Zwolnienie z art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zwolnienie z art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2010 r. (data wpływu 24 grudnia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 marca 2011 r. (data wpływu 11 marca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zwolnienia przedmiotowego ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, w związku z powyższym pismem z dnia 4 marca 2010 r. nr ILPB2/436-279/10-2/WS, wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Jednocześnie poinformowano Wnioskodawcę, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ, a jego uzupełnieniem nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 4 marca 2011 r., skutecznie doręczono dnia 7 marca 2011 r., zaś w dniu 11 marca 2011 r. (data nadania 8 marca 2011 r.), do tut. organu wpłynęła odpowiedź, w której Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 30 listopada 2005 r. zmarła małżonka Wnioskodawcy. w dniu 26 kwietnia 2006 r. sąd rejonowy postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku postanowił, iż Zainteresowany odziedziczył po żonie 1/2 część firmy. Wnioskodawca skorzystał z przysługującej mu ulgi w podatku od spadku (art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn) i zobowiązał się prowadzić firmę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Kiedy upływa okres pięcioletniego zobowiązania... Czy liczy się go od daty śmierci spadkodawcy, czy może daty uprawomocnienia się sądowego postanowienia... Czy w trakcie pięcioletniego okresu zobowiązania Wnioskodawca może zawiązać spółkę cywilną w celu rozwoju przedsiębiorstwa...

Zdaniem Wnioskodawcy, dniem przyjęcia spadku jest data śmierci spadkodawcy, tj. 30 listopada 2005 r. w kwestii prowadzenia przedsiębiorstwa w stanie niepogorszonym przez okres 5 lat, Zainteresowany uważa, że korzystając z ulgi może zawiązać spółkę cywilną w celu rozwoju przedsiębiorstwa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, iż w związku z tym, że opisane we wniosku nabycie w drodze spadku nastąpiło w dniu 30 listopada 2005 r. w niniejszej sprawie zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie bowiem z treścią art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. u. z 2006 r. Nr 222, poz. 1629) do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. u. z 2009 r. Nr 93, poz. 768) podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem spadku.

Stosownie do treści art. 4 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, zwalnia się od podatku nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem, że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny; niedotrzymanie tych warunków powoduje utratę zwolnienia od podatku, z wyjątkiem niemożności dalszego prowadzenia tej działalności na skutek zdarzeń losowych; w wypadkach tych podatek obniża się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez spadkobiercę lub obdarowanego.

Z uregulowań zawartych w ww. przepisie wynika, że dla zastosowania przedmiotowego zwolnienia jak również dla zachowania prawa do ww. ulgi zakład musi być prowadzony :

  1. przez nabywcę,
  2. w stanie niepogorszonym,
  3. przez okres pięciu lat od dnia przyjęcia spadku.


W myśl art. 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. u. Nr 16 poz. 93 ze zm.), spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 924 ww. ustawy). Zgodnie natomiast z art. 1015 § 1 ww. ustawy, oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Natomiast § 2 tego artykułu stanowi, że brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Określony w ww. przepisie okres sześciu miesięcy wskazuje jedynie termin, w czasie którego spadkobierca może złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, przy czym Wnioskodawca może:

  • przyjąć spadek wprost tzn. bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe,
  • przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, tzn. z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe do wartości spadku,
  • odrzucić spadek.,/li>

Złożenie powyższego oświadczenia nie zmienia jednak faktu, że samo przyjęcie spadku może nastąpić najwcześniej już z chwilą śmierci spadkodawcy, późniejsze oświadczenie wpływa jedynie na zakres odpowiedzialności za długi spadkowe.

Zatem pięcioletni termin, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn należy liczyć od dnia śmierci spadkodawcy.

Odnośnie natomiast pytania dotyczącego możliwości zawiązania przez Zainteresowanego spółki cywilnej, należy stwierdzić, iż zawiązanie przez nabywcę spadku w celu rozwoju zakładu spółki cywilnej, nie spowoduje utraty prawa do przedmiotowego zwolnienia.

Spółka cywilna, funkcjonująca na gruncie art. 860 i nast. ustawy Kodeks cywilny, jest stosunkiem zobowiązaniowym łączącym wspólników i nie posiada własnej osobowości prawnej przeciwstawianej podmiotowości prawnej wspólników, jest stosunkiem prawnym łączącym wspólników, którzy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego.

Zatem w przypadku zawiązania spółki cywilnej spełniony zostanie warunek dalszego prowadzenia zakładu przez nabywcę spadku, bowiem Wnioskodawca nie przestanie być właścicielem przedsiębiorstwa.

Reasumując, pięcioletni termin, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn należy liczyć od dnia śmierci spadkodawcy. Ponadto Wnioskodawca może ? w celu rozwoju przedsiębiorstwa ? zawiązać spółkę cywilną.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Należy dodać, iż dokumenty dołączone do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika