Czy zgodnie z prawem, jako płatnik podatku od czynności cywilnoprawnych Wnioskodawczyni prawidłowo (...)

Czy zgodnie z prawem, jako płatnik podatku od czynności cywilnoprawnych Wnioskodawczyni prawidłowo naliczyła i pobrała podatek PCC, od całej kwoty wniesionych wkładów do Spółki z o.o., mimo iż niektóre wkłady miały charakter niepieniężny, obłożony podatkiem VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2009 r. (data wpływu 4 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania zmiany umowy spółki ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania zmiany umowy spółki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 15 czerwca 2009 r. Wnioskodawczyni udokumentowała czynność notarialną zawiązania Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o kapitale zakładowym w wysokości 11 milionów złotych. Dwóch wspólników wniosło do nowoutworzonej Spółki wkład niepieniężny (aport) o wartości 4 000 000 zł oraz 2 000 000 zł, do którego doliczony został podatek VAT. Przy powołanej czynności notarialnej zawiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Wnioskodawczyni pobrała podatek od czynności cywilnoprawnych od wartości całego kapitału zakładowego nowoutworzonej spółki według stawki 0,5%. Spółka z o.o. wniosła do naczelnika urzędu skarbowego o zwrot nadpłaty podatku od czynności cywilnoprawnych i decyzją naczelnika zwrot ten został przyznany.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zgodnie z prawem, jako płatnik podatku od czynności cywilnoprawnych Wnioskodawczyni prawidłowo naliczyła i pobrała podatek PCC, od całej kwoty wniesionych wkładów do Spółki z o.o., mimo iż niektóre wkłady miały charakter niepieniężny, obłożony podatkiem VAT...

Zdaniem Wnioskodawczyni, przedmiotem dokumentowanej przez Nią czynności notarialnej była umowa spółki. Na umowę spółki kapitałowej składają się oświadczenia wspólników o wniesieniu wkładów, ale i wiele innych zapisów prawnych ważnych z powodu widzenia postępowania korporacyjnego wspólników tej spółki w związku z jej zawiązaniem. Umowa spółki kapitałowej nie jest tożsama i nie sprowadza się zatem jedynie do wniesienia wkładów przez wspólników. W szczególności nie można uznać ? ani na gruncie wykładni językowej, systemowej, czy nawet funkcjonalnej ? że umowa spółki kapitałowej stanowi umowę ?wniesienia wkładów?, w tym umowę wniesienia aportów. W związku z powyższym należy stwierdzić, że żaden ze wspólników zakładanej spółki z o.o. nie był z tytułu tej czynności (to jest czynności zawiązania spółki z o.o.) opodatkowany podatkiem VAT, albowiem ustawa o tym podatku nie przewiduje opodatkowania tym podatkiem umowy spółki (umowa spółki nie stanowi dostawy towarów). Zasadne tym samym było, zdaniem Wnioskodawczyni pobranie przez Nią podatku od czynności cywilnoprawnych od dokumentowanej czynności zawiązania spółki z o.o., bez względu na to czy i który ze wspólników wnosił wkład niepieniężny obłożony podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zm.), podatkowi podlegają umowy spółki.

Przepisy ustawy o umowie spółki i jej zmianie stosuje się odpowiednio do aktów założycielskich spółek, statutów spółek i ich zmiany (art. 1 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, w przypadku zawarcia umowy spółki kapitałowej obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, zaś podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku wartość kapitału zakładowego (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy).

W myśl art. 158 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziału ma być w całości albo w części wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów.

Z cytowanego powyżej przepisu art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wyraźnie wynika, iż ustawa nie uzależnia momentu powstania obowiązku podatkowego od fizycznego wykonania zobowiązania, tzn. wniesienia do spółki deklarowanego wkładu. Wynika to z faktu, że opodatkowaniu na gruncie tej ustawy podlega tylko i wyłącznie czynność cywilnoprawna objęta ustawą ? wymieniona w art. 1 ww. ustawy ? a nie jej przedmiot (np. wniesienie wkładu).

W świetle powyższego, wniesienie aportu do spółki jako czynność czysto techniczna, będąca następstwem zawarcia lub zmiany umowy spółki, jest czynnością wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki i jako czynność nie wymieniona nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z powyższego wynika, że umowa spółki oraz wniesienie aportu ? to dwie odrębne czynności. Umowa spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Natomiast wniesienie aportu do spółki nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem, jako że czynność ta nie została wymieniona w katalogu czynności objętych opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Reasumując, umowa spółki z o.o. podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, również w sytuacji gdy wniesienie wkładu (aportu) do spółki opodatkowane jest podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym na Wnioskodawczyni jako płatniku podatku od czynności cywilnoprawnych, ciążył obowiązek pobrania tego podatku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie tut. organ informuje, iż w zakresie przedstawionego przez Wnioskodawczynię zdarzenia przyszłego wydana została interpretacja z dnia 18 lutego 2010 r. Nr ILPB2/436 -273/09-3/WS.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB2/436-273/09-3/WS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika