Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że mimo niespełnienia kryterium wskazanego w art. 20 (...)

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że mimo niespełnienia kryterium wskazanego w art. 20 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. u. z 2000, Nr 54, poz. 645 ze zm.) odnoszącego się do minimalnego udziału polskiej spółki w spółce z siedzibą w Pakistanie, możliwe jest ? w świetle art. 22 ust. 1 Umowy pomiędzy Polską Rzeczpospolitą Ludową i Muzułmańską Republiką Pakistanu o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu dochodu podpisanej w Warszawie dnia 25 października 1974 roku (Dz. u. Nr 6, poz. 47) ? korzystanie przez Wnioskodawcę z prawa do odliczenia zapłaconego w Pakistanie podatku od dywidend przy ustalaniu wielkości zobowiązania podatkowego z tytułu dywidend na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2009 r. (data wpływu 19 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wielkości zobowiązania podatkowego Spółki z tytułu dywidend wypłacanych Jej przez spółkę w Pakistanie ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • ustalenia wielkości zobowiązania podatkowego Spółki z tytułu dywidend wypłacanych Jej przez spółkę w Pakistanie,
  • opodatkowania dochodu Spółki z tytułu odsetek od pożyczek, obligacji oraz innych dłużnych papierów wartościowych wypłacanych Jej przez spółkę w Pakistanie.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Zamiarem Wnioskodawcy jest utworzenie spółki zależnej na terytorium Pakistanu w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (company limited by shares). w projektowanej spółce, Wnioskodawca będzie posiadał 51% udziałów i 51% w kapitale zakładowym tej spółki. Pozostała część udziałów będzie posiadana przez osoby fizyczne zamieszkałe w Pakistanie.

Przedmiotem działalności projektowanej spółki będzie uruchomienie zakładu produkcyjnego produkującego butelkowaną wodę mineralną oraz inne napoje, w tym napoje energetyczne. Produkcja zakładu będzie sprzedawana wyłącznie w Pakistanie oraz krajach ościennych.

Wnioskodawca będzie dodatkowo w pierwszym okresie działalności finansował spółkę za pośrednictwem kapitału dłużnego, tj. będzie udzielał spółce pożyczek oraz obejmował emisje obligacji przez spółkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że mimo niespełnienia kryterium wskazanego w art. 20 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) odnoszącego się do minimalnego udziału polskiej spółki w spółce z siedzibą w Pakistanie, możliwe jest ? w świetle art. 22 ust. 1 Umowy pomiędzy Polską Rzecząpospolitą Ludową i Muzułmańską Republiką Pakistanu o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu dochodu podpisanej w Warszawie dnia 25 października 1974 roku (Dz. u. Nr 6, poz. 47) ? korzystanie przez Wnioskodawcę z prawa do odliczenia zapłaconego w Pakistanie podatku od dywidend przy ustalaniu wielkości zobowiązania podatkowego z tytułu dywidend na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej...
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w świetle art. 11 ust. 1 Umowy wskazanej w pytaniu pierwszym, odsetki od obligacji, papierów wartościowych, weksli, skryptów dłużnych oraz innego rodzaju zobowiązań, uzyskiwane ze źródeł w Pakistanie przez Wnioskodawcę będą przedmiotem opodatkowania tylko w Pakistanie...


Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 1. Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 2 został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną wydaną w dniu 12 lutego 2010 r. nr ILPB3/423-1062/09-3/MM.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 2 ust. 3 lit. a) Umowy pomiędzy Polską Rzecząpospolitą Ludową i Muzułmańską Republiką Pakistanu o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu dochodu podpisana w Warszawie dnia 25 października 1974 roku (Dz. u. Nr 6, poz. 47 - dalej: Umowa) do istniejących podatków, których dotyczy Umowa, należy w szczególności w przypadku Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej podatek dochodowy.

Zgodnie z art. 10 ust. 4 Umowy, pod pojęciem działalności przemysłowej rozumie się między innymi działalność w zakresie produkcji dóbr i towarów lub poddanie dóbr i towarów procesowi, w wyniku którego zmieniają one w sposób istotny swój pierwotny charakter. Zdaniem, wnioskodawcy projektowana przez jego spółkę zależną działalność wytwórcza w zakresie napojów mieści się w definicji działalności przemysłowej wskazanej w Umowie, bowiem projektowana spółka zależna, będzie z surowców nieprzetworzonych (woda: komponenty do produkcji napojów) wytwarzała napoje butelkowane i rozlewała je do wytworzonych przez siebie butelek PET oraz puszek.

Art. 10 ust. 1 Umowy precyzuje warunki korzystania z Umowy w zakresie unikania podwójnego opodatkowania dochodów z dywidend w sytuacji, gdy spółka z siedzibą na terytorium jednego umawiającego się Państwa tworzy spółkę zależną na terytorium drugiego umawiającego się Państwa pod warunkiem, że polska spółka posiada nie mniej niż 1/3 kapitału zakładowego spółki pakistańskiej, wysokość pakistańskiego podatku od dywidend zadeklarowanych i płatnych przez pakistańską spółkę wynosi 15% całkowitej wartości dywidend, jeśli zostały one wypłacone z dochodu uzyskanego z działalności przemysłowej.

Art. 22 Umowy precyzuje sposoby wyłączania i zaliczania podatków zapłaconych na terytorium umawiających się państw. Zgodnie z jego ust. 2 przy uwzględnieniu art. 10 ust. 1 Umowy oraz art. 20 ust. 1 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. u. z 2000, Nr 54, poz. 654 ze zm. ? dalej: Ustawa) przy założeniu, że nie jest spełnione kryterium, o którym mowa w art. 20 ust. 2 pkt 3 Ustawy, podatek od dywidend winien być naliczany w następujący sposób.

W przypadku dokonania podziału zysku spółki pakistańskiej, zgodnie z dyspozycją art. 10 ust.

1 Umowy, spółka ta wypłaci dywidendę Wnioskodawcy z potrąceniem 15% pakistańskiego podatku od dywidend. Jednocześnie, Wnioskodawca będzie - zgodnie z art. 10 ust. 1 Ustawy w związku z art. 22 ust. 1 - zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu udziału w zysku projektowanej spółki w wysokości 19% dochodu. Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 22 Umowy, Wnioskodawca będzie uprawniony do zaliczenia na poczet podatku dochodowego z tytułu udziału w zysku projektowanej spółki, fatycznie zapłaconego pakistańskiego podatku od dywidend w wysokości nieprzekraczającej 15% dochodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1, osiągają również dochody (przychody) poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 3, w rozliczeniu za rok podatkowy dochody (przychody) te łączy się z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. w tym wypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Stosownie do regulacji art. 20 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku gdy:

  1. spółka posiadająca osobowość prawną mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uzyskuje dochody (przychody) z tytułu dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej, oraz
  2. dochody (przychody), o których mowa w pkt 1, uzyskiwane są z tytułu udziału w zyskach spółki podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, na terytorium państwa, z którym Rzeczpospolita Polska posiada obowiązującą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwem należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacją Szwajcarską, oraz
  3. spółka, o której mowa w pkt 1, posiada w kapitale spółki, o której mowa w pkt 2, bezpośrednio nie mniej niż 75 % udziałów (akcji)

   - odliczeniu podlega również kwota podatku od dochodów, z których zysk został wypłacony, zapłaconego przez spółkę, o której mowa w pkt 2, w państwie jej siedziby, w części odpowiadającej udziałowi spółki, o której mowa w pkt 1, w wypłaconym zysku spółki, o której mowa w pkt 2.

Na podstawie art. 20 ust. 6 tej ustawy, łączna kwota odliczenia, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie może przekroczyć tej części podatku, która została obliczona przed dokonaniem odliczenia i która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany z tego źródła dochodu.

Przepisy art. 20 - 22 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 22a ww. ustawy).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 umowy pomiędzy Polską Rzecząpospolitą Ludową i Muzułmańską Republiką Pakistanu o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu dochodu, podpisanej w Warszawie dnia 25 października 1974 r. (Dz. u. z 1976 r. Nr 9, poz. 47), jeżeli polska spółka lub przedsiębiorstwo posiada nie mniej niż jedną trzecią kapitału spółki pakistańskiej, to wysokość pakistańskiego podatku dochodowego, który powinien być zapłacony od dywidend zadeklarowanych i płatnych przez tę spółkę, będzie wynosiła 15% całkowitej wartości dywidend, jeżeli zostały one wypłacone z dochodu uzyskanego z działalności przemysłowej.

Z kolei art. 10 ust. 4 ww. umowy stanowi, iż w ustępach 1 i 2 tego artykułu określenie ?działalność przemysłowa? oznacza działalność prowadzoną w niżej wymienionych dziedzinach, w przypadku kiedy jest ona prowadzona lub została rozpoczęta po wejściu w życie niniejszej Umowy lub jeśli udziały spółki zostały nabyte przez przedsiębiorstwo drugiego Umawiającego się Państwa po tej dacie:

  1. produkcja dóbr lub towarów lub poddanie dóbr lub towarów procesowi, w wyniku którego zmieniają one w istotny sposób swój pierwotny charakter,
  2. budowa statków,
  3. dostarczanie energii elektrycznej, gazu i wody,
  4. górnictwo, włączając wydobycie ropy naftowej lub innych złóż mineralnych,
  5. każdą inną działalność, która może być określona przez kompetentne władze jako działalność przemysłowa dla celów tego artykułu.


Stosownie natomiast do art. 22 ust. 2 tej umowy, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym Umawiającym się Państwie uzyskuje dochód z drugiego Umawiającego się Państwa i taki dochód, zgodnie z postanowieniami artykułu 10, może być opodatkowany w tym drugim Umawiającym się Państwie, to pierwsze wymienione Państwo będzie dopuszczało potrącenie z podatku od dochodu tej osoby kwoty w wysokości podatku zapłaconego w tym drugim Umawiającym się Państwie. Potrącenia te nie będą w żadnym przypadku przekraczały części podatku obliczonego przed potrąceniem, który jest odpowiedni do dochodu uzyskanego w tym drugim Umawiającym się Państwie.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż zamiarem Wnioskodawcy jest utworzenie spółki zależnej na terytorium Pakistanu w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. w projektowanej spółce, Wnioskodawca będzie posiadał 51% udziałów i 51% w kapitale zakładowym tej spółki.

Mając na uwadze fakt, iż w projektowanej spółce w Pakistanie Wnioskodawca będzie posiadał mniej niż 75 % udziałów w jej kapitale, art. 20 ust. 2 w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania.

Reasumując powyższe, Spółka będzie zobowiązana dochód uzyskany z tytułu otrzymanej od pakistańskiej spółki dywidendy doliczyć do swoich dochodów uzyskanych w Polsce i opodatkować według zasad ogólnych.

Spółka będzie mogła jednak skorzystać z prawa do odliczenia zapłaconego w Pakistanie podatku od dywidend na podstawie art. 22 ust. 2 ww. umowy pomiędzy Polską Rzecząpospolitą Ludową i Muzułmańską Republiką Pakistanu o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu dochodu w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. od łącznej sumy dochodów odliczyć kwotę równą podatkowi zapłaconemu w Pakistanie. Przy czym należy mieć na uwadze, iż kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB3/423-1062/09-3/MM, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika