Darowizna udziałów w spółce z o.o. od męża. sygn: ILPB2/436-53/12-3/MK

Darowizna udziałów w spółce z o.o. od męża.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2012 r. (data wpływu 21 lutego 2012 r.), uzupełnionym w dniu 8 maja 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania darowizny udziałów ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 21 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania darowizny udziałów oraz podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania darowizny udziałów i skutków podatkowych umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu przepisów ustawy o PIT.

Mąż Zainteresowanej zamierza przekazać Jej w formie darowizny udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Przedmiotem darowizny objęte będą wszystkie udziały posiadane przez męża Wnioskodawczyni w ww. spółce, stanowiące 100% kapitału zakładowego tej spółki.

Między Zainteresowaną a mężem istnieje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej, a udziały w spółce stanowią część majątku wspólnego małżonków. W Krajowym Rejestrze Sądowym jako właściciel udziałów wpisany jest mąż Wnioskodawczyni.

W wyniku darowizny, udziały zostaną przekazane do majątku odrębnego Wnioskodawczyni. Umowa darowizny udziałów zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Na dzień dokonania darowizny określona zostanie wartość rynkowa darowanych udziałów, która zostanie wskazana w umowie darowizny.

W przyszłości, możliwa jest sytuacja, że udziały otrzymane przez Zainteresowaną w drodze darowizny zostaną umorzone. Umorzenie udziałów może przy tym nastąpić w drodze umorzenia przymusowego lub umorzenia automatycznego, tj. w trybie przewidzianym w art. 199 § 1 oraz § 4 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej: KSH).

Niezależnie od trybu umorzenia udziałów, Wnioskodawczyni otrzyma z tego tytułu wynagrodzenie od spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym:

  1. otrzymana przez Wnioskodawczynię darowizna udziałów będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn?
  2. otrzymana przez Zainteresowaną darowizna udziałów będzie podlegała opodatkowaniu PIT?
  3. dochód Wnioskodawczyni z tytułu umorzenia ? w trybie umorzenia przymusowego lub umorzenia automatycznego ? nabytych w drodze darowizny udziałów stanowić będzie różnica pomiędzy wartością wynagrodzenia otrzymanego przez Zainteresowaną od spółki z tytułu umorzenia udziałów a wartością rynkową tych udziałów określoną na moment otrzymania darowizny?

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1 przedstawione we wniosku. Natomiast w zakresie odpowiedzi na pytania nr 2 i nr 3 w dniu 11 maja 2012 r. wydane zostały odrębne rozstrzygnięcia nr ILPB2/415-183/12-2/JK, ILPB2/415-183/12-3/JK.

Zdaniem Wnioskodawczyni ? w odniesieniu do pytania nr 1 przedstawionego we wniosku ? otrzymana przez Nią od męża darowizna udziałów w spółce korzystać będzie ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.), zwolnieniu z opodatkowania podlega nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

  1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
  2. udokumentują ? w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Jednocześnie, art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowi, iż obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

W świetle powyższych regulacji, darowizna udziałów w spółce dokonana na rzecz Wnioskodawczyni przez męża będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn na gruncie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Jednocześnie ? mając na uwadze, iż umowa darowizny udziałów w spółce zostanie zawarta w formie aktu notarialnego ? Zainteresowana nie będzie obowiązana do zgłoszenia nabycia udziałów w drodze darowizny do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych, przykładowo w interpretacji z dnia 20 października 2010 r. (sygn. ILPB2/436-158/10-2/WS) wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu informuje, iż powołana we wniosku interpretacja indywidualna wydana została w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika