Czy Spółka winna opłacać podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) za lata, w których nie płaci (...)

Czy Spółka winna opłacać podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) za lata, w których nie płaci właścicielowi gruntów opłaty rocznej za służebność?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2009 r. (data wpływu 13 listopada 2009 r.) uzupełnionym w dniu 26 stycznia 2010 r. (data wpływu 27 stycznia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy ustanowienia służebności przesyłu ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 13 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy ustanowienia służebności przesyłu.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 18 stycznia 2010 r. nr ILPB2/436-255/09-2/MK Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Powyższe zostało uzupełnione w dniu 26 stycznia 2010 r. (data wpływu 27 stycznia 2010 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT, zajmuje się projektowaniem i budową Farmy Wiatrowej. z właścicielami gruntów zawiera ?umowy ustanowienia służebności przesyłu?.

Notariusz przy zawieraniu ww. umów pobiera 1% podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 6 ust. 6 pkt 2 tej ustawy.

Pierwsza płatność z tytułu umowy służebności zostanie wypłacona właścicielowi gruntów dopiero w terminie 7 dni od rozpoczęcia budowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy spółka winna opłacać podatek od czynności cywilnoprawnych za lata, w których nie płaci właścicielowi gruntów opłaty rocznej za służebność...

Zdaniem Wnioskodawcy, podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku przedstawionej umowy służebności przesyłu płatny będzie za następne lata z chwilą spełnienia świadczenia tzn. po rozpoczęciu budowy Farmy Wiatrowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. u. z 2008 r. Nr 209, poz. 1319) stanowi, że do czynności cywilnoprawnych dokonanych przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej, stosuje się przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2008 r.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. i) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. u. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r. - podatkowi podlegało m.in. ustanowienie odpłatnej służebności.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 4 pkt 6 ww. ustawy obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i przy ustanowieniu odpłatnej służebności ciąży na nabywającym prawo służebności.

Stosownie do art. 6 ust. 6 ww. ustawy w przypadku zawarcia umowy odpłatnej służebności, na czas nieokreślony, podstawę opodatkowania może stanowić zgodnie z oświadczeniem podatnika:

  1. wartość świadczeń za lat 10 albo
  2. wartość świadczeń należnych w miarę wykonywania umowy.


Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy od umowy odpłatnej służebności stawka podatku wynosi 1 %.

Art. 3051 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. u. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) stanowi, że nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1 (urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne, które nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa), prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu).

Na podstawie art. 3052 Kodeksu cywilnego jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem. Natomiast jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia ww. umowy, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, wówczas właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu.

Na mocy art. 3054 Kodeksu cywilnego do służebności przesyłu stosuje się odpowiednio przepisy o służebnościach gruntowych.

Z powyższego wynika więc, że z tytułu zawarcia umowy służebności może być ustanowione wynagrodzenie. Wysokość takiego wynagrodzenia stanowić będzie podstawę opodatkowania tej czynności podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Świadczenie to jest bowiem bezpośrednio związane z ustanowionymi prawami rzeczowymi, a także można im przypisać walor okresowości, o którym mowa w art. 6 ust. 6 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, określającym podstawę opodatkowania tym podatkiem.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że na rzecz Wnioskodawcy, który prowadzi budowę farmy wiatrowej, ustanowiona została służebność przesyłu. Umowa została zawarta na czas nieokreślony ponieważ z tytułu jej zawarcia notariusz na podstawie art. 6 ust. 6 pkt 2 ustawy pobrał 1% podatku. Natomiast pierwsza płatność z tytułu zawarcia ww. umowy zostanie wypłacona właścicielowi gruntów dopiero w terminie 7 dni od rozpoczęcia budowy.

Reasumując, jeśli z treści umowy wynika obowiązek wypłaty świadczeń, które nie mogą być oznaczone pod względem wielkości w chwili zawierania umowy i podatnik dokonał wyboru ustalenia podstawy opodatkowania według wartości świadczeń należnych w miarę wykonywania umowy (art. 6 ust. 6 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych), wówczas obowiązek podatkowy powstaje odpowiednio z chwilą spełnienia świadczenia. w konsekwencji zgodzić się należy ze stanowiskiem Wnioskodawcy, iż podatek płatny będzie za następne lata z chwilą spełnienia świadczenia którego wypłata nastąpi po rozpoczęciu budowy Farmy Wiatrowej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto tutejszy Organ informuje, że dokumenty dołączone do wniosku nie podlegają analizie i weryfikacji w ramach postępowania o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika