Czy zmiana umowy spółki związana z podwyższeniem kapitału podstawowego (udziałowego) w spółce (...)

Czy zmiana umowy spółki związana z podwyższeniem kapitału podstawowego (udziałowego) w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w skutek wydania udziałów w zamian za aport przedsiębiorstwa spółki jawnej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 19 sierpnia 2010 r. (data wpływu 26 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej ? jest:

  • prawidłowe w zakresie obowiązku podatkowego,
  • nieprawidłowe w zakresie podstawy opodatkowania.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Osoby fizyczne prowadzą działalność gospodarczą w ramach istniejącej spółki jawnej (Wnioskodawca). Działalność Wnioskodawcy obejmuje w szczególności handel częściami i akcesoriami do samochodów osobowych i dostawczych zarówno produkcji zagranicznej jak i polskiej.

Dotychczasowi wspólnicy spółki jawnej planują zawiązać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, do której jako wkład niepieniężny (aport) zostałoby wniesione przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego prowadzone przez spółkę jawną.

Za wkład w postaci ww. przedsiębiorstwa wnoszącym wspólnikom wydane zostaną udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością o wartości odpowiadającej wartości rynkowej przedsiębiorstwa ustalonej w oparciu o wycenę rzeczoznawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zmiana umowy spółki związana z podwyższeniem kapitału podstawowego (udziałowego) w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w skutek wydania udziałów w zamian za aport przedsiębiorstwa spółki jawnej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4. Za zmianę umowy spółki kapitałowej należy natomiast rozumieć zmianę, która powoduje podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

W przypadku planowanego przez Wnioskodawcę aportu przedsiębiorstwa spółki jawnej (lub jego zorganizowanej części) nie znajdzie zastosowania zwolnienie z opodatkowania wynikające z art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Przepis ten bowiem zwalnia z opodatkowania wyłącznie umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa innej spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

Zatem, zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie aportem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części prowadzonego w ramach spółki jawnej do spółki kapitałowej wyczerpuje znamiona przepisów art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i będzie podlegało opodatkowaniu tym podatkiem w wysokości 0,5 % od wartości udziałów wydanych w zamian za aport.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

  • prawidłowe w zakresie obowiązku podatkowego,
  • nieprawidłowe w zakresie podstawy opodatkowania.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r., Nr 101 poz. 649 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Natomiast stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy w przypadku umowy spółki za zmianę umowy przy spółce kapitałowej - uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Stosownie do art. 1a pkt 2 ww. ustawy określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną oraz spółkę europejską.

Z art. 3 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 4 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną i ciąży na spółce.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ww. ustawy, podstawę opodatkowania przy podwyższeniu kapitału zakładowego stanowi wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Natomiast stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5 % (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy).

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez wniesienie do niej, w zamian za udziały, aportu w postaci przedsiębiorstwa spółki jawnej lub jego zorganizowanej części.

Powyższe oznacza - jak słusznie zresztą zauważył Wnioskodawca ? że w analizowanej sprawie nie znajdzie zastosowania przepis art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którym nie podlegają temu podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

Reasumując, opisana we wniosku czynność w postaci podwyższenia kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez wniesienie do niej, w zamian za udziały, aportu w postaci przedsiębiorstwa spółki jawnej lub jego zorganizowanej części stanowi, na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zmianę umowy spółki kapitałowej, co oznacza, że czynność ta podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Podstawę opodatkowania, w takim przypadku, stanowić będzie wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy, nie natomiast jak wskazano we wniosku, wartość udziałów wydanych w zamian za aport.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika