1. Czy prawidłowe jest założenie Instytutu, że dopiero moment przyjęcia przez zleceniodawcę projektu (...)

1. Czy prawidłowe jest założenie Instytutu, że dopiero moment przyjęcia przez zleceniodawcę projektu badawczego (6 PR oraz projekty badawcze, w tym promotorskie) oraz otrzymanie końcowej kwoty środków przyznanych na realizację projektu (UE), zlecanego przedsiębiorstwa (WFOŚiGW) lub moment rozliczenia środków przeznaczonych na działalność wystawienniczą, będzie decydował o uznaniu wpływów jako przychodów podatkowych (zwolnienie przedmiotowe) oraz poniesionych kosztów jako kosztów podatkowych - NKUP?
2. Czy ?przeniesiona? z Zakładu bilansem zamknięcia do bilansu otwarcia Instytutu nierozliczona kwota dotacji statutowej (czwarta transza) zaksięgowana na koncie PPO będzie dla Instytutu przychodem podatkowym roku 2009 korzystającym ze zwolnienia (art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), czy tez nie należy jej w ogóle ujmować w rozliczeniu podatkowym?
3. Czy ?przeniesione? bilansem zamknięcia sald PPO oraz RMK z Zakładu do Instytutu ? dotyczące projektów ramowych badawczych UE (6PR ? Priorytet 6.3) oraz projektów badawczych krajowych, zakończonych w Instytucie można zaliczyć wraz z otrzymanymi już w Instytucie zaliczkami (UE), transzami (MNiSW) i wniesionym wkładem własnym oraz poniesionymi w Instytucie kosztami ? w całości do przychodów i kosztów podatkowymi (przychód objęty zwolnieniem, koszty NKUP)?
4. Czy zatrzymana na PPO kwota niewykorzystanej dotacji statutowej (koszty < dotacji), aktywowana w przychody roku następnego, może zostać zaliczona w roku ich aktywowania do przychodów podatkowych korzystających ze zwolnienia przedmiotowego?
5. Czy w przypadku gdy: otrzymana dotacja statutowa lub dotacja z WFOŚiGW wraz z wkładem własnym albo środki otrzymane od PAN na działalność wystawienniczą wraz z częścią wkładu własnego albo środki otrzymane na realizację 6 PR ramowego badawczego od MNiSzW wraz z UE i wkładem własnym ? są niższe aniżeli koszty poniesione na ich realizację, to czy w całości powinny buc uznane za koszty podatkowe ? NKUP mimo, że z rozliczenia końcowego wynika, iż w całości nie zostały pokryte przychodami zwolnionymi z podatku (koszty > przychodów)?
6. Czy przekazane środki trwałe z Zakładu do Instytutu, których zakup został sfinansowany dotacją i które po dniu przekazywania są nadal amortyzowane, należy traktować w Instytucie jako środki trwałe z dotacji tzn. czy nadal proporcjonalnie do odpisów amortyzacyjnych należy dokonywać przeksięgowań z PPO na przychody podatkowe otrzymaną w Zakładzie dotację? Czy uaktywnione przychody będą korzystały ze zwolnienia przedmiotowego a naliczona amortyzacja będzie wydatkiem - NKUP?
7. Czy otrzymane środki od PIK podlegają zwolnieniu przedmiotowemu a poniesione wydatki nie są kosztem podatkowym?
8. Czy poniesione koszty w Zakładzie związane ze współpraca z PIK, które zostały przeniesione bilansem zamknięcia do Instytutu poprzez RMK, będą kosztem podatkowym dla Instytutu wraz z poniesionymi kosztami w Instytucie i czy otrzymane środki od PIK w Instytucie będą przychodem podatkowym?
9. W przypadku gdy do otrzymanej dotacji z WFOŚiGW należy wnieść wkład własny który zostanie pokryty ze środków pozostałych np. osiągniętych ze sprzedaży prac naukowych, z otrzymanych odsetek z konta bankowego lub np. ze sprzedaży złomu to czy poniesione koszty pokryte z tego źródła będą kosztem podatkowym?
10. Czy przyjęte postępowanie Instytutu opisane w niniejszym wniosku dot. inwestycji budowlanej nie będzie naruszało przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika