód należny.

W związku z otrzymaniem darowizny udziałów i akcji, Spółka Cypryjska nie jest i nie będzie zobowiązana do jakichkolwiek świadczeń na rzecz Wnioskodawcy. W zamian za udziały i akcje Zainteresowany nie otrzyma pieniędzy od Spółki Cypryjskiej, nie obejmie również udziałów w tej Spółce.

Tym samym Wnioskodawca stoi na stanowisku, że dokonanie darowizny udziałów i akcji na rzecz Spółki Cypryjskiej nie może być uznane za ich odpłatne zbycie. Oznacza to, że w związku z dokonaniem darowizny nie będzie powstawał po Jego stronie przychód z kapitałów pieniężnych.

Oprócz tego, darowizna nie będzie podlegała podatkowi od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, niniejszemu podatkowi podlega m.in. nabycie przez osoby fizyczne w drodze darowizny własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 5 ww. ustawy obowiązek podatkowy w takiej sytuacji ciąży na obdarowanym.

W przedmiotowym przypadku obdarowanym nie będzie osoba fizyczna (będzie nią Spółka, tj. spółka kapitałowa z siedzibą na Cyprze), a zatem przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w ogóle nie znajdą zastosowania.

Dodatkowo, skoro obowiązek podatkowy w przypadku podatku od spadków i darowizn ciąży na obdarowanym, to niezależnie od statusu prawnego obdarowanego, Wnioskodawca jako darczyńca nie byłby zobowiązany do jego odprowadzenia. W konsekwencji na gruncie podatku od spadków i darowizn, dokonanie darowizny udziałów i akcji na rzecz Spółki Cypryjskiej nie wywoła konsekwencji podatkowych po stronie Zainteresowanego.

Reasumując powyższe rozważania należy uznać, iż przeniesienie przez Wnioskodawcę udziałów i akcji na rzecz Spółki Cypryjskiej w formie darowizny nie będzie się wiązało z powstaniem przychodu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również nie wywoła po Jego stronie żadnych konsekwencji podatkowych na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego - w zakresie ustawy o podatku od spadków i darowizn - uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB2/415-467/11-2/JK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika