Czy dzieląc ten grunt na działki o wielkości 3 tys. m2 każda i sprzedając je należy zapłacić (...)

Czy dzieląc ten grunt na działki o wielkości 3 tys. m2 każda i sprzedając je należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku, gdy sprzedaje go osobie, która zakupi grunt:
   - na poszerzenie swojego gospodarstwa rolnego,
   - nie na poszerzenie swojego gospodarstwa rolnego,
   - na produkcję rolną na własne potrzeby?


INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2008 r. (data wpływu 19 grudnia 2008 r.), uzupełnionym pismem (data wpływu 20 stycznia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego oraz podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca nie jest podatnikiem podatku VAT, nie prowadzi działalności rolniczej. Otrzymał w kwietniu 2006 r. w darowiźnie od matki grunt o powierzchni 3,60 ha. Jest to grunt rolny bez prawa zabudowy, nie jest w studium ani nie ma decyzji o warunkach zabudowy. Grunt ten nie jest wydzierżawiany, w części jest ugorem, a w części jest uprawiany na własne potrzeby. Dwie działki posiadają przeznaczenie aktywizacji gospodarczej, dwie działki są w studium rozwoju gminy pod przemysł, zaś osiem działek to działki typowo rolne bez przeznaczenia.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy dzieląc ten grunt na działki o wielkości 3 tys. m2 każda i sprzedając je należy zapłacić podatek VAT, podatek 2% od czynności cywilnoprawnych i podatek dochodowy w przypadku, gdy sprzedaje go osobie, która zakupi grunt:

  • na poszerzenie swojego gospodarstwa rolnego,
  • nie na poszerzenie swojego gospodarstwa rolnego,
  • na produkcję rolną na własne potrzeby...


Tutejszy organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na powyższe pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w dniu 12 marca 2009 r. wydane zostało rozstrzygnięcie nr ILPB2/415-804/08-3/WM, natomiast w zakresie podatku od towarów i usług w dniu 09 marca 2009 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie nr ILPP1/443-1163/08-2/AT.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie zachodzi potrzeba uiszczania podatku VAT, podatku 2% od czynności cywilnoprawnych ani podatku dochodowego, bo pomimo, że grunt ten został podzielony na mniejsze działki, to nadal pozostał gruntem rolnym. Ponadto, Zainteresowany otrzymał grunt w darowiźnie, nie prowadzi działalności rolniczej, ani nie sprzedaje produktów rolnych, tylko uprawia ziemię dla potrzeb własnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. u. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późń. zm.) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Stosownie do postanowień art. 3 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym. Jak z powyższego wynika podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu umowy sprzedaży jest nabywca.


W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W myśl art. 9 pkt 2 lit. a) ww. ustawy zwalnia się od podatku przeniesienie własności nieruchomości lub ich części, wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem budynków mieszkalnych lub ich części znajdujących się na obszarze miast, w drodze umowy sprzedaży, pod warunkiem, że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili dokonania czynności, nabyte grunty stanowią gospodarstwo rolne albo utworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t.j. Dz. u. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Art. 2 ust 1 ustawy stanowi, że za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.


Stosownie do postanowień paragrafu 68 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. (Dz. u. z 2001 r. Nr 38, poz. 454) w sprawie ewidencji gruntów i budynków, użytki rolne dzielą się na:

  1. grunty orne oznaczone symbolem ? R,
  2. sady, oznaczone symbolem złożonym z litery ?S? oraz symbolu odpowiedniego użytku gruntowego, stanowiącego część składową oznaczenia klasy gleboznawczej gruntu, na którym założony został sad, np. S-R, S-Ł, S-Ps,
  3. łąki trwałe, oznaczone symbolem ? Ł,
  4. pastwiska trwałe, oznaczone symbolem ? Ps,
  5. grunty rolne zabudowane, oznaczone symbolem złożonym z litery ?B? oraz symbolu odpowiedniego użytku gruntowego, stanowiącego część składową oznaczenia klasy gleboznawczej gruntu, na którym wzniesione zostały budynki, np. B-R, B-Ł, B-Ps,
  6. grunty pod stawami, oznaczone symbolem ? Wsr,
  7. rowy, oznaczone symbolem ? W.


Na tle powyższego należy stwierdzić, że zwolnienie zawarte w art. 9 pkt 2 lit. a) ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ma charakter warunkowy, co oznacza, że umowa sprzedaży będzie zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych, tylko wtedy, gdy w rozumieniu ustawy o podatku rolnym, w chwili dokonania czynności, nabywany grunt będzie stanowił gospodarstwo rolne albo utworzy gospodarstwo rolne lub wejdzie w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy. z analizy przedmiotowego przepisu wynika również, że bez wpływu na prawo do ww. zwolnienia pozostaje późniejsza zmiana przeznaczenia zakupionego gruntu.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca otrzymał nieruchomość od swojej matki w drodze darowizny w kwietniu 2006 r. Rozważa On możliwość sprzedaży przedmiotowego gruntu ? podzielonego na działki o powierzchni 3000 metrów kwadratowych każda ? w sytuacji, gdy zakupu dokona osoba:

  • na poszerzenie swojego gospodarstwa rolnego,
  • nie na poszerzenie swojego gospodarstwa rolnego,
  • na produkcję rolną na własne potrzeby.


Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że sprzedaż działek powstałych w wyniku dokonania podziału gruntu nabytego w drodze darowizny w 2006, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 2 lit. a) tej ustawy, o ile w chwili dokonania czynności cywilnoprawnej nabyte grunty stanowią gospodarstwo rolne albo utworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy.

Jednakże, mając na uwadze treść wcześniej cytowanego art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, który stanowi, że obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym, Wnioskodawca, jako strona sprzedająca, nie będzie zobowiązany do zapłaty tego podatku.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB2/415-804/08-3/WM, interpretacja indywidualna

ILPP1/443-1163/08-2/AT, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika