Czy podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. (...)

Czy podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych będzie stanowić tylko wartość podwyższenia kapitału zakładowego, bez wartości przekazanej na kapitał zapasowy (agio)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012, poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez doradcę podatkowego, przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2012 r. (data wpływu 25 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego oraz w zakresie podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski. W najbliższym czasie planowane jest, iż Zainteresowany otrzyma od jednego ze swoich obecnych udziałowców będącego osobę fizyczną (dalej ?Udziałowiec?), w drodze wkładu niepieniężnego znak towarowy (dalej ?Znak towarowy?).

Znak towarowy został zarejestrowany w Urzędzie Patentowym, w związku z czym Udziałowcowi zostało udzielone prawo ochronne na Znak towarowy zgodnie z ustawą z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo Własności Przemysłowej (Dz. U. Nr 49 poz. 508 ze zm.).

W wyniku tej transakcji dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy, a Udziałowiec wnoszący wkład niepieniężny (Znak towarowy) obejmie kolejne, nowe udziały w Spółce. Nowe udziały zostaną objęte po cenie wyższej od ich wartości nominalnej. Nadwyżka wartości przedmiotu wkładu wniesionego do Spółki ponad łączną nominalną wartość nowowydanych udziałów (tzw. agio) zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki.

Zainteresowany i Udziałowiec są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług.

Czynność wniesienia aportu do Spółki w postaci Znaku towarowego będzie stanowiła dla Udziałowca odpłatne świadczenie usług i w rezultacie będzie to transakcja opodatkowana VAT.

Transakcja ta zostanie potwierdzona fakturą VAT wystawioną przez Udziałowca na rzecz Spółki.

Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że zamierza zarządzać otrzymanym w formie aportu Znakiem towarowym poprzez jego oddanie w odpłatne używanie (np. dzierżawę) innym podmiotom (podatnikom VAT).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy Spółka w myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT będzie uprawniona do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z wystawionej przez Udziałowca faktury VAT, dokumentującej transakcję wniesienia do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci Znaku towarowego?
  2. Czy podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w myśl art. 6 ust. 1 pkt 8) lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych będzie stanowić tylko wartość podwyższenia kapitału zakładowego, bez wartości przekazanej na kapitał zapasowy (agio)?

Tut. Organ informuje, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych. Natomiast w zakresie podatku od towarówi usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w myśl art. 6 ust. 1 pkt 8) lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych będzie stanowić tylko wartość podwyższenia kapitału zakładowego, bez wartości przekazanej na kapitał zapasowy (agio).

Uzasadnienie

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1) lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2) ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega zawarcie umowy spółki, a także zmiana takiej umowy, o ile powoduje podwyższenie podstawy opodatkowania.

Zakres wskazanej wyżej zmiany umowy spółki w odniesieniu do spółek kapitałowych reguluje natomiast art. 1 ust. 3 pkt 2) cyt. ustawy, wskazując, że za zmianę uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Z cytowanych powyżej przepisów wynika, że czynność polegająca na podwyższeniu kapitału zakładowego w spółce kapitałowej (tj. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółce akcyjnej) stanowi zdarzenie (czynność) opodatkowaną podatkiem od czynności cywilnoprawnej.

Obowiązek podatkowy powstaje już z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego. Jednocześnie przepis art. 6 ust. 1 pkt 8) lit. b) ww. ustawy wskazuje, iż:

?podstawę opodatkowania przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy?.

Pojęcie ?kapitału zakładowego? występujące w art. 1 ust. 3 pkt 2) i art. 6 ust. 1 pkt 8) lit. b) ustawy podatku od czynności cywilnoprawnych należy rozumieć w sposób wynikający z uregulowań kodeksu spółek handlowych (dalej ?ksh?).

Stosownie do art. 152 ksh kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dzieli się na udziały o równej lub nierównej wartości nominalnej. Jednocześnie art. 154 § 3 ksh stanowi, iż udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się na kapitał zapasowy.

Tym samym w przypadku obejmowania udziałów w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością po cenie wyższej od ich wartości nominalnej - co będzie miało miejsce w przypadku Spółki - kapitał zakładowy jest powiększany wyłącznie o wartość wkładu odpowiadającą wartości nominalnej objętych udziałów. Nadwyżka wartości wkładu ponad wartość nominalną udziałów nie powiększy kapitału zakładowego, ale jest przekazywana na kapitał zapasowy, stanowiący odrębny od kapitału zakładowego kapitał własny Spółki.

Reasumując, należy stwierdzić, iż w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego Spółki i objęcia przez udziałowca udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym po cenie wyższej od wartości nominalnej udziałów, czynność ta - jako zmiana umowy spółki - będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Podstawą opodatkowania będzie jednak wyłącznie ta część wartości wkładu, która odpowiada wartości nominalnej udziałów objętych przez udziałowca oraz została przekazami na kapitał zakładowy spółki. Nadwyżka wartości wkładu ponad wartość nominalną udziałów (tzw. agio), która zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki, nie będzie uwzględniana przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na potwierdzenie powyższego stanowiska Zainteresowany powołuje się na interpretacje indywidualne wydane przez:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 grudnia 2011 r. (sygn. IPPB2/436-429/11-2/MK1) oraz z dnia 27 października 2011 r. (sygn. IPPB2/436-462/11-2/MZ),
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 22 listopada 2011 r. (sygn. ILPB2/436-178/11-2/MK) oraz z dnia 12 listopada 2009 r. (sygn. ILPB2/436-156/09-2/AJ).

Konkludując, w przypadku objęcia udziałów po cenie wyższej od ich wartości nominalnej, podstawą opodatkowania z tytułu zmiany umowy spółki będzie jedynie wartość przekazana na podwyższenie kapitału zakładowego, bez wartości przekazanej na kapitał zapasowy (tzw. agio).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W przypadku umowy spółki za zmianę umowy według art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy uważa się przy spółce kapitałowej - podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Podwyższenie kapitału zakładowego oznacza powiększenie środków kapitałowych spółki (bez względu na wybór formy), a fakt ten uważa się za zmianę umowy spółki w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 1 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

  1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
  2. siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Obowiązek podatkowy przy zmianie umowy spółki kapitałowej powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału (art. 3 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.).

Zgodnie z art. 4 pkt 9 ustawy obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie spółki cywilnej ? na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki ? na spółce.

Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania stanowi przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego - wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy, a zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 tej ustawy stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5%.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca otrzyma od jednego ze swoich udziałowców (osoby fizycznej) w drodze wkładu niepieniężnego znak towarowy. W wyniku tej transakcji dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy, a udziałowiec wnoszący wkład niepieniężny obejmie kolejne, nowe udziały w Spółce. Nowe udziały zostaną objęte po cenie wyższej od ich wartości nominalnej. Nadwyżka wartości przedmiotu wkładu wniesionego do Spółki ponad łączną nominalną wartość nowowydanych udziałów (tzw. agio) zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki.

Reasumując należy stwierdzić, iż opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega wyłącznie podwyższenie kapitału zakładowego, natomiast nie są opodatkowane wkłady powodujące podwyższenie kapitału zapasowego. A zatem, podstawę opodatkowania powyższym podatkiem będzie stanowiła wartość, o którą zostanie podwyższony kapitał zakładowy. Natomiast nadwyżka (tzw. agio) przekazywana na kapitał zapasowy nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika