Czy dokonana przez Matkę (Wnioskodawczynię) darowizna przedsiębiorstwa będzie podlegała opodatkowaniu (...)

Czy dokonana przez Matkę (Wnioskodawczynię) darowizna przedsiębiorstwa będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2010 r. (data wpływu 7 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy darowizny ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 7 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni (Matka) prowadzi działalność w zakresie handlu detalicznego artykułami elektromotoryzacyjnymi (akumulatory, bezpieczniki, przewody, itp.). Działalność ta opodatkowana jest w zakresie podatku dochodowego na zasadach ogólnych. Wnioskodawczyni jest też czynnym podatnikiem w zakresie podatku od towarów i usług, a prowadzona działalność obejmuje wyłącznie sprzedaż opodatkowaną rejestrowaną w kasje fiskalnej. W związku z zamiarem zaprzestania prowadzenia działalności i przejściem na emeryturę Wnioskodawczyni zakłada przekazanie w formie darowizny całego przedsiębiorstwa na rzecz syna. Przyszły obdarowany prowadzi działalność w podobnym co Wnioskodawczyni zakresie, która podlega opodatkowaniu w podatku dochodowym na zasadach ogólnych. Syn Wnioskodawczyni jest też czynnym podatnikiem w zakresie podatku od towarów i usług, a prowadzona przez niego działalność obejmuje wyłącznie sprzedaż opodatkowaną rejestrowaną w kasie fiskalnej.

Darowizna obejmować będzie w szczególności środki pieniężne stanowiące pogotowie kasowe, towar w wartości jego zakupu oraz posiadane i całkowicie zamortyzowane środki trwałe, wyposażenie obejmujące: regały oraz urządzenia techniczne, w tym kasę fiskalną. Na dzień darowizny nie wystąpią należności z tytułu sprzedaży (sprzedaż gotówkowa) a zobowiązania handlowe zostaną uregulowane. Wartość przedsiębiorstwa ustalona zostanie jako suma wartości towaru (wartość zakupu), wartości wyposażenia (wartość rynkowa) oraz wartości środków pieniężnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dokonana przez Matkę (Wnioskodawczynię) darowizna przedsiębiorstwa będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...

Zdaniem Wnioskodawczyni, przekazanie w formie darowizny przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzą jedynie składniki majątkowe (aktywa) i jednocześnie nie następuje przejęcie przez obdarowanego długów, ciężarów lub zobowiązań darczyńcy, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1d tej ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy darowizny ? w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy zakresem przedmiotowym ustawy objęta jest również zmiana ww. umowy, jeżeli powoduje ona podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 i art. 4 pkt 3 ww. ustawy obowiązek podatkowy przy umowie darowizny powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnych, tj. w dniu zawarcia umowy darowizny i ciąży na obdarowanym.

Z kolei w myśl art. 6 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy podstawę opodatkowania stanowi wartość długów i ciężarów albo zobowiązań przejętych przez obdarowanego.

Mając powyższe na uwadze wskazać należy, że stosownie do art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. ? Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę darowizny rozumie się zobowiązanie darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego osobie obdarowanej (świadczenie musi wzbogacić obdarowanego) i zobowiązanie darczyńcy musi być zamierzone jako nieodpłatne. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za otrzymane świadczenie. Istotą darowizny ? jako czynności nieodpłatnej ? jest więc brak po drugiej stronie ekwiwalentu w postaci świadczenia wzajemnego. Darowizna może polegać zarówno na przesunięciach do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych postaciach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.

Zatem w przypadku, gdy umowa darowizny, nie wiąże się z przejęciem przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań osoby darującej, to taka umowa darowizny nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Reasumując, stwierdzić należy, iż skoro darowizna przedsiębiorstwa dokonana przez Wnioskodawczynię na rzecz syna nie wiąże się z przejęciem przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy, to nie będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika